Zorunlu Bes Nedir, Nasıl Çıkılır ?

Zorunlu bes diğer adı ile otomatik bireysel emeklilik sistemi uygulaması ilk defa 01 Ocak 2017 zamanından itibaren uygulanmaya başlanmıştır. 01 Ocak 2017 zamanından itibaren 1000 üzeri çalışanı olan işyerleri sisteme dahil edilmiştir. Sonra ise çalışan sayısına göre diğeri işyerleri de sisteme dahil edilmiştir. En son 01 Temmuz 2018 tarihsel sebebiyle 10-49 arası çalışanı olan işyerleri de sisteme dahil edilmiş ve 45 ıslak altı çalışanları otomatik bireysel emeklilik kapsamına alınmıştır. Son şekilde da 01 Ocak 2019 zamanından itibaren 5-9 arası çalışanı olan işyerleri ve çalışanları mecbur bes kapsamına alındı.

Bu paylaşımımızda mecbur bireysel emeklilik nedir,  bes cilt nasıl çıkılır, bireysel emeklilikten ne süreç çıkabilirim, otomatik katılımdan nasıl çıkılır v.s. konularında bilgi aktarmaya çalışacağız.

Bes ne demek ?

Bes Bireysel Emeklilik Sistemi kelimelerinin kısaltılmış halidir. Bireysel emeklilik sistemi ise kişilere en az 56 ıslak ve 10 yıllık katkı payı ödemesinin yapılması kaydı ile iki. 1 emeklilik imkanı veren birikim sistemi şekilde tanımlanabilir.

Zorunlu bireysel emeklilik nedir ?

Yazının giriş kısmında da açıkladığımız üzere 45 ıslak altı sigortalı çalışan ya da devlet memurlarının otomatik şekilde dahil edildiği bireysel emeklilik türlerinden birisidir.

Bireysel emeklilik meselesi için bilinmesi gerekenler

Aslında çalışanların bireysel emeklilik konusu için hatalı bildikleri şey bunun SGK anlamında uygulanıyor oluşu. Bireysel Emeklilik sistemi SGK ile ilgili değildir. Özgür Bireysel Emeklilik Şirketleri sebebiyle kullanılan 1 sistemdir.

Bu sistemde belirgin oranda katkı payı ödedikten ve lüzumlu olan ıslak şartını sağladıktan sonrasında emekli olabiliyorsunuz. Gerçekte sisteme bireysel emeklilik sistemi yerine bireysel birikim sistemi demek daha mantıklı. Zira sistemde 56 yaşı ve 10 yıllık katkı payı ödeme süresini tamamladığınızda biriken tutarı dilerseniz toptan alabiliyor, dilerseniz de aylık şekilde kendi belirlediğiniz tutarlarda bireysel emeklilik şirketi size ödeme yapabiliyor. Kalan paranız da fonlarda değerlenmeye devam ediyor.

Bireysel emeklilik sisteminde yatırmış olduğunuz katkı payları kendi belirlediğiniz faizli/faizsiz fonlarda değerlendiriliyor. Tabi her ay yatırdığınız tutara ilave şekilde devlet sebebiyle %25 oranında katkı payı sağlanıyor. Otomatik diğeri ismi ile mecbur bireysel emeklilik sistemine;

  • 45 ıslak altı çalışan iseniz otomatik şekilde dahil ediliyorsunuz.
  • Brüt ücretiniz üstünden %3 oranında bireysel emeklilik katkı payı kesiliyor. Güncel bes kesinti tutarlarını öğrenmek için hemen sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.
  • Sisteme her ay ödemiş olduğunuz katkı payına ilave şekilde devlet de %25 oranında size katkı ödemesi yapıyor. Yani siz 100 lira katkı payı ödediyseniz bu miktar devlet katkısı ile yanında 125 TL şekilde yansıyor sisteme.
  • Sistemde 10 yıllık vakit ve 56 yaşı tamamladığınızda ve emekliliği adalet ettiğinizde biriken yekün tutara ilave şekilde %5 daha devlet katkı payı sağlanıyor.
  • Yukarıdaki durumlar göz önüne alındığında tabi ödeme durumunuz da uygunsa sistemde kalmaya devam etmek avantajlı olacaktır.

Bireysel emeklilikten ne süreç çıkabilirim ?

Otomatik katılım sistemine dahil olduktan ve sözleşme size tebliğ edildikten sonrasında dilerseniz 6 ay arasında ayrılabilirsiniz. Bu halde ödemiş olduğunuz katkı payından herhangi 1 kesinti yapılmamaktadır. Kendi isteğiniz ile katılmış olduğunuz BES sisteminden de herhangi 1 sürede çıkabilirsiniz. Fakat devlet desteği ve sisteme ödemiş olduğunuz katkı paylarından kesinti olacağını ve ayrılmadan evvelinde hesaplatmanız gerektiğini yeniden hatırlatmak isterim.

Bireysel emeklilikten nasıl çıkılır ?

Sisteme dahil edilen çalışanların en çok fazla sordukları soruların başında bireysel emeklilikten nasıl çıkarım, bireysel emeklilik ayrılma rica formu nasıl doldurulur soruları gelmekte. Gerçekte bes sisteminden nasıl çıkılır sorusunun cevabı çok aşırı basit.

Eğer sistemde kalmayı düşünmüyorsanız sözleşme size tebliğ edildikten sonrasında en geç 6 ay arasında ayrılmanızı öneririm. İlk 6 ay ayrıldığınızda maaşınızdan kesilen katkı payları tarafınıza kesintisiz şekilde iade edilir.

Sistemden ayrılmak gerçekte aşırı pratik ancak çalışanlar maalesef bu konu ile ilgili zorlanıyor. Öncelikle şunu belirtmem gerekir ki bu işlemi Bireysel Emeklilik Şirketini telefonla arama yaparak halledemezsiniz. Otomatik BES’ten ayrılma formu/dilekçesini doldurarak ya tarayıp mail ortamında Bireysel Emeklilik Şirketi’ne göndermeniz ya da posta yoluyla şirketin merkez adresine göndermeniz gerekebilir. Bazı şirketler telefon ile ayrılma talebinizi ilettiğinizde ayrılma için lüzumlu olan müracaat formlarını mail adresinize gönderiyor. Ama bunları doldurup tarayıp maille ya da posta yolu ile göndermenizi rica ediyorlar.

Eğer bireysel emeklilik şirketinin size gönderdiği standart ayrılma formu yok ise aşağıda vermiş olduğumuz formu doldurarak ve kimlik fotokopinizi de ekleyerek bireysel emeklilik şirketinizin merkez adresine posta yolu ile gönderebilirsiniz. Şirketin merkez adresine internetten erişebilirsiniz. Bireysel emeklilik ayrılma dilekçesini buradan indirebilirsiniz >>

Bireysel emeklilik ayrılma rica formu nasıl doldurulur ?

Yukarıda örnek ayrılma rica formu verilmiştir. Formu doldurmak epey bir basittir. Zaten sizden T.C. numaranız, adınız soyadınız ve banka hesabına ilişkili olarak İBAN numaranız benzeri belgeler istenir. Bunları doldurmanız yeterli olacaktır. Gene de formu doldururken dikkat edilmesi gerekenler ile bes çıkış işlemleri meselesi için detaylı bilgi edinmek isterseniz sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bireysel emeklilik sisteminden ayrılma kesinti hesaplama

Bireysel emeklilik ayrılma hesaplama yani sistemden çıktığınızda size ne kadar ödeme yapılacağı meselesinde bilgiyi dilerseniz çağrı merkezinden öğrenebilirsiniz. Onun haricinde hesaplama yapabileceğiniz 1 sistem ya da uygulama bulunmuyor.

Bireysel emeklilik sorgulaması nasıl organize edilmektedir ?

İnternet üstünden ya da mobil üstünden sorgulama yapmak için kullanıcı ismi ve şifrenizi emeklilik şirketinizden almanız gerekiyor. Şayet kullanıcı adınız var ise emeklilik şirketinin resmi sayfası üstünden kullanıcı girişi yaparak emeklilik sözleşmeniz konusundaki bütün ayrıntılara ulaşabilirsiniz.

Otomatik besten nasıl çıkılır, bireysel emeklilikten ayrılma şartları v.s. konularındaki merak ettiklerinizi Yorum kısmından sorabilirsiniz. 

İçerik Başlıkları

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar