Ziyaretçileriniz Farklı Sekmeye Geçtiğinde Geri Çağırın

Bir makaleyi açıp birkaç cümle okuduktan sonra başka sekmeye mutlaka geçmişsinizdir. Bir ziyaretçinin dikkatini çekmek kolay olmayabilir. Bunun için Do not Go ile bir nebze dikkatini çekebilirsiniz. Bu scripti sayfanıza ekleyerek, sayfanın şu anda görüntülenmemesi durumunda sitenizin favicon’unu ve sayfa başlığını otomatik olarak güncelleyebilirsiniz.

Canlı demoyu incelemek için buradan deneyebilirsiniz. Tek yapmanız gereken siteyi açtıktan sonra farklı bir sekmeye geçip bir kaç saniye beklemek. Birkaç saniye geçtikten sonra sitenin faviconu ve title kısmının değiştiğini göreceksiniz. Bence çok dikkat çekici olmuş. Bu, JavaScript dinamik olarak çalışır. Yani kullanıcı sitenize tekrar geçtiğinde değişen favicon ve title eski halini alır. Tahmin edebileceğiniz gibi bu scripti kullanmak da çok basittir. Bu scripti kullanmak için üç ayar yapmanız gerektirir:

Başlık – yeni sayfa başlığı Favicon – yeni favicon URL Zamanaşımı – kullanıcı farklı bir sekmeye geçtikten sonra favicon ve başlığın değişme süresi(saniye olarak)

Unutmayın, gereken tek değer başlıktır. Favicon’u aynı şekilde bırakabilir ve zamanaşımını tamamen atlamayı seçebilirsiniz, böylece başlık çubuğu anlık olarak değişir. İşte scriptin nasıl çalıştığına dair kod örneği

View the code on Gist.

Do not GO komut dosyasını kurmak daha kolay olamazdı. Npm, Bower ve Yarn vasıtasıyla edinilebilir ve aynı zamanda ana repodan çekilen GitHub CDN’de barındırılan dosyaları kullanabilirsiniz. Bu eğlenceli komut dosyası, okuyucuları sitenize geri döndürmek ve sonuçta hemen çıkma oranlarını düşürmek için mükemmel bir yöntem olabilir. Daha fazla bilgi edinmek için, yalnızca ana GitHub repo’sunu ziyaret edin ve dokümantasyon gözden geçirin. Bu makalede ziyaretçilerinizi sitenize geri döndürmek için kullanabileceğiniz, sitenizi yormayacak, ufak javascript kütüphanesi olan Do not Go ‘dan bahsettik. Bu eğlenceli script hakkındaki düşüncelerinizi yorum yaparak bizlerle paylaşabilirsiniz.

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar