Yurtdışında Yaşayanların GSS Borcu Nasıl Silinir ?

Yurtdışında Yaşayanların GSS Borcu nasıl silinir ? Genel Sağlık Sigortası uygulaması;

 • Türk vatandaşı olan,
 • Nüfus kayıtlarında bir. ikamet adresi Memleketimiz olan,
 • En önemlisi de Türkiye’de herhangi 1 Sosyal Güvencesi olmayan herkes için zorunludur.

Eğer yukarıdaki durumlar size uyuyorsa siz de Sosyal Güvenlik Kurumu anlamında mecbur şekilde re’sen yani diğeri ismi ile otomatikman genel sağlık sigortası kapsamına alınırsınız. Peki tamam ama ben yurtdışında ikamet ediyorum, Türkiye’de yaşamıyorum ve sağlık hizmeti almıyorum. Gene de ödemesi yapmak durumunda mıyım ? Hayır değilsiniz tabi ki. Ama bunun için yapmanız gerekenler var. Yurtdışında ikamet edenlerin genel sağlık sigortası sahasında izlemeleri gereken yol ayrıntılı şekilde aşağıda verilmiştir. Bunu yapmanız şeklinde borçlarınız geriye dönük silinmiş olacaktır.

Yurtdışı GSS yurtdışı borç sildirme nasıl düzenlenmektedir ?

Yurtdışında yaşayanların Türkiye’de GSS ödemesi mecbur değildir. Şayet geçmişte yurtdışında ikamet ettiğiniz ya da çalıştığınız sürelerle çakışan genel sağlık sigortası tesciliniz  var ise bunları da sildirebilirsiniz. Şimdi yapmanız gerekenler sırasıyla şu şekilde.

1- Öncelikle GSS E-devlet sorgulaması yapın

İlk evvelinde genel sağlık sigortası tescil ve borç sorgulaması yapın. GSS tescili açılan zamanlarda yurtdışında çalıştığınız ya da ikamet ettiğinizden emin olun. Ona göre devinim edin.

 • Buradan T.C. numaranız ve e-devlet şifrenizle sorgulama yapabilirsiniz ⇒.
 • E-devlet parolanız olmadan parolasız şekilde nasıl sorgulama yapabileceğiniz meselesinde bilgi için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

2-Nüfustaki bir. adresinizi değiştirin

GSS tescil bilgilerinizi sorguladınız ve tescil kayıtlarının yurtdışı ikamet ve ya çalışma süreleri ile çakıştığını tetkik ettiniz. Bu halde iki. şekilde yapmanız gereken adres sorgulamak ve bir. adres yani yerleşim noktayı adresiniz hala Memleketimiz görünüyorsa bunu değiştirmek.

 • Adres sorgulamasını e-devlette Nüfus ve Vatandaşlık İşleri- Yerleşim Noktayı (İkametgah) ve diğeri Adres Belgesi Sorgulama menüsünden yapabilirsiniz.
 • T.C. numaranız ve e-devlet şifrenizle adres sorgulama ekranına buradan giriş yapabilirsiniz ⇒ .

Adres sorgulamasından sonrasında Şayet bir. adresiniz yurtdışında ikamet ettiğiniz adres ise bununla ilgili 1 şey yapmanız gerekmez. Ama adres TR ise bu halde değiştirmeniz gerekiyor. Nüfus adres değişiklik işlemleri;

 • Türkiye’de herhangi 1 Nüfus Müdürlüğünden,
 • Eğer yurtdışında iseniz Türk Konsolosluğundan yapılabilmektedir.

Adres beyanında bulunurken Taşınma Tarihi bölümü epey bir mühimdir. Zira GSS borcunun geriye dönük silinebilmesi için taşınma zamanını ilk defa resmi şekilde yurtdışına çıkış tarihsel şekilde bildirmenizde fayda vardır.

Örneğin adresiniz 01.01.2010 zamanından bu yana ülkemiz lakin siz de 01.07.2011 tarihinde ilk kere yurtdışına çıkış yapmış olun. Adres TR kaldıysa ve Türkiye’de sosyal güvenceniz yok ise sistem sizi 01.01.2012 tarihsel sebebi ile genel sağlık sigortası kapsamına alır. Bu halde siz 14.07.2021 tarihinde Nüfusa adres değişikliği için başvurduğunuzda taşınma zamanını 14.07.2021 şekilde beyan ederseniz borçların tümü direk şekilde silinmez ve yurtdışı giriş çıkış belgesine göre işlem yapılıyor. Ama siz taşınma zamanını 01.07.2011 şekilde beyan ederseniz GSS borcu doğrudan silinir. Bu sebepten dolayı çıkış zamanını gösterir pasaport ya da yurtdışı giriş çıkış belgesi ile taşınma zamanını ilk çıkış tarihsel şekilde beyan edin.

3- Yurtdışı giriş çıkış belgesi sorgulaması yapın ve indirin

Taşınma tarihinin geriye dönük şekilde girilemediği durumlarda GSS tescil ve borç kaydının silinebilmesi için devreye giriş çıkış belgesi girer.  Bu doküman esas alınarak yalnızca var ise 01.01.2012 zamanından sonrasında Türkiye’de bulunduğunuz süreler için GSS kaydı açılır, arka kalan kısım silinir. Şayet adres beyanında taşınma tarihsel geriye dönük verdiyseniz bunu SGK’ya ibraz etmeniz gerekmez. Fakat değilse bu doküman de lüzumlu olacak. Belgeyi e-devlette T.C. numaranızla sayfasından alabilirsiniz.

4-Son şekilde GSS iptal dilekçesi verin

Yukarıdaki adımları tamamladıktan sonrasında son şekilde dilekçe ile ikamet şekilde bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezi’ne başvurmalısınız. Dilekçeyi elden ya da posta yolu ile verebilirsiniz.

 • Genel sağlık sigortası sildirme dilekçesini buradan indirebilirsiniz ⇒ .
 • Dilekçede …./…./201.. zamanından buyana yurtdışında yaşadığımdan ötürü GSS ’nin durdurulması, kutucuğunu işaretlemeniz gerekmektedir.

Yukarıdaki bütün adımları tamamladıktan sonrasında bundan böyle borcunuz silinmiş olacaktır. Güncel ve yıllar itibarı ile genel sağlık sigortası prim tutarlarına sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

GSS borcu olanlar yurtdışına çıkabilir mi ?

Genel sağlık sigortası geçmiş prim borçları için Sosyal Güvenlik Kurumu aracılığı ile şu lahza icra takibi yapılmıyor. Böyle bulunduğu için bu borçlar yurtdışına çıkış için mani teşkil etmiyor.

İçerik Başlıkları

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar