Yurtdışı Emeklilik Şartları, Borçlanma Tutarı 2021

Yurtdışı emeklilik kuralları ve yurtdışı borçlanma için ödenecek günlük olarak en düşük ve en yüksek tutarlar brüt asgari ücrete göre hesaplanmakta. Borçlanma için ödenecek miktar rica tarihinde geçerli olan borçlanma tutarları esas alınarak yapılmakta. Bildiğiniz bu gibi 2019 yılında borçlanma ile emeklilik işlemlerinde çok aşırı önemli değişiklikler yapıldı. Yapılan değişiklik ile borçlanma tutarları yükseltildi ve emeklilik biraz daha zorlaştırıldı diyebiliriz.

Ama merak etmeyin biz size paylaşımımızın devamında hem nasıl erken emekli olabileceğiniz hem de borçlanma yaparak nasıl yüksek emekli maaşı alabileceğiniz meselesinde tüyolar vereceğiz. Kafanıza takılan bütün sorularınızı, emeklilik şartlarınızı ve borçlanma için ödemeniz gereken tutarı v.s. benzeri yurtdışı borçlanma emeklilik konusundaki merak ettiklerinizi yorum bölümünden yöneltebilirsiniz. Paylaşımımızın devamında şartlar, başvuruda izlenecek yol, emeklilik günlük olarak kaç lira, yurtdışı borçlanması yapanlar ne kadar maaş alır bu gibi sorularınızın da yanıtını bulabilirsiniz.

2021 Yurtdışı emeklilik koşulları nelerdir ?

Bu kapsamda yurtdışında çalışanların Türkiye’de emekli olması, emeklilik başvurusu yapabilmesi için bazı şartların sağlanması gerekiyor. Yurtdışı borçlanma koşulları alt taraftaki gibidir;

 • Türk vatandaşı olmak. Türk vatandaşlığından çıktıysanız Türk vatandaşlığında geçen çalışma sürelerini ve ev hanımlığı sürelerini borçlanabilirsiniz. Mavi kartlılar için de tıpkı vaziyet geçerli.
 • Türkiye ile Sosyal Güvenlik sözleşmesi olan ülkelerden birisinde ikamet ediyor ya da çalışıyor olmanız,
 • Sosyal Güvenlik Kurumu’na yurtdışı emeklilik borçlanması başvurusu için istenen belgeler ve yurtdışı emeklilik müracaat formu ile başvurmanız gerekiyor.
 • 2019 yılında yapılan son düzenleme ile bundan böyle Türkiye’de son çalışmaya bakılmadan sırf Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu kapsam gereğinde borçlanma yapabileceğinizi hatırlatmak isteriz. Öncesinde müracaat yapanlar ve ödeyenler için haklar gizli kalacaktır.

Yurtdışı ev hanımı emeklilik kuralları 2021

Türkiye ile sosyal güvenlik sözleşmesi imzalamış anlaşmalı ülkelerde resmi şekilde ikamet eden ya da çalışan kadınlar ikamet ya da çalışma sürelerini Türkiye’de borçlanarak emeklilik hakkı elde edebilmekte. Emeklilik kuralları ülkemiz ya da yabancı ülkedeki ilk prim ödeme tarihine göre ve yurtdışı emeklilik hesaplama tablosuna göre hesap edilir ve farklılık gösterir. Şayet borçlanma yapmayı düşünüyorsanız yurtdışından emeklilik şartlarınızı öğrenmek için bize hem Türkiye’de hem de bulunduğunuz ülkede ilk prim ödeme tarihlerinizi, yekün hizmet sürenizi ve doğum tarihinizi yorum bölümünden yazın sizin için hesaplama yapalım.

Yurtdışı borçlanma 3600 gün 2021

Yurtdışı borçlanma yaparak Türkiye’de sosyal sigortalar kurumu kapsam gereğinde 3600 günden emekli olabilirsiniz.  Yurtdışı borçlanma 3600 gün emeklilik hakkı kapsam gereğinde hem daha az prim ödemiş oluyorsunuz hem de alınacak emekli maaşı yüksek olur. 3600 günden emeklilik için Türkiye’de 08.09.1999 zamanından evvelinde sosyal sigortalar kurumu kapsam gereğinde ya da başka 1 sigorta kolu kapsam gereğinde giriş olması gerekiyor. Bununla birlikte gene 3600 günün sosyal sigortalar kurumu kapsam gereğinde tamamlanması gerekiyor.

Bu kapsamda emekli olunacak ıslak ise 3600 günün ve 15 yılın tamamlandığı tarihe göre farklılık göstermekte. 3600 günü ve 15 yılı tamamladığınız tarihe göre emeklilik tablosundan ıslak şartınıza göz atmak ve alacağınız ortalama emekli maaşını hesaplamak için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Sgk yurtdışı borçlanma başvurusu nasıl yapılıyor ?

Yurtdışı sosyal güvenlik kurumu borçlanma başvurunuzu Türkiye’de Sosyal Güvenlik Kurumu’na yapmanız gerekiyor. Sosyal sigortalar kurumu borclanmasi için başvurunuzu Türkiye’de kaydınız var ise kaydınızın bağlı bulunduğu SGK’ya, olmadan herhangi 1 SGK’ya yapabilirsiniz.

Ssk yurtdisi emeklilik başvurusu için istenen başlıca belgeler ise şunlardır;

 • Yurtdisi emeklilik borclanmasi müracaat formu.
 • Yurt dışı borçlanma beyan ve taahhütname belgesi .
 • Ev hanımı sürelerini borçlanacaksanız belediye ya da bu gibi resmi kurumdan aldığınız ikametgah belgesi,
 • Çalışma süreleri ve işsizlik maaşı süreleri için onaylı hizmet belgesi,
 • Kimlik fotokopiniz.
 • Başvuruda istenen bütün belgeler, lüzumlu evraklar için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.
 • Başvuru için avukatlara, danışmanlara nakit vermenize gerek bulunmamaktadır. Başvuruyu nasıl yapacağınızı biz adım adım ve bedava şekilde anlattık. Müracaat işlemi için hemen sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

2021 Yurtdışı borçlanma tutarı günlük olarak ne kadar

Gelelim sosyal güvenlik kurumu yurtdışı borçlanması gündelik ne kadar sorusunun cevabına.  Yurtdışı emeklilik gündelik borçlanma miktarı asgari ücrete göre hesaplandığından her yıl 01 Ocak’tan itibaren artar ve 31 Aralık tarihine kadar geçerli tutarlar üstünden borçlanma yapılır.  Brüt asgari ücret üstünden yapılan yurtdışı emeklilik hesaplamasına göre ;

 • 01 Ocak 2021-31 Aralık 2021 tarihleri arasında müracaat yapanlar için Sosyal güvenlik kurumu yurtdışı borçlanma gündelik ücreti 53,66 TL;
 • En yüksek yurtdışı borçlanma bedeli ise 402,47 TL olacaktır.

Yurtdışı çalışma sosyal güvenlik kurumu borçlanması ödeme zamanı nedir ?

Borçlanma başvurusu yaptıktan sonrasında Sosyal Güvenlik Kurumu aracılığıyla tebligat gönderilir. Gelen tebligatta borç döküm cetveli yer alır. Bu tebliğ alındıktan sonrasında çıkarılan borcun en geç üç ay arasında peşin şekilde ödenmesi gerekmektedir.

2021 yurtdışı borçlanma tutarı taksitle ödenir mi ?

Borçlanma tutarının tebliğ zamanından itibaren en geç üç ay içerisinde peşin şekilde ödenmesi gerekebilir. üç ay içerisinde peşin şekilde ödenmediğinde işlem iptal ediliyor ve tekrar müracaat yapıldığında müracaat tarihindeki hukuklar üstünden hesaplama ve işlemler yapılmaktadır.

Yurtdışı borçlanmanın taksitle ödenmesi olasıdır değildir. Borçlanma için kredi de verilmemektedir. Kendi imkanlarınız ile belirtilen tarihe kadar başvuruyu yapmanız gerekmektedir.

Yurtdışı borçlanma takip nasıl organize edilmektedir ?

Takip edebileceğiniz online 1 uygulama bulunmuyor. Fakat e devlet sisteminden Aylık bilgisi seçeneğinden emekli maaşınızın bağlanıp bağlanmadığını ya da borçlanma ile müracaat yaptığınız sürelerin ödeme sağladıktan sonrasında SGK hizmet cetvelinize aktarılıp aktarılmadığı meselesi için sorgulama yapabilirsiniz. Belge başvurunuzun son durumunu SGK doküman takip sisteminden izleyebilirsiniz. SGK belge sorgulamasını T.C. numaranız ve e-devlet şifrenizle buradan yapabilirsiniz ⇒ .

Yurtdışı emekli maaşı ne kadar 2021

Aslında yurtdışı borçlanma emekli maaşı ne kadar sorusunun cevabı herkes için tıpkı değildir ve herkes için tek 1 emekli maaşı bulunmamaktadır. Yurtdışı borçlanma ile alabileceğiniz emekli maaşı çok sayıda kritere göre farklılık gösterebilir. Bunlar hizmet borçlanması yapacağınız süreler, Türkiye’de çalışma var ise bu çalışmaların geçtiği süreler, borçlanma tutarının tabandan mı ya da yüksekten mi yapmanıza göre farklılık gösterebilmekte.  Taban tutarlardan borçlanma yapmanız ve Türkiye’de çalışma var ise bu çalışmaların da asgariden ödenmiş olması koşulu ile yurtdışı borçlanma yapmanız biçiminde alabileceğiniz ortalama 2021 emekli maaşları alt taraftaki benzeri olacaktır;

 • Eğer hizmetlerinizin/borçlanma sürelerinin tümü 2000 yılından evvelinde ise ortalama 2000-2200 TL arasında,
 • Eğer hizmetin/borçlanma sürelerinin 1 bölümü 2000 yılından evvelinde 1 bölümü da 2000-2008 arası ise ortalama 1800-2000 TL arasında,
 • Eğer hizmetin/borçlanma sürelerinin 1 bölümü 2000 yılından önce, 1 bölümü 2000-2008 arası ve 1 bölümü da 2008 sonrası ise en düşük 1500 TL olacaktır. 
 • Hizmetlerin/borçlanma sürelerinin tümü 2000 yılından sonrasında ise gene son güncelleme ile en düşük 1500 lira olacaktır. 

Yurtdışı borçlanması anlaşmalı ülkeler

Yurtdışı borçlanması konusu için Sosyal güvenlik kurumu anlaşmalı ülkeler tablosu alt taraftaki gibidir. Uzun vade-Evet olan ülkeler borçlanma hakkınızın bulunduğu ülkelerdir.

yurtdışı borçlanma anlaşmalı ülkeler

Yurtdışı borçlanması için kredi sağlayan bankalar 2021

Yurtdışı borçlanması banka kredisi ile de ödenebilmektedir. Memleket dışı hizmet borçlanması sebebi ile kredi tahsis eden yurtdışı borçlanma anlaşmalı bankalar döneme döneme farklılık gösterebilmektedir. Bu kapsamda bağlanan emekli aylığının kredi borcuna bağlanması şekli ile bankalar kredi tahsis edebilmekte. Ama anlaşmalı bankaları belirtmek zor. Çünkü bu devamlı değişmekte. Siz bunu kendiniz internetten araştırarak ya da bankalar ile görüşmek şekli ile konu bölgesinde bilgi sahibi olabilirsiniz.

Yurtdışı emeklilik minijob 2021

Son yapılan düzenlemelerle yurtdışı borçlanması ile Türkiye’de emekli olanlar bundan böyle yurtdışında anlaşmalı ülkelerde minnijob yani kısa zamanlı işlerde çalışabilmekte.

Türkiye’de emeklilik kaç euro ödeniyor 2021

Gurbetçi vatandaşlarımızın bize en çok fazla ilettikleri soruların başında bu gelmekte. Borçlanma tutarları euro üstünden değil TL esas alınarak hesaplanmakta. üst kısımda en düşük ve en yüksek güncel borçlanma tutarları verilmiştir.

Yurtdışı emeklilik son haberler 2021

Güncel şekilde emeklilik şartları, borçlanma tutarları ve alınacak ortalama emekli maaşı yukarıdaki gibidir. Borçlanma konusundaki son dakika haberleri ve olup bitenleri sayfamızdan takip edebilirsiniz.

Yurtdışı emeklilik yeni genelge 2021

Bildiğiniz bu gibi yurtdışı borçlanması yaparak Türkiye’de emekli olanların bulundukları ülkede sigortalı çalışmaları yasak. Çalışmaları ve bunun tespiti mecburiyetinde Türkiye’de bağlanan emekli maaşları kesilmekte. Lakin yurtdışı emeklilik çalışma izni ile ilgili Kanuni güncelleme yapıldı ve emekliye yurtdışı çalışma izni çıktı .

Artık anlaşmalı ülkelerde minijob yani küçük meslek şekilde nitelendirilen kısa zamanlı işlerde çalışanların Türkiye’deki aylıkları kesilmeyecek. Kanun resmi gazetede yayımlandı. Sosyal güvenlik kurumu minijob genelgesinden sonrasında uygulama hükümleri netleşmiş olacak.  Sayfamızdan yurtdışı emeklilik minijob 2021 son vaziyet ve gelişmelerden haberdar olmak için sayfamızı takip edebilirsiniz.

Hem yurtdışı hem Türkiye’de emeklilik tıpkı anda mümkün mü ?

Sosyal Güvenlik sözleşmeli ülkeler ile ikili anlaşmalar gereği bu olasıdır. Olduğu memleket mevzuatına göre yaşlılık aylığı için lüzumlu kuralları sağlayarak kendilerine aylık bağlanan bireyler Türkiye’den de emekli olabilmekte. Lakin malulen ya da erken emekli olanlar için vaziyet farklıdır. Bunlar bazı istisnalar dışında normal aylığa dönene kadar Türkiye’den emekli olma hakkına sahip değillerdir.

2022’de SGK yurtdışı borçlanma günlük olarak ücreti ne kadar olacak ?

Yurtdışı borçlanma gündelik tutarları 01 Ocak 2022 zamanından itibaren zamlanacak. 2022 asgari ücret göze çarpan olduğunda güncel tutarları bu paylaşımımızda bulabilirsiniz.

İçerik Başlıkları

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar