Yurtdışı Emeklilik Kalkıyor mu ?

Yurtdışı emeklilik kalkıyor mu ? Malumunuz yurtdışında ülkemiz ile emeklilik konusunda sözleşme imzalamış ülkelerde ikamet eden ya da çalışan Türk vatandaşlarının bu çalışma ya da ikamet sürelerini borçlanarak Türkiye’de emekli olma hakkı bulunuyor. Borçlanma hakkının kaldırılacağı iddiaları devamlı gündeme gelmekte.

Yurtdışı borçlanma ile ilgili 2019 Ağustos ayından itibaren ciddi düzenlemeler yapıldı ve bu düzenlemelerden oldukça çok şahıs etkilendi. Bu paylaşımımızda hem getirilen yeni düzenlemeleri hem de borçlanma hakkının tamamıyla kaldırılıp kaldırılmayacağı konusu için bilgi bulabilirsiniz.

Yurtdışı emeklilik koşulları nelerdir ?

Yurtdışında çalışanların Türkiye’de emekli olması için aranan kurallar şu şekildedir;

  • Yurtdışında Memleketimiz ile Sosyal Güvenlik Sözleşmesi olan ülkelerde resmi şekilde çalışmış ya da ikamet etmiş olmanız,
  • Yurtdisi borclanma formu ile Sosyal Güvenlik Kurumu’na müracaat yapmanız,
  • Emeklilik için lüzumlu olan diğeri kuralları sağlamanız.
  • Güncel borçlanma tutarları, daha teferruatlı kurallar ve daha fazlası için hemen sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Yurtdışı borçlanma başvurusu için lüzumlu belgeler nelerdir ?

Yurtdisi emeklilik borclanması başvurusu için istenen belgeler şunlardır;

  • Yurtdışı borçlanma formu  Borçlanma müracaat formunu doldururken zorlanıyor musunuz ? Adım adım nasıl doldurmanız gerektiğine yer verdik. Bununla beraber örnek 1 form da doldurduk. Formun nasıl doldurulduğunu öğrenmek ve örnek forma göz atmak için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.
  • Yurtdışı hizmet borçlanması beyan ve taahhüt belgesi 
  • Bağlı olduğunuz kasadan almış olduğunuz çalışma belgesi diğeri ismi ile hizmet cetveli,
  • Ev hanımları için ikamet zamanı borçlanılacaksa bağlı olduğunuz belediyeden alacağınız ikamet belgesi.
  • Kimlik fotokopisi.
  • Gerekli belgeler ülkeden ülkeye farklılık gösterebilir. Lüzumlu bütün belgeler için hemen sayfamızı ziyaret etmenizi öneririz.

Sgk yurtdışı emeklilik işlemleri nasıl yapılıyor ?

Yukarıdaki belgelerle Türkiye’de nüfus kaydınızın bulunduğu İlin SGK ülke dışı işlemleri servisine müracaat yapmanız gerekiyor. Başvurunuz üzerine ödeyeceğiniz borçlanma tutarı hesaplanarak size tebliğ edilir. Tebligatı aldıktan sonrasında en geç üç ay arasında ödeme yapmanız gerekiyor. Ödeme yaptıktan sonrasında emeklilik dilekçesi ile SGK’ya müracaat yapmanız gerekiyor.

Eğer borçlanma başvurusu yaparken emeklilik rica formunu verdiyseniz ödeme yaptıktan sonrasında tekrar bu formu vermenize gerek yoktur. Ancak sırf borçlanma müracaat formu ve lüzumlu belgeleri verdiyseniz SGK ödeme yaptıktan sonrasında size otomatik şekilde maaş bağlamaz. SGK tahsis rica formu ile bununla birlikte müracaat yapmanız gerekiyor.

Yurtdışı borçlanma ile emeklilik kalkıyor mu ?

Yurtdışı emeklilik borçlanma ile ilgili 2019/Ağustos ayı itibarı ile çok aşırı önemli düzenlemeler yapıldı. Bu düzenlemelere göre borçlanma tutarları yükseltildi. Türkiye’de son çalışmaya bakılmaksızın bütün borçlanma işlemlerinin Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu kapsam gereğinde yapılması düzenlemesi getirildi. Bu düzenlemeden daha evvelinde müracaat yapanlar etkilenmeyecek fakat yeni müracaat yapanların emekli olabilmesi için en az 5400 gün borçlanması gerekecek. Son çıkan torba yasada borçlanmanın tamamıyla kaldırılmasına ilişkili olarak 1 hüküm yer almadı.

Yurtdışı borçlanmasıyla emekli olanlara çalışma hakkı

Son yapılan düzenlemelerle yurtdışı borçlanma yaparak Türkiye’de emekli olanların bundan böyle bulundukları ülkelerde yarı süreli çalışma hakları olacak. Minijob şekilde nitelendirilen küçük işlerde kısmi zamanlı şekilde çalışanların Türkiye’de emekli maaşları kesilemeyecek. Kanuni güncelleme resmi gazetede yayımlandı ve yürürlüğe girdi.

Yurtdışı borçlanma ile emeklilik hakkındaki merak ettiklerinizi yazının sonundaki yorum kısmından sorabilirsiniz. 

İçerik Başlıkları

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar