Yurtdışı Borçlanması İçin Gerekli Evraklar Nelerdir ?

Yurtdışı borçlanması için lüzumlu evraklar bütün ülkeler için aşağı yukarı aynıdır. Malumunuz yurtdışında Memleketimiz ile Sosyal Güvenlik sözleşmesi imzalamış ülkelerde çalışan ya da resmi şekilde ikamet eden insanların bu süreleri yurtdışı borçlanma yolu ile borçlanarak Türkiye’de SGK hizmetinden saydırma ve emekli olma hakkı olmaktadır. SGK yurtdışı borçlanma başvurusu ve diğeri işlemler inanın ki hiç de zor değil.

Yurtdışı borçlanma işlemleri için tonlarca nakit ödemenize gerek yoktur. Biz takıldığınız hususlarda size bedava şekilde destek verebiliriz. Yalnızca yorum kısmından sorununuzu iletmeniz yeterli olacaktır.. Bu paylaşımımızda ise  yurtdışı emeklilik başvurusunda istenen belgeler ve nereden, nasıl temin edebileceğiniz konusu için detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz. Borçlanma konusundaki bütün merak ettiklerinizi danışmanımıza bedava sorabilirsiniz.

Yurtdışı borçlanması için lüzumlu belgeler nelerdir ?

Yurtdışı emeklilik başvurusu için öncelikle yurtdışı borçlanma müracaat formu ile yurtdışı borçlanma beyan ve taahhüt belgesini doldurmanız gerekiyor. Bu formların haricinde istenen belgeler erkek ve bayanlar için farklılık göstermektedir. Müracaat formlarını aşağıdan indirebilirsiniz;

Yurtdisi emeklilik başvurusu ve emekli olmak için lüzumlu evraklar  Sosyal Güvenlik Kurumu sebebiyle istenen diğeri belgeler ise şunlardır;

  • Kimlik fotokopiniz,
  • Çalıştığınız ülkedeki sigorta kasanızdan alacağınız hizmet cetveli ya da sigorta kartları,
  • Eğer kendi adınıza çalışıyorsanız yani işyeriniz var ise bağlı bulunduğunuz sigorta kasası, vergi dairesi ya da ilgili uğraş kuruluşundan hizmet belgesi,
  • Ev hanımlığı süresini borçlanacaklar için yurtdışında resmi şekilde ikamet ettiğini belgeleyecek ikamet belgesi. Şayet bulunduğunuz ülkede Türkiye’nin Çalışma ve sosyal güvenlik müşavirlik yada ataşeliği var ise bu belgeyi oradan da alabilirsiniz. Dilerseniz bu belgeyi ikamet ettiğiniz yerdeki Belediye ve ya gibi 1 kurumdan alarak Türkiye’de ya da yurtdışındaki yeminli tercümanlara tercüme ettirerek de SGK’ya ibraz edebilirsiniz. Şayet ev hanımlığı sürelerinizi bu biçimde tetkik ettiremediyseniz Türkiye’de emniyetten alacağınız giriş-çıkış belgesi de borçlanma için yeterli olacaktır.

Önemli hatırlatma:

Yukarıdaki belgeler ile yanında SGK tahsis rica yani emeklilik rica formunu verebilir ya da ödeme yaptıktan sonrasında da verebilirsiniz. Zaten maaş ödeme zamanını takip eden ay başından bağlanıyor. Bu belgeyi vermezseniz borçlanma ödemesini yapsanız dahi maaşınız bağlanmayacaktır. Dolayısıyla bu evrak büyük ciddiyet arz etmektedir. Belgenin doldurulmuş örneği, nasıl dolduracağınızı öğrenmek ve PDF formatında indirmek ve emeklilik başvurusu için lüzumlu evrakları indirmek için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Yurtdışı borçlanma başvurusu nasıl yapılıyor ?

İsviçre dışındaki ülke disi emeklilik borçlanma başvurularınızı Türkiye’de bulunduğunuz ilin SGK Memleket dışı işlemleri servisine gönderebilirsiniz. Yurtdışı borclanma başvurunuzu dilerseniz üst kısımda belirtilen formlarla posta yolu ile de yapabilirsiniz. Yurtdışı emeklilik başvurunuzu Türkiye’den yapabileceğiniz bunun gibi yurtdışında bulunduğunuz ülkeden de posta yolu ile yapabilirsiniz. Güncel borçlanma tutarları ve ödeyeceğiniz en düşük ve en yüksek tutarları sayfamızı ziyaret ederek öğrenebilirsiniz.

Yurtdışı ev hanımı emeklilik kuralları nelerdir ?

Yurtdışında Sosyal Güvenlik Kurumu ile anlaşmalı ülkelerde resmi şekilde geçen ikamet sürelerini borçlanabilirsiniz. Bayanların yurtdışı borçlanma kuralları arasında bunun birlikte Türk vatandaşı olma şartı yeterli oluyor. SGK anlaşmalı ülkeler tablosu yani hem ev hanımlığı sürelerinizi hem de çalışma sürelerinizi borçlanabileceğiniz ülkeler alt taraftaki gibidir;

yurt dışı borçlanma sözleşme imzalanmış ülkeler

Yurtdışı borçlanma hakkı kaldırılacak mı ?

Özellikle 2017 yılında basında çıkan haberlerde borçlanma hakkının kaldırılacağı teferruatları dolaşmaktaydı. Konu konusu için daha evvelinde teferruatlı bilgiyi sayfamızda vermiştik. Sayfamızı ziyaret ederek bu sorunun yanıtını alabilirsiniz.

Yukarıda da belirttiğimiz bunun gibi yurtdışı borçlanma işlemleri hakkındaki bütün merak ettiklerinizi çekinmeden bize yöneltebilirsiniz. Sorularınız için yorum bölümünü kullanabilirsiniz. 

 

İçerik Başlıkları

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar