Yurtdışı Borçlanma Belgesi Nasıl Alınır ?

Yurtdışı borçlanma belgesini e devlet sisteminden kolayca alabilirsiniz. E devlet sisteminde yurtdışı borçlanması yapacaklar için yeni ve güzel 1 hizmet uygulamaya açıldı. Borçlanma yapacaklar yeni açılan hizmet aracılığı ile yurtdışı borçlanma belgesi e devlet sistemi üstünden alarak SGK’ya verebilecek ve borçlanma işlemini tamamlayabilecek.

Bu evrak borçlanma başvurusu için yeterli sayılacak ve müracaat yapıcak insandan bununla beraber çalışma belgesi ya da ev hanımlığı sürelerini belli eden doküman istenmeyecek. Peki doküman nasıl alınır, nasıl sorgulanır ?

Yurtdışı borçlanma evrak sorgulaması nasıl yapılıyor ?

Sorgulama işlemi epey bir basit. Lakin bu işlemi yapabilmek için e devlet şifresi sahibi olmak gerekiyor. Şifresi olanlar doğrudan sisteme giriş sağlayabilir. Şifresi olmayanların ise en yakın PTT şubesinden herşeyden önce parola almaları gerekecek. Şifre temininin ardından borçlanma belgesini almak için;

  • Öncelikle www.turkiye.gov.tr adresinden T.C. numarası ve e devlet şifresi ile sisteme giriş sağlanması gerekiyor.
  • Sisteme giriş sağlandıktan sonrasında ise sırasıyla Kurumlar-Aİle, Çalışma ve Sosyal Hizmet Bakanlığı-Yurtdışı Borçlanma Evrak Sorgulama menüsü aracılığı ile yurtdışı çalışma belgesi alınabilecektir.
  • Dilerseniz bağlantısı aracılığı ile doğrudan giriş sağlayabilirsiniz.

Yurtdışı borçlanma evrak doğrulaması nasıl düzenlenmektedir ?

Bu belgenin gerçek olup olmadığına ilişkili olarak doğrulama işlemi de SGK aracılığıyla e devlet sistemi üstünden alınan belgenin barkod numarasının girişi şekli ile yapılacak.

  • Doğrulama işlemi için parola gerekmiyor.
  •  bağlantısına giriş sağlandıktan sonrasında Barkod No bölümü doldurularak Devam Et denildiğinde sistem belgenin doğrulamasını sağlayacaktır.

Yurtdışı borçlanma başvurusu nasıl yapılıyor ?

Kısaca değinmek gerekirse müracaat işlemleri SGK’ya düzenlenmektedir. Müracaat elden ya da posta yolu ile yapılabilmekte. Müracaat için lüzumlu olan belgeler aşağıda sıralanmıştır. Bu belgeler ile SGK’ya müracaat yaptıktan sonrasında SGK talebinize istinaden borçlanma hesabı yapıcak ve ödemeniz gereken tutarı belli eden tebligatı belirttiğiniz adrese yollayacak. Yazıyı tebliğ aldıktan sonrasında en geç üç ay arasında ödeme yapmanız gerekir. Ödeme yapmadığınızda işlem iptal olacaktır.

  • Yurtdışı borçlanma kapsam gereğinde günlük olarak borçlanma tutarları ve başvuruda izlenecek yol dalında bütün ayrıntılar ve yurtdışı borçlanma hesaplaması yapmak için hemen sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.
  • Yurtdışı borçlanma müracaat formunu doldurmakta zorlanıyor musunuz? Merak etmeyin adım adım nasıl doldurulur anlattık ve örnek doldurulmuş formu da hazırladık. Nasıl doldurulduğunu öğrenmek ve örnek forma göz atmak için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Yurtdışı borçlanma başvurusu için lüzumlu evraklar nelerdir ?

Başvuruda istenen belgeler yurtdışı borçlanma müracaat formu, borçlanma beyan ve taahhüt belgesi, çalışma belgesi ya da ev hanımlığı sürelerini gösterir belgeler ile kimlik ya da pasaport fotokopiniz. Lüzumlu bütün evraklar ve daha fazla ayrıntı için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Yurtdışı borçlanma belgesini üst kısımda belirttiğimiz biçimde bundan böyle e devlet sisteminden alabileceksiniz. Bununla birlikte Çalışma Konsolosluğu ya da emeklilik kasasına bu doküman için müracaat yapmanıza gerek kalmadı.

Sgk yurtdışı borçlanma sorgulaması nasıl düzenlenmektedir ?

Borçlanma sorgulama işlemlerinin online şekilde takip edilebileceği uygulama tam manası ile bulunmuyor. Fakat belge hareketleri ile borçlanmayı ödedikten sonrasında takibi SGK belge takip ve hizmet dökümü sistemlerinden gerçekleştirebilirsiniz.

  • T.C. numarası ve e-devlet şifresi ile yurtdışı emeklilik belge takibi ve sorgulama için buradan giriş yapabilirsiniz ⇒ .
  • Ödeme yaptıktan sonrasında hizmetlerinizin hizmet cetveline eklenip eklenmediğini ise gene buradan T.C. numarası ve e-devlet şifresi ile giriş yaparak sorgulayabilirsiniz ⇒ .

Yurtdışı borçlanma hakkındaki bütün merak ettiklerinizi yorum kısmından sorabilirsiniz. 

İçerik Başlıkları

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar