Yıllık İzin Formu 2021

Yıllık izin formu senelik izne ayrılacak personel için işveren ya da vekili sebebi ile güncellenmesi mecbur olan belgelerden birisidir. 4a Sosyal Sigortalar Kurumu kapsam gereğinde çalışanların yıllık izin yönetmeliğine göre kullanacakları yıllık izin süreleri işyerindeki yekün çalışma süresine göre belirleniyor.

Bu paylaşımımızda çalışma süresine göre yekün yıllık izin 2021 hakkınız meselesinde bilgi sahibi olabilmektedir bununla birlikte 2021 yıllık izin alma meselesi için merak ettiğiniz bütün sorularınızın yanıtını bununla birlikte yıllık izin belgesi örneğini bulabilirsiniz. Yazının devamında sigortalı çalışanların izin haklarına değinilecektir. Memur iseniz sayfamızı ziyaret ederek kaç gün izin hakkınız olduğunu öğrenebilirsiniz.

Yıllık izin kaç gün 2021

İşçinin işyerindeki çalışması süresine göre yıllık izin hesaplaması alt taraftaki benzeri olacaktır.

  • 1-5 yıl bünyesinde (5 yıl dahil ) ise yekün yıllık izin hakkı 14 gündür. Şayet maden ya da yer altında çalışan ise yıllık izin hakkı 18 gün olacaktır.
  • 5 yıldan fazla 15 yıldan az çalışanlar için yekün yıllık izin zamanı 21 gündür. Şayet yer altında ya maden işlerinde çalışıyorsa bu halde yıllık izin hakkı 25 gündür.
  • Toplam çalışma zamanı 15 yıldan fazla olanların yıllık izin hakkı 26 gündür. Şayet yer altında çalışan ise bu vakit 30 gün şekilde kullandırılır.
  • ** 18 ıslak altı küçükler ile 50 ıslak üzeri çalışanların senelik yıllık izin hakları 20 günden az olamaz.
  • Yukarıda da görüldüğü üzere yıllık izin artışları işçinin işyerindeki çalışma süresine göre değişiyor.

Çalışma süresine göre kullanılabilecek yıllık izin hakkı yukarıdaki gibidir. Şayet işten çıkış yapıldıysa ve içeride kullanılmayan izin hakkı var ise bunlar için işveren anlamında ücret ödenmesi zorunludur. Hemen sayfamızı ziyaret ederek ne kadar ücret alabileceğinizi hesaplayabilirsiniz.

50 ıslak üzeri yıllık izin kaç gün ?

Yukarıda da belirtildiği bu gibi 4857 Sayılı İş Kanunu’na göre 50 yaşın üstünde olan çalışanların yıllık izin süreleri hiç 1 halde 20 günden az olamaz. İşçi işe yeni başlamış biri dahi olsa verilecek izin 20 günün altında olamaz.

İşçi yıllık izin dilekçesi örneği

İşyerinde yıllık izin dilekçesi örneği aşağıda verilmiştir.  İzne ayrılacak personelin öncelikle  işverene yazılı şekilde yıllık izin belgesi yani senelik izin dilekçesi ile talepte bulunması gerekiyor. Yıllık izin dilekçe örneğini buradan indirebilirsiniz >>

 

  • ……………………………………………………………MÜDÜRLÜĞÜNE
  • ………………………………………………………………adresinde kurulu işyerinizde ……………………..sigorta sicil nosu ile …………………………………olarak çalışan işçinizim. …………….yılına ait yıllık ücretli iznimi …./…./……… ve …./…./………. Tarihleri bünyesinde kullanması istiyorum.

Yıllık izin formu örneği

İzne çıkacak çalışan için senelik izin formunun doldurularak işveren aracılığıyla onaylanması ve personel yıllık izin formunun işçinin özlük dosyasında saklanması gerekebilir. Senelik izin formunu buradan indirebilirsiniz >>> .

Yıllık izin formu doldurulmuş örneği

Yıllık izin kağıdını üst kısımda vermiş olduğumuz bağlantı üstünden excel formatında indirebilirsiniz. Ücretli izin formunun doldurulmuş 1 örneği ise alt taraftaki gibidir. Yıllık izin kullanma formu doldururken kafanıza takılanları ova sonundaki yorum bölümünden iletebilirsiniz.

yıllık izin rica formu doldurulmuş örneği

Yıllık izin formu nasıl doldurulur ?

İşçi izin belgesinin örnek 1 suretini sizin için hazırladık. üst kısımda ücretli izin formu örneğine göz atarak doldurabilirsiniz. Personel izin belgesini doldururken bilhassa izin başlangıç ve bitiş tarihleri ile işe başlama zamanını doğru hesaplamanız gerekebilir. Bildiğiniz üzere sigortalı çalışanlarda pazar günü ile resmi tatil ve bayram tatilleri yıllık izin hesabına dahil edilmiyor. Buna göre hesaplama yapmanız ve dikkatli olmanız gerekiyor. Öbür kısımlar aşırı da ciddiyet arz etmiyor açıkçası.

Yıllık izin borçlanması yapılabilir mi ?

Yıllık izin uygulanan sürelerin borçlanılarak hizmetten sayılması söz konusu değildir. Zaten izin zamanı boyunca işçinin sigorta primlerinin işveren sebebi ile eksiksiz şekilde ödenmesi gerekebilir. Primler tam ödendiğinden bununla beraber borçlanma hakkı bulunmamaktadır.

Yıllık izin zamanaşımı zamanı nedir ?

01 Temmuz 2012 zamanından sonraki yıllık izin alacağı zamanaşımı zamanı 10 yıl şekilde uygulanırken bu tarihten öncekiler için beş yıl şekilde uygulanmaktadır. Görüldüğü üzere yıllık izin alacaklarında zamanaşımı zamanı 01 Temmuz 2012 bundan öncesi ve sonrası değişmektedir. Sebebi Yargıtayın vermiş bulunduğu karardır. Yıllık izin alacağında zamanaşımı süresini hesaplarken bu tarihlerin göz ardı edilmemesi ciddiyet arz etmektedir.

Yıllık izin bölünebilir mi ?

En son kanuni düzenlemelere göre işçi 1 bölümü 10 günden az olmamak koşulu ile Öbür kısımları istediği biçimde yıllık izin bölme hakkınız bulunmakta.

İçerik Başlıkları

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar