Yeşil Kartlılar Özel Hastaneye Gidebilir mi 2021

Yeşil kartlılar özel hastaneye gidebilir mi ? Malumunuz mecbur genel sağlık sigortası uygulaması 01 Ocak 2012 tarihinde yürürlüğe girmiş ve güvencesi olmayan herkes bu kapsama alınmıştır. Uygulamanın başlaması ile beraberinde eskiden Kaymakamlıklar nedeniyle verilen yeşil kart uygulaması da sona ermiş ve yeşil kartlılar da Sosyal Güvenlik Kurumu’na devredilmiştir.

En son hali ile GSS kapsam gereğinde hane halkı ortalama geliri asgari ücretin 1/3’ünden fazla olanlar aylık prim ödeyerek sağlıktan yararlanırken geliri bu ortalamanın altında olanlar ise GSS kapsam gereğinde prim ödemeden sağlıktan yararlanabilmektedirler. İşte bu kişiler eski adıyla yeşil kart SGK Kanunundaki tanımlamayla 60C-1 kapsam gereğinde sigortalı sayılmaktadırlar.Bu paylaşımımızda yeşil kartlılar özel hastanede muayene olabilmektedir mi, yeşil kartlılar üniversite hastanesine gidebilir mi, yeşil kart ile anlaşmalı özel hastaneler ve yeşil kart muayene ücreti meselesi için bilgi verilecektir.

60/c-1 nedir ?

Gelir testi akibeti hane halkı şahıs başı geliri net asgari ücretin 1/3’ünden az olanların genel sağlık sigortası sisteminde prim ödemeden sağlıktan yararlanabildikleri, eski ismi ile yeşil kart sigortası sistemidir.

Yeşil kart nasıl çıkarılır ?

Yeşil kart başvurusu Sgk’ya düzenlenmektedir ancak;

 • Bundan evvelinde gelir testi başvurusu yapmanız gerekiyor. sayfamızdan başvuruyu nereye ve nasıl yapabileceğiniz alanında bilgi bulabilirsiniz.
 • Başvuru neticesi hane halkı ortalama geliriniz asgari ücretin net tutarının 1/3’ünün altında çıkarsa SGK tescilinizi açar ve prim ödemeden sağlıktan yararlanırsınız.
 • Bu tutarın üstünde çıkması şeklinde aylık şekilde prim ödeyerek sağlıktan yararlanırsınız.
 • Yeşil karta başvurmak ve daha fazla teferruatlı bilgi sahibi olmak için hemen sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Yeşil kart ne işe fayda ?

Yeşil kart sigortalıları;

 • Sağlık ocakları, Aile hekimlikleri, Devlet hastaneleri, Üniversite hastaneleri ve devlete bağlı bütün sağlık sunucularında muayene ücretinden muaftırlar.
 • Ayrıca çalışanlardan alınan %20, emekliden alınan %10 oranındaki ilaç katılım payından da muaftırlar.
 • Yeşil kartlıların hane halkı geliri net asgari ücretin 1/3’ü olduğundan muhtaçlık kriterini sağlarlar ve bu nedenden kömür, giyecek, çocuk yardımı benzeri sosyal yardımlardan ve engelli, muhtaçlık ve 65 ıslak maaşlarından yararlanabilirler.

Yeşil kart hangi hastanelerde geçerli 2021

Aile hekimlikleri, sağlık ocakları, devlet hastaneleri, üniversite hastaneleri kısa bir şekilde devlete bağlı bütün sağlık hizmet sunucularında geçerli. Lakin üniversite hastanelerinde doğrudan şekilde giriş yapılmaz. Devlet hastanesinden sevk gerekiyor. Devlete bağlı olmayan özel sağlık hizmet sunucularında geçerli olup bulunmadığı ile alakalı aşağıda bilgi verilmiştir.

Yeşil kartlı özel hastaneye gidebilir mi ?

Yeşil kartlı özel hastaneye gidebilir mi sorusu bize sık şekilde sorulmakta. Yeşil kart sırf sağlık ocakları, aile hekimlikleri, devlet hastaneleri, üniversite hastaneleri kısacası devlete ait olan sağlık hizmet sunucularında geçerlidir. Yeşil kart ile özel hastanede muayene olamazsınız.

Bu halde SGK hiç 1 masrafı karşılamaz. Hekim muayene bedelinin tamamını, tahlil ve tetkikler, özel hastanelerdeki operasyonlar, ameliyatlar v.s. bütün işlemler yeşil kart özel hastanede ücrete tabidir. Hatta doktorun ilaç yazması biçiminde yazılan ilaçlara ilişkili olarak ücretlerin de tümü sizden Öğrenim edilir.Üniversite hastanelerinde tedavi için de devlet hastanelerinden sevk almanız gerekiyor. Sevksiz şekilde üniversite hastanesine girişiniz ve muayeneniz kabul edilmez.

Yeşil kart anlaşmalı özel hastaneler

Sosyal Güvenlik Kurumu yeşil kart sigortası özel hastanelerde geçerli olmadığı için anlaşmalı olunan ya da yeşil kart geçen özel hastaneler bulunmamaktadır.

Yeşil kart üniversite hastanesinde geçerli mi 2021

Üniversite hastaneleri gelir seviyesi 60/c-1 olan yeşil kartlıları sevksiz şekilde kabul etmemekte. Devlet hastanelerinden sevkli gidilmesi şeklinde yeşil kart sigortası üniversite hastanesinde geçerli sayılır.

Yeşil kart özel hastane muayene ücreti

60/1(c-1) gelir testine tabi olanlar kapsamındaki yeşil kart sigortalıları özel hastanede muayene olamaz diye 1 şey bulunmamakta. Olabilirler lakin 60/c-1 muayene ücretlerinin tamamını ceplerinden öderler. Devlet anlamında herhangi 1 giderleri karşılanmaz. Bununla birlikte doktorun tahlil, röntgen v.s. istemesi durumundaki bütün ek uygulamalardan de ilave ücret alınır. Güncel özel hastane yeşil kart muayene ücreti için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

60/c3 2022 özel hastaneye gidebilir mi ?

60/C3 kapsam gereğinde 2022 muhtaçlık, dul ya da engelli maaşı alanlar için özel hastanede muayene işlemleri üst kısımda özel hastanelerde yeşil kart geçerli mi kısmında analatılan yasalar geçerlidir. Yani bu insanların de primleri devlet nedeniyle ödendiğinden özel hastanelerde muayene ve diğeri ücretlerin tamamını ceplerinden ödemesi yapmak sureti ile sağlık hizmeti alabilirler.

Yeşil kart ameliyatı karşılar mı 2021

Yukarıda özel hastanede yeşil kart geçerli mi kısmında da belirttiğimiz bu gibi yeşil kart özel hastanede geçerli değildir. Şayet ameliyatınızı özel hastane ye da diğeri özel polikliniklerde yapacaksanız masrafları devlet karşılamaz ve yüzde yüz cepten ödemeniz gerekir. Fakat devlete bağlı hastanelerde ameliyat bedelinin tümü yeşil kart sigortası kapsam gereğinde karşılanmaktadır.

Yeşil kartlılara nakit yardımı 2021

Yeşil kartlılar tıpkı sürede geliri düşük olduğundan;

 • Tüm sosyal yardımlardan,
 • Giyecek ve kömür yardımından,
 • Pandemi yardımlarından yararlanabilmekte.
 • Tüm yardımların başvurularını e-devletten ya da Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına yapabilirsiniz.

60/c-1 sorgulaması nasıl organize edilmektedir ?

Sorgulama işlemini e-devletten yaparak sigortanızın aktif olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

 • Sorgulama işlemini e-devlette Sosyal Güvenlik Kurumu-SPAS Müstehaklık Sorgulama(Sağlık Provizyon Aktivasyon Sistemi) sayfasından yapabilirsiniz.
 • T.C. ve e-devlet şifresi ile sayfaya doğrudan buradan giriş sağlayabilirsiniz ⇒ .
 • Eğer sorgulama akibeti “MÜSTEHAKTIR- 60/1(c-1) gelir testine tabi olanlar” şekilde görünüyorsa sigortanız aktif manasına gelir.
 • Ayrıca gelir testi başvurusunu yeni yaptıysanız gene sorgulamayı e-devlette sayfasına T.C. ve e-devletle giriş yaparak gerçekleştirebilirsiniz.

Özel hastanelerin yeşil kart tedavi ödenekleri

Yazımızda teferruatlı şekilde değindiğimiz bu gibi özel hastanelerde bu sigorta geçersizdir. Lakin bazı özel durumlar ve acil haller istisna kapsamındadır. Bunlarla ilgili tedavi olacağınız özel hastaneden bilgi alabilirsiniz.

İçerik Başlıkları

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar