Yeşil Kart Nasıl Alınır, Yeşil Kart Sorgulama 2021

Yeşil kart nasıl alınır,  ücretsiz şekilde prim ödemeden sağlıktan nasıl yararlanabilirim ? Bu soru güvencesi olmayanların sordukları soruların başında gelmekte. Mecbur Genel Sağlık Sigortası uygulaması 01 Ocak 2012 tarihinde başlamış ve herhangi 1 sosyal güvencesi olmayan bireyler bu kapsama alınmıştır. Önceleri Kaymakamlık nedeniyle takip edilen yeşil kart sağlık sigortası işlemleri de 01 Ocak 2012 zamanından itibaren Sosyal Güvenlik Kurumu’na devredilmiştir.

Malumunuz SGK yeşil kart alabilme şartlarından bir tanesi de hane halkı ortalama gelirinin şahıs başına net asgari ücretin 1/3’ünden az olmasıdır. Bu paylaşımımızda yeşil kart şartlarının neler olduğunu öğrenebilir bununla beraber yeşil kart nasıl çıkartılır,  yeşil kartlı olup olmadığımı nasıl öğrenebilirim, yeşil kart nereden çıkarılır, yeşil kart nelerden faydalanır bu gibi yoğun sorulan bazı soruların yanıtını bulabilirsiniz.

Yeşil kart nedir ?

Gelir testi neticesi ya da başka sebeplerle muhtaç sayılan insanların prim ödemeden sağlık hizmeti almasını veren sistem yeşil kart şekilde tanımlanır. Tıpkı sürede 60/c-1 sigortalısı şekilde da adlandırılırlar.

60/c1 primi hazine anlamında karşılananlar(yeşil kart) nedir ?

Gelir testi müracaat akibeti hane halkı net geliri bekar ve çocuksuz çalışan için belirlenen net asgari ücretin 1/3’ü altında çıkan kişilerdir. Bu bireyler 5510 Sayılı SGK Kanunun 60/C-1 bendi kapsam gereğinde sigortalı sayılırlar eski ismi ile yeşil kart sigortalılarıdır. Teferruatları paylaşımımızın devamında bulabilirsiniz.

Yeşil kart nasıl çıkarılır 2021 ?

Yeşil kart alabilmeniz için herşeyden önce gelir testi başvurusu yapmanız gerekiyor. Gelir testi başvuruları ise ikametinizin bağlı bulunduğu Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına yapılmakta. Gelir testi sonuçlandıktan sonrasında en son yeşil kart açtırmak için bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezi’ne uğramanız gerekiyor.

Yeşil kart başvurusu nasıl yapılıyor ?

Yeşil karttan evvelinde üst kısımda da belirttiğimiz bunun gibi herşeyden önce gelir testi başvurusu yapmış olmanız gerekmekte. Yeşil kart başvurusu da Sosyal Yardımlaşma Vakfı’na yapılmakta ve ne yazık ki online şekilde yapılamamakta.

İnternetten yeşil kart başvurusu yapılıyor mı ?

Yeşil kart sağlık sigortasından yararlanabilmeniz için gelir testine başvurmanız ve bunu da bizzat yapmanız gerekebilir. Şu lahza için varolan uygulamalarda gelir testi başvuruları online şekilde alınamamaktadır. Dolayısıyla internetten yeşil kart başvurusu yapma imkanı da bulunmamaktadır.

E devletten yeşil kart başvurusu nasıl yapılıyor ?

Maalesef e devlet sisteminde böyle 1 alternatif bulunmamakta.Yeşil kart almak için herşeyden önce üst kısımda belirtildiği benzeri gelir testi başvurusu yapılması ve sonucun beklenmesi gerekebilir. Müracaat sonuçlandığında yani vakıf aracılığıyla gelir testi neticesi belirlendiğinde bundan sonra son evre şekilde yeşil kartın tescili için bağlı olunan Sosyal Güvenlik Merkezi’ne müracaat yapılması gerekmektedir.

Gelir testi nerede yapılıyor 2021

Kaymakamlık yeşil kart başvurusunu ikametinizin bağlı bulunduğu Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına yapabilirsiniz. Gelir testi başvurusu için Kaymakamlık anlamında bir takım belgeler istenir. Verilen formun SGK, tapu benzeri bazı Kurumlarca onaylanması istenir. Bu belgeleri toparladıktan sonrasında tekrar Vakfa müracaat yaparak başvurunun sonuçlanmasını beklemeniz gerekiyor.

Yeşil kart başvurusu nerede organize edilmektedir ?

Peki yeşil kart nerede çıkarılır ? Yeşil kart için gereken herşeyden önce gelir testi başvurusu yapmaktır. Gelir testi başvuruları Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına organize edilmektedir. Gelir testi sonuçlandıktan sonrasında yeşil kart sigortasının başlaması için de başvurular Sosyal Güvenlik Kurumu’na yapılır.

Yapılan son güncelleme ile gelir testi sonucuna istinaden yeşil kart tescili SGK anlamında otomatik yapılabiliyor. Sağlıktan yararlanma sorgulaması yaparak Şayet aktif değilde SGK’ya aktif etmek için müracaat yapmanız gerekiyor.

Yeşil kart başvurusu için lüzumlu belgeler nelerdir ?

Gelir testi başvurusu için Kaymakamlık aracılığı ile bir takım belgeler istenir.  Yeşil kart için lüzumlu belgeleri özetleyecek şekilde şöyle sıralayabiliriz;

 • Örneğin SGK’dan aylık alıp almadığınıza ya da herhangi 1 sigortanız olup olmadığına dair belge,
 • tapudan kayıtlar,
 • Ziraat Odasından ÇKS kaydı benzeri yeşil kart başvurusu için lüzumlu evraklar istenebilir.
 • Zaten müracaat sırasında temin etmeniz gereken yeşil kart için lüzumlu evraklar tarafınıza Vakıfça iletilecektir.

Yeşil kart kimlere verilmektedir 2021

Yeşil kart müracaat koşullarını özetleyecek şekilde şöyle sıralayabiliriz;

 • Hane halkı gelirinin şahıs başı ortalamasının net asgari ücretin 1/3’ünün altında olması gerekebilir. 2021yılında asgari ücretin AGİ dış 1/3’ü 852,33 TL dir. Yani ortalama geliriniz şahıs başı 852,33 TL altında ise gelir sonucunuz yeşil kart şekilde belirlenebilir.
 • Sgk yeşil kart için aranan diğeri koşullar müracaat oluşturan insanın emekli olmaması, herhangi 1 kapsamda sigortalı olmaması, vergi ya da çiftçilik kaydının olmaması gerekmektedir.

Yukarıda belirtilen yeşil kart alma kurallarını sağlamanız biçiminde SGK anlamında 60/C-1 yani eski adıyla yesil kartli şekilde GSS tesciliniz açılacaktır. Yeşil kart başvurusu sosyal güvenlik kurumu sebebi ile onaylanmaktadır. Siz gene de Gelir testi göze çarpan olduktan sonrasında en kısa zamanda tescil için SGK’ya uğrayın.

Yesil kart basvurusu yani gelir testi müracaat sonucunda ortalama geliriniz net asgari ücretin 1/3’ünün üstünde ise bu halde GSS kapsam gereğinde aylık prim ödeyerek sağlıktan yararlanmanız gerekiyor. GSS primi 2021 yılında aylık şekilde 107,38 TL dir.  Güncel gss prim tutarları için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Evi olan yeşil kart alabilir mi ?

Gelir testinde araştırma yapılırken yalnızca insanın maddi yani parasal mal varlığı değil tarla, arsa, ev bu gibi mal varlıklarına da bakılır. Evin olması gerçekte yeşil kart almaya mani değil lakin evin fiyatı gelir testi araştırmasında hesaba katılır.

Yeşil kart kimlere verilmez ?

SGK yeşil kart sigortası;

 • Kişi başı hane halkı ortalama geliri net asgari ücretin 1/3’ünden fazla olanlara,
 • Bakmakla yükümlü şekilde anne, baba, eş ya da çocukları üstünde aktif sigortası olanlara,
 • Sigortalı çalışanlara, Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu primi ödeyenlere, isteğe bağlı sigortalılara,
 • Yurtdışında ikamet edenlere verilmez.

Yeşil kart kaç günde menfaat 2021

Aslında yeşil kart ne kadar zamanda menfaat sorusunun cevabı gelir testinin sonuçlanmasında gizli. Gelir testi başvurunuz sonuçlanır sonuçlanmaz bağlı olduğunuz SGK’ya giderek tescili açtırabilirsiniz ve açılış zamanından itibaren sağlıktan yararlanmaya başlayabilirsiniz. Gelir testi başvurusunun ortalama sonuçlanma tarihsel ise değişkenlik göstermekle yanında 10-15 gün arasıdır.

Yeşil kart maaşı ne kadar 2021

Bildiğiniz bunun gibi yeşil kartlılar tıpkı sürede gelirleri muhtaçlık seviyesinde olan kişilerdir ve belirli koşulları sağlayanlara 2022 maaşı diğeri ismi ile yeşil kart maaşı ödenmektedir. üst kısımda kurallarına da özetleyecek şekilde değinilen maaş güncel tutarları için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Yeşil kart sağlık sigortası sorgulaması nasıl düzenlenmektedir ?

Yeşil kart sigorta sorgulamasını e devlet sisteminden rahatça yapabilirsiniz. E devlet sisteminden sağlık yeşil kart sorgulamasını;

 •  SGK-SPAS Müstehaklık Sorgulama(Sağlık Provizyon Aktivasyon Sistemi) menüsü aracılığı ile yapabilirsiniz.
 • Yeşil kart sigortası sorgulamasını buradan yapabilirsiniz :
 • Sorgulama akibeti Tescil Kapsamı  kısmında “60/c1 Primi Hazine Nedeniyle Karşılananlar(Yeşilkart)” açıklamasını görüyorsanız ve Sorgu Sonucu: 0000 – Müstehaktır, provizyon alabilir.  açıklamasını görüyorsanız yeşil kartınız aktif manasına gelmektedir. Ters halde aktif değildir.

Yeşil kartı olanlar nelerden faydalanabilir 2021

Devlete ait bütün sağlık ocağı, hastane v.s. gibi bütün sağlık hizmet sunucularında bedava şekilde sağlık hizmeti alabilir, ilaçlarınızı katılım payı ödemeden alabilirsiniz. Lakin özel hastanelere gitmeniz şeklinde muayene bedeli ve Öbür masrafların tamamını cebinizden ödersiniz. Bununla birlikte yeşil kart malikleri tıpkı sürede muhtaç sayılacaklarından Sosyal Yardımlardan da yararlanma hakkına sahip olurlar.

Yeşil kart aylık ödeme 2021

Yeşil kartlılar aylık prim ödemeden sağlık hizmetlerinden parasız şekilde yararlanırlar. Dolayısıyla aylık şekilde herhangi 1 ödeme yapmazlar.

Yeşil kart yenileme 2021

Gelir testi sonuçlarının iki yıl geçerlilik zamanı bulunur. Vakıf iki yılda 1 gelir durumunu günceller. Gelir mecburiyetinde değişiklik olması yani şahıs başı gelirin net asgari ücretin 1/3’ü üzerine çıkması zorunda yeşil kart otomatik şekilde sonlandırılır. Şayet değişiklik olmadan devam eder. Değişiklik var ise itirazı Vakfa yapabilirsiniz.

Yeşil kart neden iptal olur 2021

Yeşil kart oldukça çok sebepten dolayı iptal olabilmekte. Başlıca sebepleri şunlardır;

 • Gelir testinin düzenlenmesi neticesi hane halkı şahıs başı gelirinin net asgari ücretin 1/3’ü üzerine çıkması,
 • Sigortalı çalışma,
 • Yurt dışına çıkma,
 • Emekli olma,
 • Bakmakla yükümlü şekilde anne, baba, eş ya da çocukların sigortasından yararlanma.

İçerik Başlıkları

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar