Yeşil Kart Elektrik İndirimi 2021

Yeşil kart elektrik indirimi ilk defa geçtiğimiz yıl başlamış ve sosyal yardım alanlara ödenmeye başlanmış sosyal destek programlarından birisidir. Sosyal Devlet ilkesi kapsam gereğinde ihtiyaç malikleri için ciddi 1 güncelleme daha geldi. Güncelleme ile devlet sosyal yardım alanlara elektrik yardımı yapılıyor.

Peki elektrik desteği koşulları neler, elektrik yardımı hakkından kimler yararlanıyor? Dar gelirli ailelere elektrik yardımı başvuruları nereye yapılıyor, ptt elektrik indirimi sorgulama nasıl yapılıyor ? Elektrik desteği yardım programı ile ilgili merak ettiğiniz bütün soruların yanıtını bu paylaşımımızda bulabilirsiniz.

Elektrik yardımından kimler yararlanır ?

Konu meselesi için yoğun olarak sorulan soru devletin elektrik desteğinden kimler yararlanabilir sorusu. Yeşil kartlılara elektrik yardımından yararlanma koşullarını şu biçimde sıralayabiliriz;

  • Yeşil kartlıya elektrik indiriminden yararlanmak için aranan en önemli şartlardan bir tanesi hali hazırda sosyal yardım almaktadır olmak. Peki nedir Sosyal Yardımlar. 2022 yaşlılık maaşı, engelli maaşı, dul maaşı, çocuk parası v.s. benzeri yardımlar Sosyal yardım kapsam gereğinde değerlendirilir.
  • Bildiğiniz bunun gibi sosyal yardım alabilmeniz için hane halkı şahıs başı ortalama gelirinin net asgari ücretin 1/3’ünün altında olması gerekiyor. Asgari ücretin üçte birinin güncel tutarı için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. 
  • Şayet şahıs başı gelir bu tutarın altında ise siz de Sosyal Yardımlara başvurabilir ve dolayısıyla sonra elektrik yardımı için de müracaat yapabilirsiniz.
  • Gelir şartı sosyal yardım için aranan temel şarttır. Yardımın şekline göre bazı özel koşullar da aranır. Örneğin engelli maaşında en az %40 mani raporu olması gibi.

Evde bakım maaşı alanlar elektrik desteği yardımından yararlanabilir mi ?

Bildiğiniz bu gibi bakım maaşı kuralları diğeri sosyal yardımlara göre farklıdır. Burada aranan gelir şartı şahıs başı net asgari ücretin 2/3’ü altında olması. Bakıcı maaşı alanlara elektrik yardımı ödenmiyor.

Yeşil kartlılara elektrik indirimi başvurusu nasıl organize edilmektedir ?

Destekten yararlanmak için herhangi 1 elektrik yardımı başvurusu yapmanız gerekmiyor. Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı anlamında her ay PTT’ye adınıza yardım tutarı gönderilecek. Siz faturanız geldiğinde PTT’ye giderek gelen yardım tutarı düşüldükten sonrasında var ise kalan tutarı cebinizden ödeyerek yararlanabileceksiniz.

Örneğin Mart ayı elektrik faturanız 120,00 TL geldi diyelim. Faturayı alıp PTT’ye gideceksiniz. PTT görevlisinden postaneden elektrik faturası yardımının yekün borçtan düşmesini isteyeceksiniz. PTT 80 TL tutarındaki destek ödemesini düştükten sonrasında kalan 40 TL’lik bölümü da sizden Öğrenim ettikten sonrasında faturanız yüzde yüz kapanmış olacak.

Sosyal yardım alanlara elektrik yardımı ne kadar 2021

Aile ve sosyal politikalar bakanlığı elektrik yardımı desteği kapsam gereğinde 150 kilovatsaate kadar olan elektrik tüketimleri karşılanacak. Bu da güncel şekilde yaklaşık 80 TL civarında 1 destek demek oluyor.

Elektriği indirimli saatlerde kullanarak faturadan en az %30-40 arasında indirim alabilirsiniz. başlıklı makalemizden elektriğin hangi saatler bünyesinde daha hesaplı bulunduğu meselesinde bilgi bulabilirsiniz.

Ptt elektrik desteği sorgulama 2021

Sosyal yardım detayları e devlet üstünden sorgulanabilmektedir. Ptt elektrik yardımı sorgulamasını e devlet sisteminde bağlantısı aracılığı ile kolayca yapabilirsiniz.

Engelli elektrik indirimi 2021

Engellilerin de ptt elektrik ödeme indiriminden yararlanma hakkı bulunmaktadır. Tabi ki tek başına en az %40 ya da üzeri mani raporu yeterli değildir. Engelli bireylerin engelli elektrik yardımından yararlanabilmeleri için tıpkı sürede Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’ndan aktif sosyal yardım almaktadır olmaları da gerekebilir. Bunun dışındaki bütün kanunlar üst kısımda elektrik yardımı koşulları bölümünde detaylı şekilde verilmiştir.

İçerik Başlıkları

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar