Yaştan Emeklilik Şartları Tablosu

Yaştan emeklilik  şartları  meselesinde bütün detaylar paylaşımımızda. Sosyal Güvenlik mevzuatımızda emeklilik türlerinden birisidir. Emeklilik için lüzumlu yaşı tamamlamış fakat prim gün sayısı normal emeklilik için noksan olanların daha az prim gün sayısı ile emekli olmasını veren 1 uygulamadır. ıslak haddinden emeklilik şekilde da tanımlanabilecek bu sistemde sosyal sigortalar kurumu ve Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu sigorta kollarında yaştan erken emeklilik koşulları ve ıslak haddinden emeklilik hesaplama konusundaki teferruatları bulabilirsiniz.

Yaş haddinden emeklilik tablosu

Yaştan emekli olunacak lüzumlu prim gün sayısı, sigortalılık zamanı ve ıslak şartı bulunulan kapsama göre farklılık göstermektedir. Bu sebepten bütün sigorta kollarında ayrı başlıklar altında vermekte yarar vardır.

Ssk yaştan emeklilik koşulları nelerdir ?

SSK’da ilk sigorta başlangıcına göre yaştan emekli olmak için lüzumlu prim gün sayısı farklılık göstermektedir. Buna göre;

  • 08.09.1999 zamanından evvelinde sigortalı olan bayan ve baylar sosyal sigortalar kurumu kapsam gereğinde 3600 prim gününü ve lüzumlu ıslak şartını sağladıklarında emekli olabilmekteler. 3600 günden emekli olunacak ıslak ise 15 yıl ve 3600 günün tamamlandığı tarihe göre belirlenmekte. 15 yılı ve 3600 günü tamamladığınız tarihe göre emeklilik yaşınızı hesaplamak ve ortalama emekli maaşınızı öğrenmek ve 3600 emeklilik ıslak tablosuna göz atmak için hemen sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.
  • 08.09.1999-30.04.2008 tarihleri bünyesinde ilk defa sigortalı olan hanım ve baylar 4500 günü ve 25 yıllık sigortalılık süresini tamamladıklarında yaştan emekli olabilmekteler. Baylar için ıslak şartı 60 iken kadınlar için ise 58’dir.
  • İlk şekilde 01.05.2008 tarihsel ve ya sonra sosyal sigortalar kurumu başlangıcı olan erkek ve kadınlar ise yaştan 5400 günle emekli olabilmekteler. Kadınlar için ıslak şartı 61 iken baylar için ise 63 yaştır.

Bağkur ıslak haddinden emeklilik koşulları nelerdir ?

Bağkurda yaştan emeklilik için lüzumlu prim gün sayısı başlangıç tarihine bakılmaksızın her halde 5400 gündür.

  • 08.09.1999 zamanından evvelinde başlangıcı olan kadınlar 56 ıslak ile baylar ise 58 ıslak ile emekli olabilmekteler.
  • 08.09.1999-30.04.2008 tarihleri arasında başlangıcı olan kadınlar 60, beyler ise 62,
  • Bu tarihten sonrasında başlangıcı olan kadınlar ise 61, beyler de 63 yaşında emekli olabilmekteler.

Yaş haddinden emeklilik maaşı ne kadar ?

Bu kapsamda alınacak ortalama emekli maaşı bulunulan sigorta kapsamına ve ödenen primlere göre farklılık gösterir. Bütün sigorta kolları bazında yaştan emeklilik şeklinde alabileceğiniz ortalama emekli maaşı tutarlarına sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

58 yaşında emekli olma koşulları nelerdir ?

Yukarıda yaştan emeklilik ile ilgili kurallar teferruatlı şekilde verilmiştir. Bununla birlikte gene üst kısımda bağlantısı verilmiş olan emeklilik tablosu sayfamızı ziyaret ederek ilk sigorta başlangıç tarihinize göre teferruatlı emeklilik koşullarınıza göz atabilirsiniz.

Emeklilik konusundaki bütün merak ettiklerinizi yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

İçerik Başlıkları

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar