Yaşlılık Maaşı Sorgulaması Nasıl Yapılır ?

Yaşlılık maaşı sorgulama meselesinde bütün ayrıntıları paylaşımımızda bulabilirsiniz. 2022 maaşı Kaymakamlık sebebi ile bakıma muhtaç derecede engelli olanlar ile 65 ıslak üzeri yaşlılara bağlanan aylıktır.3

Bazı okurlarımız e devlet 2022 maaş sorgulaması yaparken sıkıntı yaşadıklarını ve 2022 sayılı kanun maaş sorgulamasını tam şekilde nereden ve nasıl yapacakları meselesinde bilgi sahibi olamadıklarından bu yazıyı yazma gereği duyduk. Paylaşımımızın devamında 2022 maaş sorgulamayı nasıl yapabileceğiniz meselesi için bilgi bulabilirsiniz.

2022 maaşı alma kuralları nelerdir ?

2022 engelli maaşı ve ya yaşlılık maaşından yararlanabilmeniz için;

  • Sigortalı çalışmıyor olmanız,
  • Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan emekli maaşı almıyor olmanız, maaşa başvuracak şahıs engelli ise en az %40 ve ya üzeri sağlık kurulu raporu olması gerekir.
  • Ayrıca muhtaç olduğuna karar verilen 65 ıslak üzeri kişilere de yaşlılık maaşı bağlanmaktadır.
  • Engelli şahıs 18 yaşın altında ise engelli maaşı bakmakla yükümlü bulunduğu insana bağlanırken 18 yaşın üzerinde ise kendisine bağlanmaktadır.
  • 2022 maaşlarından yararlanabilmek için önemli 1 Şart da gelir şartıdır. 2022 maaş şartlarından olan hane halkı şahıs başı gelirinin gelir testi sonucunda net asgari ücretin 1/3’ünün altında olması gerekiyor.
  • 2022 maaşı bölgesinde bütün ayrıntılar için hemen sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

2022 yaşlılık aylığı başvurusu nasıl düzenlenmektedir ?

Başvurular bağlı olunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına yapılmakta. Müracaat yapmadan evvelinde üst kısımda belirtilen genel kuralları taşıdığınızdan emin olmanız gerekiyor. Müracaat için istenen evraklar size vakıf sebebiyle verilecektir. Şayet engelli için müracaat yapacaksanız yanınızda Sağlık Kurulu raporu aslı ya da aslı gibidir fotokopisini götürmeniz yararınıza olacaktır.

2022 maaş sorgulaması nasıl düzenlenmektedir ?

Sorgulama işlemlerini E-devlet üstünden gerçekleştirebilirsiniz. E-devlette;

  • Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı-Sosyal Yardım Detayları Sorgulama menüsü aracılığı ile ya da ,
  • Buradan T.C. numaranız ve e-devlet şifrenizle giriş yaparak gerçekleştirebilirsiniz ⇒  .

Yaşlılık maaşı sorgulama tc ile ile düzenlenmektedir mı ?

Gelelim asıl konumuz olan 2022 maaşı sorgulamasını nasıl yapabileceğiniz hususuna. 2022 maaşı sorgulaması epey bir basit. Fakat 2022 sorgulamasını online şekilde yapabilmeniz için maaş başvurusunda bulunduğunuz insanın e devlet şifresinin olması gerekiyor. Şifresiz yani tc ile yaşlılık maaşı sorgulama yapabileceğiniz 1 uygulama yok.

E devlet engelli maaş sorgulama ve yaşlılık maaşı sorgulaması için herşeyden önce www.turkiye.gov.tr adresi üstünden T.C. numarası ve e devlet şifresi ile giriş sağlayınız. Ardından Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı- Sosyal Yardım Detayları Sorgulama  menüsünden ya da https://www.turkiye.gov.tr/aile-bakanligi-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama bağlantısından doğrudan sorgulama yapabilirsiniz.

65 ıslak maaşı alanlar kredi çekebilir mi ?

Kredi çekmekte 1 sakınca bulunmamakta. Yani kredi çekilince 65 ıslak maaşı kesilmez. Bankalar kredi için sizi uygun görürse kredi tahsis edebilirler.

Yaşlılık maaşı ne kadar ?

2022 engelli ve yaşlılık maaşı her 6 ayda 1 memur zammına bağlı şekilde zamlanmaktadır. Zamlı ve güncel maaş tutarlarını öğrenmek için hemen sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

2022 bayram ikramiyesi alabilir mi ?

Sosyal Güvenlik Kurumu anlamında emeklilere ödenen ramazan ve kurban bayramı ikramiyesi maalesef 2022 sayılı kanun kapsam gereğinde yaşlılık ya da engelli maaşı alanlara ödenmemektedir.

Emekli olan 2022 maaşı alabilir mi ?

2022 maaşından yararlanabilmek için aranan 1 Şart da sigortalı çalışmıyor olmak ya da SGK’dan emekli aylığı almıyor olmak. Emekli aylığı sektör 1 insana bununla beraber 2022 maaşı ödenmez.

65 ıslak aylığı alanın sağlık güvencesi nasıl olmakta ?

Bu kapsamda maaş alınan vakit boyunca bu bireyler sgk yeşil kart sigortası kapsamında sağlıktan yararlanır.  Devlet hastanelerinde sağlıktan parasız yararlanabilir ve ilaca katkı payı ödemek zorunda kalmazsınız. Fakat özel hastanelerde sağlıktan yararlanamazsınız. Yararlansanız dahi muayene, tahlil ve tespit ücretlerinin tamamını cebinizden ödersiniz.

2022 Maaşı konusundaki bütün merak ettiklerinizi yorum kısmından sorabilirsiniz. 

İçerik Başlıkları

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar