Yaşlı Bakım Parası İçin Nereye Başvurulur ?

Yaşlı bakım parası için nereye başvurulur ? İhtiyar bakım aylığı bakıma muhtaç derecede ağır engelli olanlara bakıcı için ödenen 1 sosyal yardım türüdür. Hasta bakım maaşı şekilde da isimlendirilen hasta, engelli evde bakım maaşından yararlanabilmek için evde bakım parası şartlarının sağlanması gerekmektedir.

Bu paylaşımımızda son Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı evde bakım yönetmeliği gereği evde bakım hizmeti ve maaşı konusu için çok sorulan evde bakım maaşı nasıl alınır, kimler alabilir ve evde bakım parası ne kadar zamanda bağlanır bu gibi sorularınızın yanıtını bulabilirsiniz.

Hasta bakım parası alma kuralları nelerdir ?

Evde bakım aylığı alma koşulları şunlardır;

 • Bakıcı maaşı için başvurulacak hasta/engelli şahıs adına tam teşekküllü devlet, üniversite ya da eğitim araştırma hastanesinden alınan, mani oranı en az %50 ve üzeri şekilde belirlenmiş ve Ağır Engelli ibaresi olan heyet raporu alınması gerekebilir. Şayet heyet raporu almadıysanız sayfamızı ziyaret ederek nasıl heyet raporu alabileceğiniz meselesi için bilgi bulabilirsiniz.
 • Ağır Engelli değilse %50 üzeri rapor verilse dahi İhtiyar bakımı maaşı bağlanmaz.
 • Sgk evde bakım başvurusu yapılan hasta/engelli insanın hane halkı şahıs başı gelirinin net asgari ücretin 2/3’ünden az olması gerekmektedir.

Hasta bakım parasını kimler alabilir ?

Yaşlı bakımı maaşları üst kısımda belirtilen bakım aylığı koşullarını veren ve Türk vatandaşı olan herkese ödenmektedir. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı hasta bakıcı maaşları bakıma/muhtaç ve ağır engelli ile beraberinde yaşayan bireyler ve akrabalarına da ödenebilmektedir.

Evde bakım raporu yüzde kaç olmalı ?

Engelli bakım ücretine başvurabilmek için alınacak olan heyet raporunda oranın en az %50 ve üstünde olması gerekebilir. Tekrardan şunu hatırlatmakta fayda var. Yatalak hasta bakım parasında oranın en az %50 ve üzeri olma şartına ilave şekilde ağır engelli ibaresinin yer alması gerekmektedir.

Evde bakım sigortası için nereye başvurulur ?

Peki evde bakım maaşı için nereye başvurulur ? Şayet üst kısımda belirtilen bakıcı parası alma koşullarını sağlıyorsanız başvurularınızı Sosyal Hizmetler Müdürlüklerine ve aşağıda belirtilen hasta bakım ücreti için lüzumlu evraklar ile yapabilirsiniz. Hasta bakıcı parası başvuruları elden yapılıyor. Evde hasta bakım parası başvurularının online şekilde ya da e-devletten yapılabilmesi olasıdır bulunmamaktadır.

Evde bakım maaşı için lüzumlu evraklar nelerdir ?

Yaşlılara evde bakım parası nasıl alınır konusu için üst kısımda bilgi verdik. Peki hasta bakım parası için lüzumlu belgeler nelerdir ? Yatalak hasta bakımı devlet yardımı başvurusu için lüzumlu belgeler şunlardır;

 • Evde bakım hizmeti müracaat formu. Evde bakım maaşı müracaat dilekçe örneğini Sosyal Hizmetler Müdürlüklerinden müracaat sırasında alabilirsiniz. 
 • yatalak hasta bakım ücretinde müracaat formu ile yanında en az 2 adet fotoğraf, son 6 ay içerisinde tam teşekküllü devlet hastanesinden alınan heyet raporu,
 • Hastanın öğrenim durumunu gösterir belge.
 • Ayrıca gelir araştırması için size Müdürlüklerce form verilmektedir. Bu formla SGK, Tapu Müdürlükleri benzeri Kurumlara giderek adınıza kayıtlı gelir ve maaş ayrıntıları ile tapu teferruatları meselesinde bilgi alırsınız.

Evde bakım maaşı ne kadar zamanda bağlanır ?

hasta bakıcı maaşı için müracaat işlemleri tamamlanmasından sonrasında ;

 • Sosyal Hizmet Müdürlükleri herşeyden önce evvelinde inceleme yapar.
 • Ön incelemede beyan edilen evraklar üstünden lüzumlu inceleme yapılır.
 • Şartlardan en önemlisi olan bakıma muhtaç raporu var ise sonrasında gelir araştırma aşamasına geçilir.
 • Rapor uygunsa ve gelir şekilde da hane halkı ortalama geliri net asgari ücretin 2/3’ü altında ise hane ziyaret edilir. Hanenin durumu yerinde tetkik edilir ve sonra heyet anlamında nihai karar verilir.
 • Tüm bu süre yoğunluğa bağlı şekilde değişse de evde bakım aylığı şartlarının sağlanması mecburiyetinde ortalama şekilde 2-3 ay arasında sonuçlanır.

Yaşlı bakım parası ne kadar ?

Bakıcı maaşı kurallarını sağlayanlara Şayet rapor süresiz şekilde verildiyse hasta/engelli vefat edene kadar bakıma muhtaç aylığı ödenir.  Maaşlar memur maaş zammı artış oranlarına göre 6 ayda 1 zamlanır. Güncel bakıcı aylığı tutarlarına göz atmak ve İhtiyar bakım aylığı ne kadar öğrenmek için hemen sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Sgk evde bakım ücreti sorgulaması nasıl düzenlenmektedir ?

Evde bakım müracaat formu ve lüzumlu diğeri evraklar ile başvurunuzu yaptıktan sonrasında İhtiyar bakım parası müracaat takibi, ne kadar ve ne süreç maaş alabileceğiniz bölgesinde bilgi için e-devletten sorgulama yapabilirsiniz. Bakıma muhtaç yaşlılara bakım parası sorgulama işlemi;

 • E-devlette Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı-Engelli Evde Bakım Ödeme Teferruatları Sorgulama menüsünden yapılabilmektedir.
 • T.C. numaranız ve e-devlet şifrenizle menüsünden sosyal hizmetler evde bakım maaşı sorgulaması yapabilirsiniz.

Emekli maaşı olan bakım parası alabilir mi ?

Engelli/özürlü bakım maaşı nasıl alınır konusu için üst kısımda bilgi vermeye çalıştık. Evde bakım yardımı başvurusunda istenen İhtiyar bakım parası koşulları kısmında da belirttiğimiz bunun gibi hane halkı geliri net asgari ücretin 2/3’ü altında ise ve diğeri yaşlılık bakım parası alma kuralları sağlanıyorsa aylık bağlanmaktadır. Insanın emekli olması İhtiyar bakıcı parası alması için mani değildir.

Evde bakım maaşı bakıcı değişikliği bildirimi nereye, nasıl düzenlenmektedir ?

Yaşlı bakımı için devlet yardımında ödemeler yani maaş bakıcı adına yatar. Bakıcı değişikliği zorunda evde hasta bakım maaşı ile ilgili vaziyet değişikliğinin Sosyal Hizmetler Müdürlüğü’ne yapılması gerekebilir. Şayet hasta/engelli bakıcı parası değiştiyse bunu 1 dilekçe ile bildirmeniz yeterli olacaktır. Müdürlük lüzumlu değerlendirmeyi yapar ve araştırmaya gerek olmadan direkt bakıcı bilgilerini değiştirerek yeni bakıcı adına yatalak hastaya bakım parasını gönderir.

İçerik Başlıkları

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar