Yarım Çalışma Ödeneği Hesaplama 2021

Yarım çalışma ödeneği hesaplamasının nasıl yapıldığı konusu baş karıştırıcı olmakta. Doğum oluşturan kadınlara doğum sonrası annelik izin çağının bitim zamanından itibaren ödenen 1 ödenek türüdür. Bu ödenek 4a sosyal sigortalar kurumu kapsam gereğinde çalışan sigortalı kadınlara ödenmektedir.

Doğumdan sonrasında yarım gün çalışma ödeneğinin hesaplaması brüt asgari ücret üstünden yapıldığından 2021 brüt asgari ücretin göze çarpan olması ile beraberinde 2021 İşkur yarım çalışma ödeneği tutarı da dikkat çekici oldu. Bu paylaşımımızda 2021 yarım gün çalışma ödeneği ne kadar, nasıl alınır konularında teferruatlı bilgi bulabilirsiniz.

Yarı süreli çalışma ödeneği koşulları 2021

Bu ödenekten yararlanabilmeniz için;

 • Doğum ya da evlat edinme zamanından önceki son üç yıl içerisinde en az 600 gün sigortanızın olması,
 • İşyerinde haftalık çalışmanız gereken sürenin en az yarısı kadar fiili şekilde çalışmanız,
 • Analık izniniz bittikten sonrasında en geç 30 gün içerisinde doğum ve evlat edinme sonrası yarım çalışma belgesi ile İşkur’a müracaat yapmanız gerekiyor.

Daha fazla ayrıntı, müracaat çeşidi konusu için adım adım bilgi için hemen sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Yarım çalışma ödeneği başvurusu nasıl düzenlenmektedir ?

Başvuruyu İŞKUR’ya yapmanız gerekiyor.

 • İŞKUR’a müracaat için istenen belgeler ise doğum ve evlat edinme sonrası yarım çalışma belgesi ve kimlik fotokopiniz.
 • Yarım çalışma belgesini buradan indirebilirsiniz:
 • Bu doküman doldurulduktan sonrasında işveren anlamında da imzalanması gerekiyor.
 • Bu doküman ve kimliğiniz ile beraberinde başvurunuzu bağlı olduğunuz İŞKUR Müdürlüğüne yapabilirsiniz.

Yarım çalışma ödeneği kaç ay ödenir ?

Bu ödenek bir. çocukta 2 ay, iki. çocukta dört ay, üç. ve sonraki doğumlarda ise 6 ay vakit ile ödenir. Şayet çocuk engelli ise maaş 12 ay boyunca ödenir.

Yarı çalışma ödeneği hesaplaması nasıl düzenlenmektedir ?

Doğum yapana yarım çalışma ödeneği için 1 günlük olarak ödenek tutarı brüt asgari ücretin günlük olarak tutarı kadar olmakta. Sizin brüt kazancınız asgari ücretten yüksek olsa dahi hesaplama brüt asgari tutarlar üstünden yapılıyor.

 • Malumunuz asgari ücretin brütü 2021 yılının tamamında 3.577,50 TL şekilde belirlendi.
 • Günlük brüt miktar ise 119,25 TL.
 • Yarım çalışma ödeneği hesaplaması 15 gün üstünden yapılmakta ve bulunan brüt miktar üstünden %7,059 oranında damga vergisi kesildikten sonrasında kalan miktar size ödenmekte.
 • Buna göre 01 Ocak 2021-31 Aralık 2021 tarihleri arasında yarım çalışma ödeneği tutarı alt taraftaki bu gibi olacaktır.

Yarım çalışma ödeneği ne kadar 2021

Yukarıda verilen hesaplama formülüne göre 01.01.2021-31.12.2021 tarihleri bünyesinde ödenecek yarım çalışma ödeneği: 15*119,25 – ( %07,59)= 1.775,18 TL olacaktır. Buna göre 2021 yılında 15 günlük olarak işkur yarım çalışma ödeneği toplamda 1.775,18 TL olacaktır. 

İşkur yarım çalışma ödeneği ne süreç yatar ?

Ödenek için müracaat yaptığınız aydan iki ay sonrasında ödenmektedir. Örneğin 2021/Şubat ayı arasında müracaat yaptıysanız ödeneğiniz 2021/Nisan ayı arasında ödenmektedir.

Yarım çalışma ödeneği sorgulaması nasıl organize edilmektedir ?

İşkur yarım gün çalışma ödeneği sorgulaması maalesef edevlet üstünden yapılamıyor. www.iskur.gov.tr adresindeki şahsi sayfanızdan ya da herhangi 1 İşkur Müdürlüğünden ödenek ile ilgili ayrıntılı bilgi alabilirsiniz. Şayet henüz İşkur profil sayfanız yok ise sayfamızdan nasıl yapabileceğiniz meselesinde bilgi bulabilirsiniz.

Kadınların doğumdan ve hamilelikten kaynaklı oldukça çok hakkı bulunmakta. İzin, ödenek, doğum yardımı, emzirme yardımı bu gibi bütün haklarınızdan yararlandınız mı ?

İçerik Başlıkları

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar