Webmaster Kime Denir? Ne İş Yapar?

Webmaster kelimesini web yöneticisi, web uzmanı gibi Türkçe ‘ye çevirebiliriz. Webmasterlar bir web sitesinin oluşturulması, geliştirilmesi ve sorunlarının çözülmesiyle ilgili alanlarda çalışan kişilerdir.
Webmasterlar yazılım, grafik ve server yönetimi gibi departmanlarda görev alabilirler. Başka bir deyişle webmaster, bir web sitesinin içeriğini ve organizasyonunu oluşturan, yöneten, bir web sitesinin sunucusunu ve teknik programlama yönlerini yöneten veya her ikisini birden yöneten bir kişidir. Şirketlerin büyüklüğüne göre webmaster ‘in üstlendiği görevler farklı olabilir. Daha küçük bir şirkette, bir webmaster tipik olarak web sitesi ile ilgili tüm teknolojilerin bakımını üstlenir. Daha büyük bir şirkette, bir web yöneticisi, HTML ile ilgili bilgi ve deneyime sahip birisi veya bazı programlama becerilerine sahip daha teknik birisi olma eğilimindedir. Teknik webmaster sunucuyu çalıştırır (örneğin, dosya sistemleri ile ilişkili oluşturma ve yetkilendirmeyi yönetir) ve web sitesi tarafından istenen programları yönetir. Webmasterlar bir şirkete bağlı olarak çalışabildikleri gibi freealance olarak tabir edilen serbest bir şekilde de çalışabilirler. Webservant nedir? Ne iş yapar? Maddi kazanç elde etmeden gönüllü olarak bu işi yapan kişilere webservant denir.

Webmaster Nasıl Olunabilir? Webmaster olmak için önce kendinize ait kişisel blog veya site açarak ilk adımı atabilirsiniz. Sitemizi takip ederek olan biten güncel olaylardan bilgi edinebilirsiniz. Biliyorsunuz ki ülkemizde üniversite okumak zorunlu değil. Liseyi bitirdikten sonra bu alanda kenedinizi geliştirip çok güzel işler yapabilirsiniz. Ancak büyük şirketlere gireceğiniz zaman sizden üniversite diploması sorulabilir. Bu yüzden bilgisayar bilimleri alanından üniversite okumanın da faydası olacaktır. Pek çok webmaster işi kendi kendine öğrenir. İnternet üzerinde bu konuda çok kaynak olduğundan bu işi öğrenmek çok da zor değildir. Bir webmaster için HTML ve CSS olmazsa olmazlardandır. Bu yüzden öncelikle bu teknolojileri bilmenin faydası var.

HTML + CSS ile temeli attıktan sonra bunun yanında PHP, JavaScript gibi dilleri öğrenebilir, bunun yanında PhotoShop, Dreamweaver gibi programları da öğrenebilirsiniz. Yukarıda bahsettiğim dilleri öğrenmek için “Kod Yazmayı Öğreten 8 Ücretsiz Yabancı Kaynak” veya “Kod Yazmayı Öğreten 8 Ücretsiz Türkçe Kaynak” makalesinden kaynaklara ulaşabilirsiniz. Bahsettiklerimiz dışında bir de içerik yönetim sistemleri mevcuttur. İçerik yönetimi, web sitesi içeriğini, verileri ve bilgileri oluşturmak, düzenlemek, arşivlemek, yayınlamak, ortak çalışmak, raporlamak, dağıtmak anlamına gelir. İçerik yönetim sistemleri bir web sitesinin dinamik olmasını sağlar. Bu yüzden blog sitelerinde genelde WordPress, Joomla gibi CMS sistemleri kullanılır. Özellikle WordPress Dünya çapında oldukça fazla kullanılmaktadır. Bu yüzden WordPress’i denemenizi tavsiye ederim. WordPress gibi CMS sistemlerinden bahsettiğim 2017’de En İyi Blog Platformu Seçimi adlı makalemi okuyabilirsiniz. Bu makalede Webmaster kime denir, hangi durumlarda nasıl çalışır, webmaster olmaya nasıl başlanır gibi soruları yanıtlamaya çalıştık. Bu konu hakkında düşüncelerinizi yorum yaparak bizlerle paylaşabilirsiniz.

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar