Web Servislerini Kullanmak

Web servisleri günümüzde birçok platform tarafından kullanılan, web sitelerin, blogların, haber sitelerinin veya mobil uygulamaların vs. birçok sitenin farklı platformlarda (andorid, ios vs) datasına ulaşmasına olanak sağlayan bir data arşivi diyebiliriz. İçinde bulunduğunuz platform gereği o dataya ulaşamayabilirsiniz fakat o dataya ulaşabilen bir url e istek yaparsanız (o url e giderseniz) site, size istediğiniz datayı başka platformlar üzerinden getirecektir. Sizde gelen bu veriyi isteğiniz doğrultusunda parçalayıp, üzerine ekleme yaparak kullanabilirsiniz, kullanıcılara gösterebilirsiniz.

Web servislerinin cross platformlarda (farklı) çalışması geliştiricilere çok fazla avantaj sağlamaktadır. Web platformunda gerçekleştirilen bir proje sadece web e hizmet vermeyebilir. Bu projenin mobil veya desktop uygulamları da olabilir. İşte bu durumlarda web servisleri derdimize çare oluyor. Belli url lere yapacak olduğunuz istek, size cross platformlarda olmanıza rağmen istediğiniz datayı yapmanıza olanak sağlayacaktır.

web_servislerini_kullanmak

Web servislerinin daha iyi anlaşılması için bir örnek verecek olursam, mesela twitter tarzı bir mobil uygulama yapmak istiyoruz. Bu mobil uygulama için farklı bir dil öğrenmemiz mi lazım? Ne kadar zamana ihtiyacımız var? gibi soruları sormaya başlıyoruz. Arkadaşlar aslın mobil uygulama yapma işi gözde büyütüldüğü kadar değildir. Ben mobil uygulamam için html ve javascript kodlarımı yazdım. Bakın burada back-end işlemleri için bir kod yazmıyorum. Şurda bir form var iki dakika şunu şurda post edeyim de direk burdan database e kayıt etsim demiyorum. Çünkü mobil uygulamalarda back-end kullanılmaz (hibrit için konuşuyorum). Yaptığım uygulamada bir anasayfaya ihtiyacım var. Bu sayfanın bana atılan tweetleri listelemesini istiyorum. Bu işlemi şu şekilde yapıyorum. Mobil uygulama içerisinde yapılan istekleri javascript ile yakalayıp bunu uzak sunucudaki api’a gönderip, giden isteğe göre sonuç döndürüyorum. Bunun bütün olayı budur.

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar