Veri Tabanında Sorgu Yapmak

Veri tabanları adından da anlaşılacağı üzere, veriyi depolayan, tutan, istenildiği zaman tuttuğu bu dataları gösteren ve bu datalar üstünde işlem yapılmasına olanak sağlayan yapılardır. Eğer siz bir sistem üzerinde daha önceden sizin kayıt ettiğiniz bir dataya ulaşabiliryorsanız, bunu yapan şüphesiz ki databasedir (veritabanı). Günümüzde web sitelerin ve mobil uygulamaların 90% ı veritabanına sahiptir.

Sizin bir sisteme giriş yaparken ki kullandığınız kullanıcı adı ve parola bilgileriniz eğer doğruysa sisteme giriş yapabilirsiniz. Bu sistem benim kullanıcı adımı parolamı nerden biliyor ki diyorsunuz, işte bu noktada arkada bulunan veritabanı daha önceden kayıt altına aldığı veriyi istediği zaman bu tarz şekillerde kullanıyor. Bu durumu veya tweeti beğendiğinizde bunun da kayıt altına alındığını ve veritabanında kayıtlı kalacağını biliyoruz. Yazılımcılar yaptıkları projelerde sıklıkla veri tabanı kullanırlar. Üye kayıt işlemleri, bu üyelerin sistem üzerindeki davranışları gibi önemli bilgiler kayıt altına alınması gerektiği için bazen binlerce satırlara ulaşan veritabanlarına sahip olabiliyorlar. Şöyle bir veritabanı ile neler yapabiliriz baştan sona hayal ederek anlatmaya çalışalım.

Basit bir proje yapmak istiyoruz. Atıyorum mesela twitterı baştan yapıcaz. Twitterın şuan ki hali değil de basit olarak mikro blog tarzında birşeyle yaptığımızı farzedelim. Öncelikle kullanıcıların bilgisinin tutulduğu bir veritabanı tablomuz olması gerekir. Hali hazırda olan sistemimize kayıt olmak isteyen kullanıcılar üye kayıt formundan sisteme kayıt olmak isteyecektir. Kayıt olan her kullanıcı veritabanında üyeler tablosuna kayıt olmuş olacaktır. Kayıt olan kullanıcıların sistem içerisinde bazı yetkisi olmalıdır ve bu yetkilerine göre yazı yazabilir, fotoğraf paylaşabilir veya profilini güncelleyebilir. Paylaştığı yazıları profilinde görmek isteyecektir. Burada select sorgusu yaparsak listeleme yapabiliriz. Profil güncelleme kısmında update sorgularını kullanarak, güncellenmesi gereken bilgileri bu şekilde güncelleyebiliriz. Paylaştığımız bir yazı veya resimden memnun kalmazsak delete sorgusu ile paylaştığımız datayı veri tabanımızdan kolaylıkla silebiliriz. Veri tabanından sorgu yapma denilen iş tam olarak budur.

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar