Vergi Dilimleri, Gelir Vergisi Hesaplama 2021

Vergi dilimleri tüm sigortalı çalışanlar, devlet memurları, vergi mükellefleri, kısacası gelir elde eden herkes için büyük ciddiyet arz etmektedir. Bildiğiniz bu gibi Vergi Kanununa göre Türkiye’de yatırım elde eden hepimizin elde ettikleri bu kazançlar için gelir vergisi ödemesi gerekebilir. Ödenecek gelir vergisinde yatırım üstünden vergi ödeme oranı ise gelir vergisi dilimleri esas alınarak hesaplanmaktadır.

Bu yazımız gelir vergisi hesaplamasının nasıl yapıldığı, güncel gelir vergisi dilimleri ile konu dalında sıkça sorulan soruların yanıtını bulabilirsiniz.

Gelir vergisi nedir ?

Elde edilen gelirden giderlerin düşülmesi akibeti kalan kısım yani matrah üstünden vergi dilimleri esas alınarak ödenmesi gereken vergi türüdür.

Kümülatif nedir ?

Kümülatif geçen dönemlerin de toplanarak ilgili çağa dahil toplamıdır. Yani Nisan ayında gelir vergisi hesaplamasında Ocak, Mart ve Şubat gelir vergisi matrahlarının dahil edilerek hesaplanması kümülatif biçimde hesaba örnek şekilde gösterilebilir.

Matrah nedir ?

Elde edilen kazançtan gidiyorlar düşüldükten sonrasında kalan kısımdır. Vergisel anlamda ise vergiye tabi tutulacak kısım şekilde tanımlayabiliriz.

Vergi matrahı nedir ?

Elde edilen bütün kazançlardan bütün gitmekteler düşüldükten sonrasında vergiye tabi olan kısım vergi matrahıdır. Burada hesaplama yapılırken elde edilen kazançlardan gitmekteler düşülür. Gidiyorlar düşüldükten sonrasında vergiye tabi olan kısım şekilde da tanımlanabilir.

Yüzdelik dilim nedir ?

Elde edilen gelirin vergiye tabi olan kısmının yekün tutarının üst kısımda belirtilen tabloda isabet ettiği oran yüzdelik dilim şekilde tanımlanır.

Gelir vergisi nasıl hesaplanır 2021

Sigortalı çalışanlar, devlet memurları ve ya gerçek yatırım elde eden tüccarlar için hesaplama yöntemleri türlü olsa da net gelir üstünden elde edilen gelirler gelir vergisi dilimleri esas alınarak hesaplanmaktadır. Aşağıda hesaplamanın nasıl yapıldığına özetleyecek şekilde ve örneklerle değineceğiz. Toplamda takvim yılı arasında elde edilen gelirler 1 üst vergi dilimine geçerse gelir vergisi oranı 1 üst dilim esas alınarak hesaplanır.

1- Sigortalı çalışanların gelir vergisi hesaplaması

Sigortalı çalışanların gelir vergisi hesaplaması brüt maaşları üstünden düzenlenmektedir. Brüt maaşından %14 oranındaki SGK işçi payı ve %1 oranındaki işsizlik primi olmak üzere toplamda %15 oranında kesinti yapıldıktan sonrasında gelir vergisi matrahı yani vergiye tabi olacak kısım hesap edilir.

 • Örnek: Brüt maaşı 5000 lira olan 1 çalışandan Ocak ayında yapılacak gelir vergisi kesintisi hesaplaması alt taraftaki benzeri olacaktır; Brüt maaş: 5000 TL,
 • SGK işçi payı ( %14 ) : 700,00 TL,
 • İşsizlik prim payı ( %1): 50,00 TL,
 • Toplam kesinti: 750,00 TL.
 • Gelir vergisi matrahı: 4250 TL. ( Ocak ayından başlanarak her ayın gelir vergisi matrahı eklenir ve kümülatif gelir vergisi matrahı hesap edilir. Kümülatif vergi matrahı toplamı kaçıncı orana isabet ediyorsa o oranda vergi kesintisi yapılır.)
 • Gelir Vergisi ( %15 ): 637,50 TL. ( Ocak ayı bulunduğu için oran %15’ten alınmıştır. Kümülatif gelir toplamı aşağıda belirtilen vergi dilimlerinden hangisine isabet ediyorsa o oranda kesinti yapılıyor ).

2- Memur gelir vergisi hesaplama 2021

Memurların gelir vergisi hesaplaması yekün maaş üstünden değil taban aylık üstünden düzenlenmektedir. Dolayısıyla sigortalı çalışanlara göre daha geç 1 üst vergi dilimine geçerler. Taban aylık üstünden takvim yılı başından itibaren %15 üstünden gelir vergisi kesilir. Ocak ayından itibaren her ayın taban aylık toplamı kümülatif vergiyi oluşturur. Taban aylık toplamı aşağıda vergi dilimlerinde belirtilen hangi kısma giriyorsa o oranda vergilendirme yapılır.

3- Esnaf ve serbest yatırım gelir vergisi hesaplama

Gelir vergisi mükellefiyeti olan esnaflar ve serbest yatırım elde edenler için de gelir vergisi hesaplaması satıştan bütün giderlerin düşülmesi akibeti elde edilen karın üstünden vergilendirme sağlanır. Örneğin 800 liraya alınan 1 mal 1000 liraya satıldı diyelim. Aradaki 200 lira üstünden vergilendirme düzenlenmektedir. Tabi pratik manada böyledir. Giderler, KDV dış ve dahil tutarlar ve muhasebe terimlerini baş karıştırmasın diye eklemiyorum. Bu biçimde elde edilen gelirler toplamı aşağıda verilen hangi vergi dilimine giriyorsa o oranda vergilendirme yapılacaktır.

Kümülatif vergi matrahı

Önceki ayların matrahı da dahil edilerek bulunulan ayla beraberinde vergiye tabi olacak yekün kısımdır. Kümülatif vergi hesaplamasının nasıl yapıldığı meselesi için daha fazla teferruatlı bilgi ve örneklerle hesaplama yöntemi meselesi için bilgi için hemen sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Gelir vergisi oranları 2021

Gelir vergisi oranları Kanunla belirlenmektedir. Güncel vergi mevzuatımıza göre şu anda beş ayrı gelir vergisi dilimi olmaktadır. Aşağıda gelir vergisi oranları ve güncel tutarları tablo şekilde verilmiştir.

Gelir vergisi dilimleri 2021

01 Ocak 2021-31 Aralık 2021 tarihleri arasında bordrolu çalışanlar ile yatırım elde edenler için vergi dilimi hesaplamasında dikkate alınacak tutarlar ve vergilendirme oranı alt taraftaki bu gibi olacaktır;

 • 24.000 liraya kadar olan gelirler için %15,
 • 53.000 liralık gelirin 24.000 liralık bölümü için 3600 TL, 24.000 lira üstündeki rakam için ise %20,
 • 190.000 liralık gelirin 53.000 liralık bölümü için 9400, 53.000 lira üstündeki gelir için ise %27,
 • 650.000 liralık gelirin 190 bin liralık bölümü için 46.390,00 TL, üzeri için ise %35, 
 • 650.000 TL üstündeki gelirlerin 650.000 liralık bölümü için 207.000,00 TL, fazlası için ise %40 oranında gelir vergisi kesilir.

Asgari ücret vergi dilimi 2021

Asgari ücretli çalışanlar da gelir vergisine tabidir ve her ay brüt maaşları üstünden %14 SGK payı ve %1 işçi işsizlik prim payı düşüldükten sonrasında maaşlarından gelir vergisi kesilir. Takvim yılı başında bulunan miktar üstünden %15 gelir vergisi kesilir.

Sonrasında kümülatif kısım esas alınarak yekün elde edilen gelirin yani vergi matrahı toplamının üst kısımda verilen bir. dilimi aşması şeklinde vergilendirme iki. dilimden yani %20 üstünden yapılır.  Brütten nete asgari ücret hesaplaması, güncel gelir vergisi tutarları ve agi dahil ödenmesi gereken net maaş meselesi için bilgi için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Memur vergi dilimleri 2021

Devlet memurları için güncel gelir vergisi dilimleri yukarıdaki gibidir. Taban aylık üstünden hesaplanan gelir vergisi matrahı 1 üst vergi dilimini geçtiğinde maaştaki gelir vergisi oranı da artacağından maaşta düşme olacaktır.

Yüzdelik dilim hesaplama 2021

Yüzdelik dilim hesaplamasında 01 Ocaktan yani takvim yılı başından itibaren yıl sonuna kadar elde edilen gelirler dahil edilerek girilen gelir vergisi dilimi hesaplanır. üst kısımda elde edilen gelire göre hangi oranda gelir vergisi ödeyeceğinize ilişkili olarak tablo verilmiştir. Bu tabloya göre hesaplama yapabilirsiniz. Şayet yapamadıysanız gelir bilgilerinizi yorum bölümünden bize yazın biz hesaplayalım.

Vergi dilimine ne süreç girilir ?

Yukarıda güncel şekilde tutarlar belirtilmiştir. Şayet devlet memuru iseniz taban aylık yani vergiye tabi kısım 1 üst vergi dilimini geçtiğinde, sigortalı çalışan iseniz gelir vergisi kümülatif matraha göre 1 üst dilime geçtiğinde kesinti artar ve gelir vergisi 1 üst dilimden kesilmeye başlar.

İçerik Başlıkları

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar