Vergi Dairesi Faaliyet Kodları 2021

Vergi dairesi etkinlik kodları her 1 işi kolu için belirlenen kodlardır ve nace kodu şekilde da bilinir. Vergi dairesi nace kodu işyerinde yürütülen faaliyete uygun olmalıdır. Vergi dairesi kodları işyerlerinin vergi levhalarında yer alır ve sonradan istenirse değiştirilebilir ya da yeni nace kodu eklemesi yapılabilir.

Bu paylaşımımızda nace kodları nedir, vergi dairesi kodu nerede yazar, aniden fazla nace kodu seçilebilir mi bu gibi konu konusu için çok sorulan soruların yanıtını bulabilirsiniz.

Nace kodu nedir ?

Avrupa Birliği’nde Ekonomik Faaliyetlerin istatistiksel şekilde sınıflandırılması manasına gelen NACE kodu, işyerlerinin faaliyette bulundukları meslek kollarına göre tehlike sınıflarının belirlenmesini veren sistemin oluşturduğu altı haneden oluşan 1 koddur. Bundan ötürü altılı etkinlik kodu şekilde da tanımlanır.  

Nace kodu nerede yazar ?

Gib nace kodları vergi levhasının üstünde FAALİYET KOD VE ADLARI bölümünde yer alır. Örnek  vergi levhası nace kodu görüntüsü aşağıda paylaşılmıştır. Bununla birlikte hemen altta vergi etkinlik kodlarını interaktif vergi dairesinden nasıl sorgulayabileceğiniz anlatılmıştır.

faaliyet kodu nerede yazar

Nace kodu sorgulaması nasıl yapılıyor ?

Nace kodu vergi dairesinden öğrenilebilir. Şayet elinizde vergi levhası var ise yukarıdaki örnekteki benzeri 6’lı vergi dairesi etkinlik kodunuzu görüntüleyebilirsiniz. Şayet vergi levhanız olmadan nace kodu öğrenme işlemini interaktif vergi dairesinden vergi levhanızı indirerek yapabilirsiniz. Gelir idaresi nace kodlarınızı online şekilde sorgulamak için;

  • Buradan interaktif vergi dairesine giriş yapın ⇒ . Girişi var ise parolanız ve T.C numaranız ya da E-devlet şifresi ile yapabilirsiniz. Giriş yapamadıysanız nasıl girebileceğiniz sahasında detaylara yeni başlıklı paylaşımımızdan ulaşabilirsiniz.
  • İnteraktif vergi dairesinde SİCİL KAYDIM tarafına giriş yapın. Burada Mükellefiyet Bilgileri kısmının altında işyeriniz adına kayıtlı bütün nace kodu bulma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.
  • Vergi dairesi nace kodu sorgulamasını Bununla beraber sisteme giriş yaptıktan sonrasında sırasıyla İŞLEM BAŞLAT-MÜKELLEFİYET İŞLEMLERİ- E VERGİ LEVHASI OLUŞTURMA aşamalarını takip ederek vergi levhanızı oluşturabilir ve nace kodları vergi dairesi görüntülemesi yapabilirsiniz.

Birden fazla nace kodu olur mu ?

Gelelim konu konusu için aşırı sorulan vergi levhasına meslek ekleme yapılabilir mi sorusunun cevabına. İşyerinde ana etkinlik konusu dışında 1 etkinlik olacaksa bunun için vergi dairesi nace kodu eklemesi yapılabilir.

Faaliyet kodu ekleme nasıl yapılıyor ?

Vergi levhası etkinlik kodu eklemesi dilekçe ile bağlı olunan Vergi Dairesi’ne müracaat şekli ile ya da interaktif vergi dairesinden rica sureti ile gerçekleştirilebilir. İnteraktif vergi dairesinde Ek Faaliyete Başlama Dilekçesi kısmından etkinlik kodu listesinde yer saha kodlardan kimsenin etkinlik eklenmesi için talepte bulunabilirsiniz.

Vergi dairesi etkinlik kodları 2021

Vergi dairesi nace kodları devamlı şekilde güncellenmekte ve gib etkinlik kodlarına yenileri eklenebilmektedir. Güncel nace kodları listesini buradan indirebilirsiniz ⇒ .

Vergi dairesince verilmiş nace kodunu gösterir doküman nasıl alınır ?

Bazı şirketler ve bilhassa Sosyal Güvenlik Kurumu işletme tescil aşamasında gib etkinlik kodunun işletme tescilde girilen vergi nace kodları ile uyumlu olması ve vergi levhasında yer almasını ister. Şayet vergi levhasında tescil ettiğiniz işkolu ile ilgili nace kodu görünmüyorsa bu halde bağlı olduğunuz Vergi Dairesinden 6’lı nace kodu gösterir şube açılış yazısı almanız gerekiyor.

İçerik Başlıkları

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar