Ücretsiz İzin Dilekçesi Örneği

Ücretsiz izin dilekçesi örneğini bu paylaşımımızda bulabilirsiniz. Çalışanlara İş Kanunu ile verilen ciddi haklardan biri de bedava izin hakkıdır. Fakat burada tek sıkıntı isminden de anlaşılacağı üzere bu izin zamanı boyunca maaş ödenmiyor olmasıdır. Bu paylaşımımızda bedava izin dilekçe örneğini sizin için hazırladık. Paylaşımımızın devamında ücretsi̇z i̇zi̇n formu örneğine göz atabilir bununla beraber parasız izin belgesi formu ile 6 ay parasız doğum izni dilekçesini bulabilirsiniz. Yıllık izin için de dilekçe yazacaksanız başlıklı sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Sigortalıların bedava izin hakları kaç gündür ?

4857 Sayılı Kanun’a göre işçilerin bedava izin hakları şu şekildedir;

  • Yıllık izin mecburiyetinde yolda geçen vakit esas alınarak dört güne kadar parasız izin hakkı verilebilir.
  • Kadın çalışanlara doğum sonrası ücretli annelik izni bittikten sonrasında talepleri biçiminde 6 aya kadar bedava izin verilebilir.
  • Doğum sonrası annelik izni bitiminden sonrasında kısmi çalışmayı tercih eden bayan çalışana yarım gün parasız izin verilebilir.

Ücretsiz izin formu örneği

Ücretli izin dilekçesi örneği aşağıda verilmiştir. Bununla beraber bedava izin rica formunu buradan word şekilde indirebilirsiniz ⇒ .

ücretsiz izin formu işveren

Doğum sonrası bedava izin dilekçesi örneği

Doğum sonrası annelik izni bitiminden sonrasında Şayet 6 aylık parasız izin hakkınızı kullanacaksanız yukarıdaki doğum iznine ayrılma dilekçe örneğini kullanabilirsiniz. Başlama tarihine ücretli annelik izni bitim tarihsel sonrasını, bitiş zamanını de 6 ay olacak biçimde hesaplayıp dilekçe örneğine yazabilirsiniz.  Doğum bundan öncesi ve sonrası bütün izin hakları ve doğum yardımı/analık/emzirme güncel yardım tutarları için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Ücretsiz izin dilekçesi nasıl yazılır ?

Peki parasız izin dilekçe örneği nasıl yazılır. Biz üst kısımda hem bedava izne ayrılma dilekçesi örneğini paylaştık hem de word şekilde indirebilme imkanı verdik. Yukarıdaki örnek izin dilekçesinde de görüldüğü üzere izne ayrılmayı arzuladığınız tarih ve bitiş tarihlerini yazarak ve işletme izin dilekçesindeki Öbür lüzumlu alanları doldurmanız ve evrağı imzalamanız yeterli olacaktır.

İşçiye zorla parasız izin kullandırılabilir mi ?

4857 Sayılı İş Kanunu’na göre bedava izin ilgiyi işçinin alakayı biçiminde verilebilen 1 izin hakkıdır. İşveren sigortalının alakayı yapılmaksızın işçiyi zorla bedava izne çıkaramaz. Fakat pandemi Covid 19 işverenlere geçici de olsa işçileri parasız izne çıkarma imkanı vermiştir. İşverenin parasız izne çıkardığı işçiye pandemi bedava izin desteği ödenmesi sağlanmıştır.

Aylıksız izin dilekçesi ne süreç verilmekte ?

Kanunen belirlenmiş 1 vakit bulunmamakta. Ancak izne çıkmadan makul 1 vakit evvelinde verilmesi uygundur. Zira işveren de işyerindeki çalışmayı ve personeli buna göre ayarlayacaktır.

İçerik Başlıkları

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar