Trafik Cezası Taksitlendirme, 7326 Yapılandırma 2021

Trafik cezası taksitlendirme işlemi bilhassa yüksek tutarlarda kullanılan cezaların ödenmesini kolaylaştırabilmekte.  Size kullanılan ve tebliğ edilmiş olan trafik cezası borçlarınızı Maliye trafik cezası taksitlendirmesi yaparak eşit taksitler biçiminde ödeyebilirsiniz.

Taksitlendirme işleminin nasıl yapıldığına değinmeden evvelinde vergi borcu ve trafik cezası taksitlendirmesinin ve yapılandırma işlemlerinin birbirinden muhtelif olduğunu hatırlatmak isteriz. Aşağıda bir numaralı alt başlıkta 7326 sayılı hukuk gereği trafik cezası yapılandırma işlemini nasıl yapacağınız anlatılacaktır. ikinci alt başlıkta ise yapılandırma kanunu yokken her süreç yapabileceğiniz maliye borcu taksitlendirme konusu için bilgi verilecektir.

Kısaca bu paylaşımımızda hem yapılandırma hem de trafik cezası taksit olur mu, trafik cezası nasıl taksitlendirilir, trafik cezasını taksitlendirmek istiyorum başvuruyu nereye ve nasıl yapmam gerekiyor benzeri konu meselesinde bütün sorularınızın yanıtını bulabilirsiniz.

1-7326 Trafik cezası yapılandırma 2021

09 Haziran 2021 tarihinde resmi gazetede yayımlanan 7326 sayılı hukuk ile 2021 Nisan ve bundan öncesi borçlarınızı yapılandırabilirsiniz. Başvurular 31.08.2021 tarihinde sona erecek. Hukuk ile;

 • 2021 dönemi ve bundan öncesi trafik cezası borçlarınızı yapılandırabilirsiniz.
 • Peşin ödeme şeklinde gecikme zammı ve faizi alınmayacak. Bununla beraber anaparanın da yüzde 25’i indirilecek.
 • Eğer taksit yapmak isterseniz Borçların gecikme zamları ve faizleri silinecek ve 18 aya kadar taksitle ödeyebilirsiniz. Bu halde anapara üstünden herhangi 1 ek indirim uygulanmayacak.

7326 trafik cezası yapılandırma başvuruları nereye, nasıl yapılacak ?

09 Haziran 2021 tarihinde resmi gazetede yayımlanan 7326 Sayılı hukuk ile trafik cezası borçlarınızı tekrar yapılandırma başvurusunu;

 • Bağlı olduğunuz vergi dairesine form ile,
 • İnternet vergi dairesi üstünden online şekilde yapabilirsiniz.

2-Trafik ceza taksitlendirmesi nasıl yapılıyor ?

Vergi dairesi taksitlendirme işlemi epey bir basittir. Fakat üst kısımda değindiğim hususa yeniden değinmek istiyorum. Trafik borcunu taksitlendirme ve yapılandırma türlü şeylerdir. Yapılandırmada adı üstünde borçlar faizleri de silinerek tekrar yapılandırılıyorken taksitlendirmede vaziyet türlü. Taksitlendirmede cezaya kullanılan nema silinmez. Hatta taksit sayısına göre yine nema hesaplanır ve taksitlendirme bundan sonrasında yapılır.

Trafik cezaları taksitlendirmelerinde 2 ayrı uygulama söz konusudur;

 • Birinci uygulamada tebliğ zamanından itibaren 15 gün içerisinde trafik cezalarını taksitlendirme başvurusu yaptığınızda ana nakit ve uygulanacak düşük faizle borçlarınızı dört eşit taksitle ödeyebilirsiniz. Trafik cezasını taksitlendirme yapabilmek için ilk taksidi peşin ödemeniz istenir. Sonraki üç taksidi de eşit tutarlarda ödersiniz.
 • Diğer uygulama ise tebliğ zamanından sonrasında 15 günlük olarak sürenin geçmesi ve borca nema uygulanması zorunda 6183 sayılı Kanunun 48. maddesi kapsam gereğinde yapılan trafik cezası vergi borcu taksitlendirmesidir. Bunda da ilk taksit peşin alınır ve sonra trafik cezası ödeme taksitlendirmesi organize edilmektedir. Bu kapsamda borçlarınızı trafik ceza borcu taksitlendirmesini 36 aya kadar yapabilirsiniz.

Trafik cezası taksitlendirme başvurusu nasıl yapılıyor ?

Trafik cezalarında taksitlendirme başvurusunu bağlı olduğunuz vergi dairesine elden ya da interaktif vergi dairesi üstünden online yapmanız gerekiyor.

 • Vergi dairesi geçmiş trafik cezası taksitlendirmesi için herşeyden önce borcunuzu taksitlendirme farkını da ekleyerek  bir. taksidi peşin yatırmanızı ister. İlk taksidi peşin yatırmazsanız taksitlendirme işlemi tamamlanmaz.
 • İlk taksidi vergi dairesi veznesine peşin şekilde yatırdıktan sonrasında taksitlendirme işlemi tamamlanır ve arka kalan borcu da eşit taksitlerle ödersiniz.
 • Vergi dairesi trafik cezası taksitlendirme başvurusu için kimliğiniz ile beraberinde bağlı olduğunuz vergi dairesine uğramanız yeterli olacaktır. Lüzumlu formlar size vergi dairesinde verilecektir.

İnternetten trafik cezası taksitlendirme nasıl düzenlenmektedir ?

Trafik borcu taksitlendirmek için başvuruyu online şekilde interaktif vergi dairesi üstünden pratik olarak yapabilirsiniz. İnteraktif vergi dairesi üstünden trafik nakit cezası taksitlendirme başvurusunu yapmak için;

 • Öncelikle internet vergi dairesine e-devlet ya da varolan parolanız ile buradan giriş yapınız ⇒ . Giriş yapamadıysanız giriş yöntemlerine göz atmak için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.
 • Uygulama ana sayfasına giriş yaptıktan sonrasında Taksitlendirme/Tecil Alakayı Dilekçesi (6183 S. Kanunun 48. Maddesi Kapsamında) menüsünden taksitlendirme dilekçesini doldurup müracaat yapabilirsiniz.

Trafik cezası taksitlendirme e-devletten nasıl organize edilmektedir ?

E-devlet üstünden trafik cezası taksitlendirme başvurusu yapılamamakta. Başvuruyu interaktif vergi dairesi üstünden online şekilde nasıl yapabileceğiniz üst kısımda anlatılmıştır. E-devlette ise trafik cezaları ile ilgili sorgulama ve ödeme işlemleri online yapılabilmekte. Paylaşımımızın devamında online şekilde nasıl yapabileceğiniz anlatılmıştır.

Trafik cezası kaç taksit olur ?

Yukarıda trafik cezaları taksitlendirme başvurusu nasıl düzenlenmektedir kısmında da anlattığımız üzere tebliğ zamanından itibaren 15 gün arasında müracaat şeklinde dört taksit, 15 günden sonrasında müracaat şeklinde ise 36 aya kadar taksitle ödenebilmekte. İkisi arasında trafik cezası faizi farkı olduğunu belirtmek isteriz.

Trafik cezası taksitle ödeme icra takibini kaldırır mı ?

Araç, gayrimenkule vergi dairesi anlamında konulan haczin kaldırılabilmesi için borcun tamamını ödemeniz ya da borcu karşılayacak tutarda diğeri 1 teminat vermeniz gerekiyor. Ters durumda kaldırılmaz.

Eğer trafik cezası borcunuzdan ötürü hesabınıza e haciz konulduysa trafik cezası taksitli ödeme başvurusu yapıp ilk taksidi ödedikten sonrasında hesabınızdaki e haczin kaldırılması için bağlı olduğunuz vergi dairesine müracaat yapabilirsiniz.

Trafik cezası nereye ödenir 2021

En kolay ödeme yöntemi kart ile e-devletten ödemektir. Aşağıda nasıl ödeme yapabileceğiniz anlatılacaktır. Bununla birlikte anlaşmalı bütün bankalardan, vergi dairelerinden, seçenek bankacılık kanalları ile PTT şubelerinden ödeme yapabilirsiniz. İnternetten e-devlet üstünden ödeme yapabilmek için;

 • Öncelikle e-devlette Gelir İdaresi Başkanlığı- Trafik Nakit Cezası Borcu Sorgulama ve Ödeme menüsüne giriş yapın.
 • Dilerseniz direkt buradan T.C. ve e-devletle giriş yaparak sorgulama ve trafik cezası taksit ödemesi yapabilirsiniz ⇒ .

Trafik cezası taksit oluşturan bankalar hangileri ?

Trafik cezalarına taksit oluşturan banka yok. Lakin aşağıda da anlatacağımız üzere kredi kartı ile peşin ödeme yaptıktan sonrasında bankanızın kampanyaları doğrultusunda borcu dikkat çekici nema oranlarında taksite böldürebilirsiniz. Vergi dairesi anlaşmalı bankalar sayfasından ödemelerin yapılabileceği banka kartları ve anlaşmalı bankalara göz atabilirsiniz.

Trafik cezası kredi kartına taksit yapılır mu ?

Taksitli trafik cezası ödeme yöntemlerinden biri de kredi kartına taksitle ödemektir. Tabi burada bankalar ana borcu faizsiz şekilde taksitlendirme yapmamakta. Yapmanız gereken yekün parayı üst kısımda verilen e-devlet menüsünden herşeyden önce kart ile kapatmak. Daha sonrasında ise bankanıza başvurarak tek seferde ödediğiniz bu borcu aylık %1-2 arasındaki nema oranları ile taksitle ödeyebilirsiniz.

Ehliyet cezası taksitlendirmesi nasıl organize edilmektedir ?

Ehliyet için kullanılan cezalar da trafik cezası sayılmaktadır. Dolayısıyla trafik cezası taksitlendirme vardır mu kısmında belirttiğimiz bütün hukuklar ve taksitle trafik cezası ödeme başvurularında izlemeniz gereken yol ehliyet cezaları için de geçerlidir.

Ehliyetine el konulanlar için için kullanılan trafik cezası borcu taksitlendirmesinden sonrasında borcun tamamını bitirmeden ehliyetinizi iade alamayacağınızı belirtmek isteriz.

Trafik cezasını erken ödeme indirimi 2021

Cezayı tebliğ zamanından itibaren trafik ceza ödeme taksitlendirme başvurusu yapmadan 15 gün bünyesinde ödemeniz mecburiyetinde yekün ceza tutarı üstünden %25 yani 1/4 oranında indirim sağlanır.

Trafik cezasını ödemeden ehliyetimi alabilir miyim ?

Eğer trafik cezası taksite bölmek için müracaat yaparsanız ve  bu halde peşin ödeme indirimi hakkından yararlanamazsınız. 

İçerik Başlıkları

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar