Toplum Yararına Çalışma Programı Nedir, Başvuru Nasıl Yapılır ?

Toplum yararına çalışma programı ile her yıl Kamuya oldukça çok işçi alınmakta. Özellikle okullarda temizlik ve güvenlik görevlileri bu program aracılığı ile alınmakta. diğeri Halk Kurumlarında da arka hizmetlerdeki personelin çoğu bu program ile işe alınmakta.

Birçok işsiz de Kamu’da meslek bulabilmek umuduyla bu programa müracaat yapıyor. Biz de hem cemiyet yararına program nedir hem de başvuruların nereye ve typ müracaat nasıl yapılıyor meselesi için detaylı 1 ova yazmak istedik. Bununla birlikte sayfamızda İşkur TYÇP son dakika haberlerini de bulabilirsiniz.

Tyçp nedir ?

İşkur typ nedir ? TYP programı İŞKUR vasıtasıyla düzenlenen 1 uygulamadır. Adından da anlaşılacağı üzere bu uygulama kapsam gereğinde istihdam edilenler topluma faydalı olacak işlerde ve Halk yararına çalıştırılmakta. Örneğin okul bahçelerinin ağaçlandırılması, park ve bahçe işleri v.s. gibi.

Typ programına kimler başvurabilir ?

Toplum yararına çalışma programından yararlanabilmeniz için alt taraftaki cemiyet yararına program müracaat kurallarını sağlamanız gerekiyor.

 • İşkur’a kayıtlı işsiz olmanız,
 • 18 yaşını tamamlamanış olmanız,
 • Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan emekli maaşı almıyor olmanız,
 • Açıköğretim fakültesi dış talebe olmamanız,
 • Devletten herhangi 1 Sosyal Yardım almıyor olmanız gerekiyor.

Typ’den kimler yararlanamaz ?

Hane halkı geliri şahıs başı asgari ücretin 1,5 sert üstünde olanlar işkur cemiyet yararına programı kapsam gereğinde yerleşim hakkı elde etseler dahi işe yerleştirilmiyorlar. Bununla beraber İşkur kaydı olmayanlar, 18 yaşından küçükler, emekliler, öğrenciler ve sosyal yardım alanlar TYP’den yararlanamazlar.

Toplum yararına çalışma programı müracaat nasıl organize edilmektedir ?

Peki işkur typ müracaat nasıl organize edilmektedir ? Başvurularınızı İŞKUR’dan doğrudan yapabilirsiniz. Bununla beraber İŞKUR’a gitmeden de başvurularınızı  e devlet sisteminden  rahatça yapabilirsiniz. Tabi e devlet sisteminden müracaat yapmadan evvelinde İŞKUR’a işsiz kaydınızı açmayı unutmayın. İşkur’da bütün başvurular bundan sonra online yapılmaktadır.

 • Eğer İşkur sayfası üstünde daha evvelinde profil oluşturmadıysanız online profil başvurusu yapmak için  sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.
 • İşkur E Şube üstünden işsizlik kaydınızı e devlet şifresi ile giriş yaparak pratik olarak tamamlayabilirsiniz.
 • İşsizlik kaydı ekranına buradan giriş sağlayabilirsiniz⇒ 
 • İşsizlik kaydı oluşturduktan sonrasında e devlet sisteminden müracaat yapabilirsiniz ⇒ 

Typ başvurusu yapamıyorum ne yapabilirim ?

Eğer müracaat aşamasında mesele yaşıyorsanız İşkur kaydınız ile alakalı olabilmektedir. www.iskur.gov.tr adresine girerek buradaki bilgilerinizi güncelleyip yine denemenizi öneririz. Şayet gene müracaat yapamazsanız ve sıkıntı olursa zaman kaybetmeden İşkur ile irtibata geçin.

İşkur typ kura ile mi yapılıyor ?

İşkur cemiyet yararına çalışma programına adalet kazanıp kazanmadığınızı üst kısımda vermiş olduğum linkten sorgulama yaparak öğrenebilirsiniz.Başvurular arasından seçim;

 • Noter kurası çekilmek suretiyle,
 • Liste yöntemi ile ( Bu yöntemde mülakat ya da meslek ve uğraş danışmanının seçimine göre belirlenenler alınıyor)
 • Toplam alınacak şahıs sayısının %80’ni noter kurası yöntemi ile %20’si de mülakat ya da meslek ve uğraş danışmanının seçimi ile belirleniyor.

Toplum yararına çalışma ile hangi Kurumlara işçi alınır ?

Program kapsamında;

 • Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı okullara,
 • Temizlik işlerinde, güncelleme ve koruma hizmetlerinde,
 • Orman Bakanlığı ve Belediye’ler bünyesinde,
 • Kültür Bakanlığı’nda,
 • Kamu Kurumlarının temizlik kadrolarında,

İşçi istihdam edilmektedir.

TYP işçisi kaç ay çalışır ?

Program kapsam gereğinde alınan işçi 12 ay içerisinde en fazla dokuz ay vakit ile misyon alabilmekte. Yani 12 ay bünyesinde dokuz aylık maaş alabilmekte. 1 şahıs bu program kapsam gereğinde tıpkı Halk kurumunda en fazla 18 ay misyon alabilmekte.

TYP ile çalışanlan yine başvurabilir mi ?

Daha evvelinde yararlanmış olduğunuz TYP programından ayrılış zamanından itibaren 6 ay geçmeden tekrardan bu programa müracaat yapamazsınız.TYP programı devam ederken mazeretsiz ayrılan ya da kusurundan ötürü çıkartılanlar ayrılış zamanından itibaren 24 ay vakit ile tekrar bu programa dahil edilmezler.TYP programı sona erdikten sonrasında İŞKUR’un Öneri ettiği en az üç işi kabul etmeyenler de 24 ay vakit ile programa müracaat yapamaz.

TYP sona erdikten ve çıkışınız verildikten sonrasında Şayet lüzumlu koşulları sağlıyorsanız işsizlik maaşından yararlanabilirsiniz. Hemen işsizlik maaşı başvurusu yapmak için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İşkur TYP Kadro veriliyor mu ?

Program kapsam gereğinde Halk Kurum ve Kuruluşlarında çalışmaya başlayanlar belirlenen vakit kadar ve en fazla dokuz ay vakit ile geçici şekilde görevlendirilmekte. Bu kapsamda bu kişilere kadroya geçiş imkanı sağlanmamakta. İleride konu ile ilgili 1 mevzuat güncellemesi yapılıyor mı bilinmez lakin varolan halde TYP’lilerin kadroya geçmesi olasıdır olmamaktadır.

Typ numarası nedir ?

Program kapsam gereğinde müracaat yapılan ilana ait verilen müracaat takip numarasıdır. Bu numara ile başvurunun takibi ve neticesi meselesinde bilgi alınabilmektedir.

TYP müracaat sonuçları nerede açıklanır ?

Başvurular dahilinde programa kabul edilenler İşkur resmi web sayfası üstünden ilan edilmekte. İşkur şahsi sayfanızda da akibet sorgulaması yapabilir ve programa dahil edilip edilmediğiniz meselesinde bilgi edinebilirsiniz.

İçerik Başlıkları

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar