Tıbbi Görüntüleme Teknikeri Maaşları Ne Kadar 2021

Tıbbi Görüntüleme Teknikeri Maaşları son zamanların en aşırı araştırılan konuların başında gelmekte. İş endüstrisi şekilde epey bir geniş 1 alana sahip olan tıbbi görüntüleme diğeri ismi ile radyoloji tekniker maaşları özel hastanelerde ya da devlet hastanelerinde farklılık göstermekte.  Bununla birlikte meslek deneyimi ve bazı kriterler de tıbbi görüntüleme teknikeri maaşının daha yüksek olabilmesini oluşturmakta. Bu paylaşımımızda tıbbı görüntüleme yani radyoloji teknikeri maaşları 2021 güncel tutarları meselesinde detayları bulabilirsiniz.

Tıbbi görüntüleme ( röntgen ) ne meslek yapar ?

Tıbbi görüntüleme teknikeri Öbür ismi ile röntgen teknisyenleri;

 • Sağlık hizmet sunucularında yani hastanelerde ilgili uzmanın beraberinde destekçi eleman şekilde vazife alırlar.
 • Hastalara ve çalışanlara yönelik radyolojik güvenlik önlemleri almak,
 • Radyolojik işlemler bundan öncesinde hastaları hazırlamak ve lüzumlu olması mecburiyetinde ön bilgilendirme yapmak,
 • Kullanılacak araç ve gereçleri ve meslek ortamını devamlı hazır durumda tutmak,
 • Görüntülerin elektronik kayıt işlemlerini yaparak ilgili birime yollamak ve ya raporlanmasına destekçi olmak.
 • Doktor kontrolünde radyoopak maddelerinin enjeksiyonlarını gerçekleştirmek,
 • Yine deneyimli kontrolünde radyonüklid görüntüleme ve floroskopi yapmak,
 • Radyoaktif atıkların saklanması ya da imha edilmesinde misyon alabilmek. Gelelim Radyoloji teknikeri maaş 2021tutarlarına.

Tıbbi görüntüleme teknikleri maaşı 2021

Tıbbi görüntüleme maaşları 2021 yılında da özel hastane, özel sağlık merkezi ile devlet hastanesi ve ya üniversite hastanelerinde farklılık göstermektedir. hususi sektörde maalesef tıbbi görüntüleme teknikleri maaşları 2021’de de önceki yıllara göre devlete göre düşük oluyor. Tabi bazı istisnalar dış. Aşağıda ayrı başlıklarda özel ve devlet hastaneleri için tıbbi görüntüleme teknikeri maaş 2021 tutarları verilmiştir.

Özel saha tıbbi görüntüleme maaşları ne kadar ?

Özel sektörde tıbbi görüntüleme teknikeri maaşı 2021 tutarları ortalama şekilde alt taraftaki benzeri olacaktır;

 • Ödenecek en düşük net maaş in altında olamayacaktır. Dolayısıyla en düşük özel alan radyoloji maaşları 2021 yılında özelde 2825,90 TL olacaktır.
 • Tabi çoğunlukta özelde radyolog maaşları 2021 maaşları asgari ücretin %10-15 üstünde ödenmektedir. Bu halde yeni başlayanlar için en düşük radyoterapi teknikeri maaşı 2021’de 3000-3500 TL aralığında olacaktır.
 • Özelde de röntgen teknikeri maaşı 2021’de tecrübeye göre farklılık gösterecektir. En az 10 yıl ve üstünde deneyimi olana ödenecek tıbbi görüntüleme teknikleri maaş 2021 tutarı 4000-4500 TL arasında olmaktadır.

Devlet hastanesi tıbbi görüntüleme teknikleri maaşları ne kadar ?

Gelelim devlette tıbbi görüntüleme teknikleri ne kadar maaş alır sorusunun cevabına. Bildiğiniz üzere memur maaşları kademe ve dereceye göre farklılık gösterir. Göreve yeni başlayan radyoloji teknikeri maaşı 2021’de en düşük memur maaşından başlayacaktır. Bu durumda;

 • İlk defa memurluğa atanan tıbbi tekniker maaşı ortalama 4300-4500TL arasında,
 • 5-10 yıl bünyesinde çalışmış olanların ortalama radyoterapi kısmı maaşları 2021’de 4500-4700 TL bünyesinde olacaktır.
 • Çalışma zamanı 10 yıldan fazla olan ve döner sermayeden de ek ödeme sahaların tıbbi görüntüleme maaşı en az 5500 TL civarında olmaktadır.

Radyoloji teknikeri çalışma saatleri 2021

Çalışma saatleri, mesai başlangıç ve bitiş saatleri devlet ile özel alan arasında farklılık göstermektedir. Genel olarak;

 • Devlette çalışanlar için mesai başlangıcı 08.00 bitiş ise 16.00 olmaktadır.
 • Özel sektörde ise 08.00-17.00 saatleri arasında olmaktadır.
 • Vardiyalı sistemde 08.00-16.00, 16.00-24.00 ve 24.00-08.00 olmak üzere üç ayrı sistem mevcuttur. Vardiya sistemine dayalı çalışmada özel piyasa ile devlet bünyesinde 1 ayrım bulunmamaktadır.

Tıbbi görüntüleme meslek olanakları ve maaşları

Radyoloji maaşı 2021 tutarları üst kısımda özel ve devlet hastaneleri için ayrı ayrı ve detaylı verilmiştir. Bildiğiniz benzeri tıbbi görüntüleme kısmı şekilde üniversitelerde öğrenim sağlayan önlisans bölümleri bulunmaktadır. Ülkemizin sağlıkta her geçen gün bütün ülkelere örnek teşkil ediyor olması ve gelişmesi, sağlığa yapılan kazanç ve bilhassa ülkemizin yakın gelecekte Sağlık Turizminde ciddi 1 yere geleceğinin biliniyor olması nedeni ile sağlık personeline olan ihtiyaç da artacaktır. Bu nedenden dolayı bölüm mezunları meslek bulma konusu için zorluk yaşamayacaklardır.

Radyoloji teknisyeni nasıl olunur ?

Röntgen ya da radyoloji teknikeri nasıl olunur ? Bu meslekte çalışabilmeniz için en az önlisans düzeyinde ve ilgili bölümden mezun olma şartı aranmaktadır. Tekniker şekilde vazife alabilmeniz için;

 • Radyoloji,
 • Tıbbi Görüntüleme Teknikleri,

Bölümlerinden birisinden mezun olmanız gerekmektedir.

İçerik Başlıkları

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar