Telegram'da Kalın Mesaj Gönderme

Telegram ve Youtube platformlarında karşıma çıkan bold(kalın) olarak yazı yazma tekniklerinden bahsedeceğim. Birinden mi duydum yoksa bir yerden mi okudum tam hatırlamıyorum ama telegram’ın markdown olarak yazılan gönderilen yazıları çalıştırdığını hatırlıyorum.

Biraz önce de telegramda mesaj atarken “vurgulamak istediğimiz mesajı keşke bold bir şekilde gönderebilsek” diye düşündüm ve google’ladım. Sonucunda telegram botu üzerine yardımlaşma amaçlı bir platforma denk geldim, okuduklarıma göre orada yazan insanlar genellikle bold yazı gönderme olayını bot üzerinden konuşmuşlar fakat biri de çıkıp dememiş ki “aga normal gönderince de oluyor” diye.

Bende dur şunu bir deneyeyim dedim ve bold olarak

** bold message text ** diye bir mesaj gönderdim kendime ve mobilden baktığımda gerçekten bold yapıyordu. Eğer bu bold fonksiyonu için markdown atabiliyorsa, diğer markdown olarak yazılan tagleri de atar dedim ve hepsini de desteklemediğini gördüm.

Aralarından benim fark ettiğim 2 adet gönderme şekli var. Bold ve Kod gönderme için olan, 3 tane ters tırnak(ismini bilmiyorum :D) koyarak çalışan özellik. Bunları denedim, gönderdim ikiside çalıştı.

Sürekli demişimdir telegramı whatsapp’a değişmem diye. Çok büyük bir olay değil ama bu tarz ufak nüanslara dikkat eden birisi olarak, bu fikrimi tazeledi açıkcası. Telegram <3 Ben.

Benim test ettiklerim dışında o 2 tanesinin dışında pek bişey görmedim. siz denk gelirseniz veya biliyorsanız alta yorum olarak paylaşırsanız, bilgi bakımından zengin bir yazı olmuş olur. Hemen örneklere geçmek istiyorum;

Bold Mesaj Gönderme

Başta ve sonda olamk üzere ikşet tane yıldız koyuyorsunuz.


** buraya göndereceğiniz metni yazıyorsunuz **

Kod Göndermek İçin

Başta ve sonda olmak üzere 3’er tane ters tırnak koyuyorsunuz.


``` örnek olarak göndereceğiniz kodunuz buraya gelecek

bende buraya markdown yazdığım için yazdığım şeyler markdown olarak çalışmaya başlıyor. Son örnekte hata olabilir. Siz aynı şekilde başa ve sona o bizim ters tırnaktan koyuyorsunuz

Ters tırnak kısa yolu: ALTGR + ,

EDİT: blog postunu twitterda paylaştıktan sonra Ömer Çıtak abimden bir tavsiye geldi. Buradan zengin metin kullanabilecek tagleri görebiliyormuşuz. Daha önceden denk gelmeyişimden dolayı yazmıştım bu postu ama adamlar yapmış :)

Başka bir trick de görüşmek üzere :)


Yapılan Yorumlar
Erdem OFLAZ

Bir mum, diğer mumu tutuşturmakla ışığından bir şey kaybetmez.
 Kategoriler
 Popüler yazılar