Tarımsal Kesinti ile Bağkur Tescili Nasıl Yapılır ?

Tarımsal kesinti diğeri ismi ile tevkifat kesintisi Sosyal Güvenlik Kanunu’na göre belirlenen kişilerden mecbur şekilde yapılması gereken kesintidir. Ziraat odasına ya da bulunduğunuz yerde Ziraat Odası yok ise il/ilçe tarım müdürlüklerinde çiftçilik kaydınız açıldığında Şayet sigortalı çalışmıyorsanız ya da emekli değilseniz çiftçilik kaydınızın başladığı tarihten itibaren tarım/çiftçi bağkurunuz başlatılır. Tabi bu vaziyet çiftçilik kaydı ilk kere 01 Ekim 2008 zamanından sonrasında başlayanlar için geçerli.

Eğer çiftçilik kaydınız ilk defa 01 Ekim 2008 zamanından evvelinde başladıysa yalnızca kayda göre çiftçilik kaydı esas alınarak geriye dönük tarım bağkuru başlatılmıyor. Bu tarihten evvelinde geriye dönük tarım bağkuru açtırabilmeniz için ise tarımsal tevkifat kesintisi faturanızın olması, süt kesintisi olması, pancar kesintisi, tütün koçanı olması, arpa, buğday v.s. kesinti faturanızın olması gerekiyor. Bu paylaşımımızda tarımsal kesintiye istinaden tarım bağkurunun nasıl geriye çekileceği, tekel Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu kesintileri sorgulama işlemleri ve sosyal güvenlik kurumu tarımsal meselesinde kesinti izlemeniz gereken yol meselesi için detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Tarımsal kesinti nedir ?

Tarım tevkifat kesintisi kamu arasında isimlendirilen adı ile Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu kesintisi uygulaması ilk defa 1995 yılında başlamıştır. Satmış olduğunuz tarımsal ürünlerden, sütten, tütünden, fındıktan v.s. yekün saış tutarı üstünden yapılan Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu kesintisini anlatım eder. Örneğin şu anda tarımsal kesinti oranı Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu için yekün fatura tutarı üstünden %2’dir. 100 liralık 1 ürün sattıysanız ve bağkura borcunuz var ise satmış olduğunuz işyeri ya da özel saha işletme sizden iki lirayı keserek Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu borcunuza ödenmesi üzere Sosyal Güvenlik Kurumu’na yollar. Bu iki lira Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu borcunuzdan düşer. Tabi bu vaziyet şu anda varolan yani tarımsal tevkifat klesintilerinin Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu borcuna aktarılması için sizin 1 şey yapmanız gerekmiyor. Otomatik şekilde aktarılıyor.

01 Ekim 2008 zamanından evvelinde ise bu böyle değildi. Faturadaki kesintinin Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu borcunuza aktarılması için Sosyal Güvenlik Kurumu’na dilekçe ve fatura ibraz ederek müracaat yaptığınızda bu kesintiler Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu borcuna aktarabilirdi.

Tarımsal kesinti tescili nasıl organize edilmektedir ?

Mahsul satın saha yerler kesinti yapılması gerekenlerden alım sırasında kesinti yapmak zorundadırlar. Bunun için SGK’nın tarımsal kesinti uygulaması üstünden yetki alınması gerekebilir. Şayet iş yeri şekilde tarımsal kesinti yapma yetkiniz olmadan bağlı olduğunuz SGK’ya başvurarak hemen tescil açtırabilirsiniz.

Tarımsal kesinti nasıl organize edilmektedir ?

Tarımsal kesinti programı üstünden SGK anlamında yetki verilmiş işletmelerce kesinti yapılıyor. Kesinti oranı satış üstünden %2’dir. Zaten yekün satış bedeli girildiğinde sistem otomatik şekilde hesaplamaktadır.

Tarım tevkifat ile geriye dönük Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu açtırma nasıl organize edilmektedir ?

Bağkur kesintisine göre geriye dönük şekilde çiftçi bağkuru açtırabilmek için lüzumlu belgeler şunlardır;

 • Müstahsil makbuzu Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu kesintisini gösterir tablo ya da kesinti yapıldığı işaret eden fatura. (Eğer elinizde olmadan mahsulü satmış olduğunuz yere dilekçe ile başvurarak rica edebilirsiniz. )
 • Tarım İB formu. Bu belgeyi kaydınızın olduğu Ziraat odası/İl-ilçe tarım müdürlüklerine, bağlı bulunduğunuz koeperatife, tapu müdürlüğüne ve muhtara onaylatmanız gerekiyor. Belgeyi indirmek için hemen sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. 
 • Geriye dönük tescil talebini içeren dilekçe. Dilekçe örneği alt taraftaki benzeri olabilir.

Güncel aylık tarım/çiftçi Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu primleri ile Öbür kapsamlarda ödenen prim tutarları için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Pancar ekiminden emeklilik nasıl bulunmaktadır ?

Eğer 2008/10 dönemi ve bundan öncesinde adınıza pancar sattıysanız;

 • Pancar dairesinden Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu kesinti listesini isteyin.
 • Ardından gene buradaki kayıtlarınızı gösterir tarım sigortalılık belgesi alın.
 • Sigortalılık belgesini tıpkı sürede Ziraat Odası’na da doldurtun.
 • Bu belgeler ve alt taraftaki örnek dilekçe ile SGK’ya başvurarak geriye dönük tescil açtırabilirsiniz.

Bağkur kesintileri (tevkifat) için dilekçe örneği

Müstahsil Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu kesintisine istinaden geriye çekme başvurusunda örnek dilekçe şu biçimde olabilir:

 • Ekte sunmuş olduğum tarımsal kesintilere istinaden geriye dönük Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu tescilimin açılması için gereğini arz ederim. 

Yukarıdaki bunun gibi 2 satır 1 dilekçe ile müracaat yapmanız yeterli olacaktır.Yukarıdaki belgeler ile beraberinde Sosyal Güvenlik Kurumu’na müracaat yaptıktan sonrasında herşeyden önce Sosyal Güvenlik Kurumu dilekçe ekinde verdiğiniz kesintilerin Kurum’daki karşılığını bularak bunları Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu hesabınıza yükler. Kesintiler Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu hesabınıza yüklendikten sonrasında geriye çekme işlemi yapılır.

Tütün koçanı ile emeklilik nasıl olur ?

Peki tütün koçanı ile nasıl emekli olunur ? Tütün Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu kesintileri ile emeklilik yani bu koçana istianaden bağkuru geriye çekme işlemleri de aynen üst kısımda belirtildiği gibidir. Dilekçe örneği, İB formu ve koçan ile beraberinde bağlı olduğunuz SGK’ya müraacat ederek tescilinizi geriye çektirebilirsiniz.

Tarım kesinti ile Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu hangi tarihten başlar ?

Eğer kesintinin yapıldığı tarihsel takip eden ay başından itibaren sigortalı şekilde çalışmanız olmadan ve diğeri 1 kapsamda bağkurlu değilseniz en eski kesintinin yapıldığı tarihsel takip eden ay başından geriye dönük şekilde tescil açılır.

Örnek:  16 Temmuz 1996 tarihli 1 buğday kesinti faturanız var ise Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu tesciliniz 01 Ağustos 1996 zamanından itibaren başlatılır.Eğer kesinti zamanından evvelinde ya da kesinti tarihsel ile yanında başlayan Ziraat odası kaydınız ya da koeperatif kaydınız v.s. var ise kesinti zamanından itibaren başka da 1 Şart aranmadan Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu kesintisiz şekilde devam ettirilir. Fakat yalnızca kesinti var ve herhangi 1 şirket kaydınız yok ise bu halde kesinti zamanını takip eden yıl sonuna kadar hizmet verilmekte. Sonra tekrar hizmet verilmesi için kesinti aranır.

Örnek:  22.03.1997 tarihine ait tütün koçanı var ve ne ziraat odasında ne tarım müdürlüklerinde ne de ilgili Kurumların hiç birisinde devam eden kaydınız bulunmaz diyelim. Bu halde Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu tesciliniz 01.04.1997 tarihsel itibarı ile açılarak 31 Aralık 1997 tarihsel nedeni ile durdurulur.

Eğer geriye dönük tarım bağkuru açıldıktan sonrasında aralarda sigortalı çalışmanız var ise ya da esnaf/şirket ortaklığı bağkurunuz var ise bu girişlere istinaden tarım bağkuru bu girişin 1 gün öncesinden durdurulur. Bu çalışmalarınız 360 günden az ise sonra talebiniz biçiminde tarım bağkuru devam ettirilir. Şayet 360 günden fazla ise bu halde bu giriş tarihlerinden sonrasında tarım bağkurunun devam ettirilebilmesi için tekrar kesinti şartı aranır.Tabi örnekler çoğaltılabilir ve bu konu için da karşılaştığımız 1 çok aşırı istisnai vaziyet söz konusu.

Çiftçi belgesi ile geriye dönük Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu kaydı açılır mı ?

Sadece çiftçi belgesi ile bağkuru geriye dönük açtırma hakkınız maalesef bulunmamakta. Çiftçi belgesine ilave şekilde üst kısımda belirttiğimiz biçimde satmış olduğunuz tarımsal 1 üründen yapılan kesinti faturası da lüzumlu. Bu ikisi ile yanında Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu tescilini geriye çektirebilirsiniz.

Ziraat odası kaydıyla emeklilik mümkün mü ?

Yukarıda çiftçi belgesi ile emeklilik kısmında da belirttiğimiz bunun gibi tek başına ziraat odası, ilçe tarım v.s. kaydı geriye dönük Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu için yeterli olmaz. Ziraat odası kaydınız ve var ise tarım/tevkifat faturanız ile SGK’ya başvurarak geriye dönük Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu açtırabilirsiniz. ziraat odası kaydı ile Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu tescilli yapabilir ve sonra emeklilik için lüzumlu işlemleri yapabilirsiniz. Yalnızca ziraat odası kaydı ile emeklilik olasıdır değildir.

Bağkur tevkifat sorgulaması nasıl organize edilmektedir ?

Satmış olduğunuz 1 üründen yapılan kesintinin borcunuzdan düşülüp düşülmediğini ve ya eski 1 faturada yapılan kesintinin hesabınıza yüklenip yüklenmediğini e devlet üstünden rahatça sorgulayabilirsiniz.

 • Tarımsal kesinti sorgulamasını E devlet sisteminde SGK-4B Hizmetleri-4B Ödeme Dökümü menüsünden bütün ödemelerinizi tarihli şekilde ayrıntılı görüntüleyebilirsiniz.
 • Bağkur kesinti sorgulaması ve Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu tütün koçanı sorgulaması için hemen sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

t.c. ile tütün koçanı sorgulaması nasıl organize edilmektedir ?

Tekel tütün koçanı sorgulamaları yalnızca T.C. numarası üstünden yapılamamaktadır. Şayet tütün Sosyal güvenlik kurumu tarımsal kesintisi 4b yani Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu hesabınıza aktarıldıysa bunu üst kısımda yer saha e-devlet menüsünden 26-Tevkifat kodu ile görüntüleyebilirsiniz.

Tütün koçanı ile emeklilik sorgulaması nasıl yapılıyor ?

Tütün koçanı sorgulama e devletten yapılamamakta. Yapılan kesintilerin 1 suretleri Sosyal Güvenlik Kurumu’nda olmakta. Siz bunlarla beraberinde SGK’ya müracaat yaptığınızda SGK buna istinaden geriye çekme işlemini yapmakta. Şayet geriye çekmek için başvurunuz var ise ve bütün işlemleri tamamlayarak emeklilik başvurusu yaptıysanız sisteminden evrağınızın son durumunu takip edebilir ve tütün emekliliği sorgulaması yapabilirsiniz. Bunun haricinde emekli maaşınızın bağlanıp bağlanmadığı ile ilgili sorgulamayı da e-devlette;

 • Ssk için 4a Aylık Bilgisi,
 • Bağkur için 4b aylık bilgisi,
 • Emekli sandığı için 4c aylık bilgisi menülerinden yapabilirsiniz.

İçerik Başlıkları

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar