Tam Zamanlı Çalışma Nedir ?

Tam süreli çalışma nedir ?  İş hayatında ya da günlük yaşamda hepimiz tam süreli ya da part time çalışma ibarelerini duymuşuzdur. Çoğu süreç türlü ya da hatalı tanımlanan bu terimlerin ne anlama geldiği,  İş Kanunu’ndaki noktayı ve saat şekilde karşılıklarının ne bulunduğu bölgesinde bu paylaşımımızda detaylı şekilde bilgilendirme yapılacaktır. Paylaşımımızın devamında konu meselesinde tam zamanlı çalışma nedir ve kısmi süreli çalışma nedir, part time nedir kaç saat çalışır bu gibi özetleyecek şekilde tam süreli ve yarı süreli çalışma nedir konusu için sorularınızın yanıtını bulabilirsiniz.

Tam süreli meslek nedir ?

Peki  devamlı tam süreli çalışma nedir ? 4857 Sayılı Kanunda 1 hizmet akdine bağlı şekilde çalışan işçiler için haftalık çalışma zamanı ters belirlenmediyse 45 saattir.  Fakat 1 çalışmanın tam süreli yani full time çalışma şekilde nitelendirilebilmesi için işçinin 45 saat çalışması gerekmemektedir. Buna göre tam süreli diğeri ismi ile full time çalışma haftalık şekilde 30 saatin üstünde olan çalışmadır. Aşağıda da teferruatlı şekilde anlatacağımız üzere part time yani kısmi zamanlı çalışma ise haftalık 30 saati geçmeyen çalışmadır.

Tam süreli çalışma kaç saattir ?

4857 Sayılı meslek Kanuna göre haftalık çalışma zamanı 45 saattir. Lakin tam süreli çalışmada vaziyet farklıdır. İş Kanunu’na göre haftalık 30 saatten az çalışma kısmi zamanlı çalışma şekilde kabul edilirken 30 saatin üstündeki çalışma ise tam süreli çalışma şekilde kabul edilir.

Tam süreli çalışma günde kaç saattir ?

İş Kanunu esas alınarak haftalık çalışma saati sözleşmede ters belirtilmediyse 45 saattir. Dolayısıyla bunun karşılığı şekilde tam süreli çalışma meslek Kanunu’nda günlük olarak 7,5 saat şekilde belirlenmiştir.

Tam süreli çalışma saatleri nasıldır ?

Saatler işyerinin ve yetkilisinin özelliğine göre belirlenir. Tam süreli çalışma için Kanunen belirlenen sabit 1 mesai başlangıç ya da bitiş saati bulunmamakta. Bunu belirleme yetkisi işverene aittir.

Part time ne demek ?

Peki yarı süreli çalışma nedir ? Part time türkçe karşılığı yarı süreli olan bu çalışma kısmi zamanlı şekilde adlandırılan çalışmadır. 4857 Sayılı İş Kanunu’na göre 1 çalışmanın part time/kısmi zamanlı çalışma şekilde kabul edilebilmesi için haftalık çalışma saatinin 30 saatten az olması gerekebilir. Şayet haftalık çalışma zamanı 30 saatin üzerine çıkarsa bu çalışma kısmi zamanlı yani parttime çalışma şekilde kabul edilmez. SGK bildirimleri ve teferruatlı bilgi için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İçerik Başlıkları

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar