Süt İzni Ne Kadar 2021

Süz izni ne kadar sorusu bilhassa çalışan bayanların sık şekilde sorduğu soruların başında gelmektedir. Çalışan hanımların kanuna göre hamilelikten ve doğumdan kaynaklı süt ve doğum izin hakları bulunmaktadır. Tıpkı sürede erkeklerin de babalıktan ötürü kanuni izin hakları bulunmaktadır.

Bu paylaşımımızda sosyal sigortalar kurumu ve ya emekli sandığı kapsam gereğinde çalışanlar için süt izni kaç saat 2021, doğum bundan öncesi ve sonrası izin hakkı kaç ay , doğum sonrası bedava izin ve yarı süreli çalışma v.s. benzeri konularda merak ettiğiniz bütün soruların yanıtını bulabilirsiniz. Süt izni ile doğum evveli ve sonrası ücretli ve parasız izin hakları memurlar ve sigortalı çalışanlar için farklılık göstermektedir. Bu nedenden dolayı memurlar ve sigortalı çalışanlar için izin hakları ve otomatik süt izni hesaplaması ayrı başlıklar biçiminde verilecektir.

Doğum oluşturan kadının hakları 2021

Doğum oluşturan bayanların doğum evveli ve sonrası izin, doğum sonrası emzirme yardımı, doğum yardımı, yarı süreli çalışma ve parasız izin hakkı benzeri oldukça çok kanuni hakkı bulunmakta. Tüm emzirme yardımı, doğum parası ve doğumdan kaynaklı ödemeler için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Paylaşımımızın devamında sigortalı çalışanlar ile devlet memurları için doğum bundan öncesi ve sonrası izin hakları ile süt izni hesaplaması meselesi için teferruatlı bilgi sunulacaktır. 

1-Sigortalı çalışanların doğum evveli ve sonrası izin hakları

Bu başlık altında 4a sosyal sigortalar kurumu kapsam gereğinde sigortalı şekilde çalışan ebeveynlerin hamilelik, doğum ve doğum sonrası dönemlere ilişkili olarak bütün izin hakları konusu için detaylı bilgi verilecektir. Paylaşımımızın devamında da memurların kanuni izin haklarına değinilecektir.

Doğum izni kaç gün 2021

Doğum evveli sekiz hafta ve doğum sonrası sekiz hafta olmak üzere toplamda 16 haftalık hukuki doğum izin hakkınız bulunmakta. Şayet ikiz, üçüz v.s. bu gibi çoğul doğum mevcutsa bu halde doğum sonrası izin hakkı 10 haftaya menfaat ve toplamda 18 hafta doğum izni kullanabilirsiniz.

Kanuni şekilde dilerseniz hamileliğin 32. haftası sebebiyle doğum iznine ayrılabilirsiniz. Şayet kendinizi iyi hissederseniz tabip raporu ile en fazla 37. haftaya kadar da çalışabilirsiniz. Bu halde doğum bundan öncesi kullanılmayan beş haftalık izin hakkınız doğum sonrasına aktarılır. Bununla beraber diyelim ki 32. haftada izne ayrıldınız ve doğum beklenenden erken oldu. Bu halde da doğum evveli sekiz haftalık izninizin kullanmadığınız bölümü doğum sonrası izin sürenize eklenir.

Özel piyasa süt izni 2021

Eski ismi ile Sosyal Sigortalar Kurumu yeni adı ile sosyal sigortalar kurumu kapsam gereğinde çalışan hanımların çocuğun doğum zamanından itibaren çocuk bir yaşını tamamlayana kadar günde 1,5 saat meslek kanunu süt izni hakları bulunmakta. Süt iznini istediğiniz 1 saatte kullanma hakkınız bulunuyor.

Yarı süreli çalışma ödeneği

Eğer doğum zamanından önceki son üç yıl arasında en az 600 gün sigortanız mevcutsa doğum sonrası ücretli annelik izni bitim zamanından itibaren bir. çocukta 60 gün, iki. çocukta 120 gün, üç. ve üzeri çocuklarda ise 180 gün vakit ile yarı süreli çalışabilirsiniz. Yarı süreli çalışma zamanı boyunca maaşınızın yarısını işveren yarısını da İŞKUR öder.Yarı süreli çalışma ödeneğini hesaplamak ve müracaat yapmak için hemen sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Doğum sonrası parasız izin

Ücretli annelik izin süreniz bittikten sonrasında dilerseniz 6 ay vakit ile parasız izne ayrılabilirsiniz. Ücretsiz izin hakkı sosyal sigortalar kurumu kapsam gereğinde çalışan annenin kanuni hakkıdır ve işveren bu hakkı kullanmasına mani olamaz. Ücretsiz izin hakkının verilmesi zorunludur.

SSK babalık izni kaç gün 2021

SSK kapsam gereğinde çalışan erkek sigortalıların doğumdan kaynaklı babalık izin hakları 5 gündür. Bu beş gündelik vakit boyunca işveren çalışanın maaşını tam şekilde ödemesi yapmak zorundadır.

SGK emzirme parası 2021

Doğum zamanından önceki son bir yıl içerisinde en az 120 gün sigortalı çalışması olan bayan ya da erkeğe Sosyal Güvenlik Kurumu anlamında 1 defaya mahsus emzirme parası ödenir. 2021 yılı için bu miktar 1 defaya mahsus 210,00 liradır.

Emzirme parası alabilmek için ne yapmanız gerekiyor. Başvuruyu nereye ve nasıl yapacaksınız ? Emzirme yardımı meselesi için bütün bilgileri sayfamızdan bulabilirsiniz.

SGK doğum parası 2021

Sigortalı şekilde çalışan hanımların doğum evveli ve sonrası çalışmadıkları 112 günlük olarak vakit için ( çoğul doğumlarda 126 gündelik vakit için) işveren maaş ödemez. Bu sürelere ilişkili olarak ödemeler SGK anlamında düzenlenmektedir. Yapılan bu ödeme annelik geçici meslek göremezlik ödemesi şekilde tanımlanır. Asgari ücretli 1 çalışan için annelik parası 2021 yılında toplamda yaklaşık 8900 TL civarındadır.

Doğum izni hesaplama programı 2021

Doğum evveli izne ayrıldığınız tarihi, kaçıncı haftada ayrıldığınızı ve doğumun gerçekleştiği ya da gerçekleşeceği tarihsel yorum kısmından yazmanız mecburiyetinde izin hesaplamasını sizin için yapabiliriz. Programlar maalesef sıhhatli hesaplama yapmamakta.

2- Memurların doğum evveli ve sonrası izin hakları

Devlet memurlarının doğum bundan öncesi ve doğum sonrası ücretli ve bedava izin süreleri sigortalı çalışan anne ya da babaya göre farklılık göstermektedir. Bu başlık altında memurlar için emzirme izni ile doğum öncesi, sonrası ücretli ve bedava izin hakları ile ilgili bilgi sunulacaktır.

Memur annelik izni 2021

657 Sayılı Kanuna tabi çalışan devlet memurlarının doğum evveli sekiz ve doğum sonrası sekiz hafta olmak üzere toplamda 112 güne kadar ücretli annelik izin hakları bulunmakta. Memur anne Şayet isterse 37. haftaya kadar hekim raporu ile çalışabilir tabi bunun için 32. haftada doktora giderek doğum bundan öncesi çalışabilir raporu alması gerekebilir. Bu halde annenin doğum evveli kullanmadığı beş haftalık izin hakkı doğum sonuna aktarılır.

Erken doğum biçiminde doğum bundan öncesinde kullanılmayan izin zamanı doğum sonrasına aktarılır ve her halde anne 112 güne kadar izin kullanır. Şayet çoğul doğum var ise izin hakkı 126 gün yani 18 hafta şekilde kullandırılır.

Memurlarda süt izni 2021

Memurlarda süt izni doğum sonrası annelik izin bitim zamanından itibaren başlar. Buna göre bu tarihten sonraki ilk 6 ay emzirme izinleri günde üç saat iken sonraki 6 ay ise günde 1,5 saattir. Memur süt iznini dilediği saatlerde kullanma hakkına sahiptir.

Memur doğum sonrası parasız izin 2021

Memurlar dilerse annelik izin bitim zamanından itibaren 24 ay vakit ile bedava izne ayrılabilir. Çalışmaya başladıktan sonrasında da bedava izin talebinde bulunabilir. Bu halde kalan vakit kadar parasız izin hakkından yararlanır.

Memurlar yarı süreli çalışma 2021

Memurlar dilerse annelik izin bitim zamanından itibaren ilk çocukta iki ay, iki. çocukta dört ay, üç. ve üzeri çocuklarda ise 6 ay vakit ile yarı süreli çalışma hakkından yararlanabilir. Bu vakit boyunca memur yarı süreli çalışır ve Müessese maaşın yarısını  öder.

Memur kadının bununla beraber çocuk mecburi ilköğretim çağına gelene kadar yani 60 aylık olana kadar yarı süreli çalışabilir. Lüzumlu olan Şart ise eşin sosyal sigortalar kurumu ya da emekli sandığı kapsam gereğinde aktif şekilde çalışıyor olması.

Öğretmenlerin süt izni 2021

Öğretmenlerin de doğum sonrası ilk 6 aylık çağda günde üç saat, sonraki 6 aylık devirde ise günde 1,5 saat süt izin hakları bulunmakta. Öğretmenlerin yaz tatiline denk gelen doğum bundan öncesi ve sonrası izin hakları muallim doğum izni hesaplamasında dikkate alınmaz ve sonrasına ilave edilmez.

Memurlar emzirme yardımı alabilir mi ?

Devlet memurları SGK aracılığı ile ödenen emzirme parası ve ya annelik yardımından yararlanamazlar. Annelik parasından yararlanamama sebebi izinli olunan vakit boyunca maaşın Kurum aracılığıyla ödeniyor olmasıdır.

Toplu süt izni hesaplama 2021

Kamuda kadınlara sağlanan emzirme izninin toplu şekilde kullandırılabilmesi olasıdır bulunmamakta. Gerçekte 4857 Sayılı Kanuna göre sosyal sigortalar kurumu kapsam gereğinde çalıştırılan kadınlar için de toplu şekilde kullanması söz konusu olmaz. Lakin işveren ve işçi arasında karşılıklı uzlaşma ile toplu şekilde kullanmak sağlanabilmektedir. İşverenin doğum izni hesaplama tablosuna göre sigortalı çalışan anne için çocuk bir yaşını tamamlayana kadar günde 1,5 saatlik süt izninden yararlandırması gerekmektedir.

Doğum iznine ne süreç çıkılıyor ?

Konu dalında çok sorulan sorulardan biri de doğum iznine ne süreç çıkılır sorusu olmaktadır.

  • Tekil gebeliklerde doğum bundan öncesi izin 32. haftada başlar. Tabip raporu ile anne 37. haftaya kadar çalışabilir.
  • Çoğul gebeliklerde ise 30. hafta itibarıyla başlar.

Emziren anne çalışma saatleri 2021

SSK ve Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu kapsamındaki anne için günlük olarak emzirme izni süreleri üst kısımda belirtilmiştir. Annenin emzirme iznini kullanacağı saat Kanuna göre anaya bırakılmıştır. Yani anne kendisine kanunen verilmiş olan süt izni zamanı kadar mesai saatleri arasında kendisi belirlediği 1 süreç diliminde çocuğunu emzirme hakkına sahiptir.

İçerik Başlıkları

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar