Sürekli İş Göremezlik Ödeneği Nedir, Ne Kadar, Nasıl Alınır ?

Sürekli meslek göremezlik ödeneği Öbür ismi ile meslek kazası maaşı meslek kazası akibeti meslek gücü kayıp oranınızda kayıp var ise Sosyal Güvenlik Kurumu sebebiyle bağlanan 1 gelir türüdür. Devamlı meslek göremezlik gelirini almak göze çarpan şartlara bağlanmıştır.

Bu paylaşımımızda devamlı meslek göremezlik ödeneği nasıl alınır, müracaat nereye ve nasıl yapılır, lüzumlu kurallar nelerdir v.s. benzeri konu meselesi için merak ettiğiniz bütün sorularınızın yanıtını bulabilirsiniz.

İş kazası maaşı koşulları nelerdir ?

Bu ödenek bağkurlu ve ya sosyal sigortalar kurumu kapsam gereğinde olup meslek kazası geçirenlerden meslek gücü kayıp oranı en az %10 ve üstünde olanlara bağlanmaktadır. Bu ödenekten yararlanabilmeniz için herşeyden önce işvereniniz aracılığı ile meslek kazası bildirimi yapılması, yapılmasa dahi Sosyal Güvenlik Kurumu anlamında söz konusu olayın meslek kazası şekilde değerlendirilmesi ve SGK sağlık kurulu sebebiyle meslek kazası neticesi meslek gücü kaybınızın en az %10 ve üstünde olduğunun tetkik edilmesi gerekebilir. Bu kuralları sağlamanız biçiminde SGK vasıtasıyla size meslek kazası geliri diğeri ismi ile devamlı meslek göremezlik geliri bağlanmaktadır.

Sürekli meslek göremezlik raporu nasıl alınır ?

Başvuruyu son çalışmanızın bulunduğu yerdeki Sosyal Güvenlik Merkezi’ne elden ya da posta yolu ile yapabilirsiniz. Devamlı meslek göremezlik emeklilik başvurusunda istenen evraklar şunlardır;

 
 • Sürekli meslek göremezlik rica formu/dilekçesi ( Herhangi 1 SGM merkezinden alabilirsiniz)
 • Kimlik fotokopiniz,
 • Erkek sigortalılar için terhis belgesi ya da askerlik ile ilişiği olmadığına dair belge,
 • İş kazası neticesi görmüş olduğunuz tedavilere ilişkili olarak epikriz raporları ( tedavi gördüğünüz hastaneden alacaksınız),
 • İşe giriş sağlık raporu ( işyerinizdeki personel dosyasından alabilirsiniz). Olmadan olmadığına dair beyan.
 • İş kazası ile ilgili var ise tutulan jandarma/polis tutanağı ile bütün adli tutanaklar,
 • Emeklilik tahsis rica formu.

Sürekli meslek göremezlik başvurusu nasıl organize edilmektedir ?

Başvurunun en son çalışmanın bulunduğu daha doğru 1 anlatım ile meslek kazası tarihinde çalışılan işyerinin bağlı bulunduğu Sosyal Güvenlik Merkezi’ne yapılması gerekiyor. üst kısımda belirtilen evrakların eksiksiz tamamlanarak elden ya da posta yolu ile SGK’ya verilmesi gerekebilir. Belgeler verildikten sonrasında Sosyal Güvenlik Kurumu rica edilen ya da en yakın üniversite ya da tıp hastanesine sevk işlemini yapar. şahıs heyete girer ve son vaziyet raporu hastane vasıtasıyla SGK’ya gönderilir. SGK kurulu anlamında incelenir ve meslek kazası akibeti meslek gücündeki kayıp oranının en az %10 ya da üzeri bulunduğu tetkik edilirse gelir bağlanır.

Sürekli meslek göremezlik ödeneği ne süreç bağlanır ?

Yukarıdaki belgeler ile yanında başvurunuza istinaden SGK İş Kazası Komisyonu anlamında herşeyden önce olayın meslek kazası olup olmadığına dair karar alınır. İş kazası bulunduğu kanaatine varıldıktan sonrasında SGK sizi en yakın tıp fakültesi hastanesine sevk eder. Burada heyete girdikten sonrasında hastane raporu SGK’ya yollar. SGK sağlık kurulu nedeniyle almış olduğunuz bu rapor incelenir. Rapor akibeti Devamlı İş göremezlik dereceniz en az %10 ve üstünde bulunduğu kanaatine varılırsa dosyanız emeklilik servisine gönderilir ve meslek kazası ödeneğiniz bağlanır.

Bu süre müracaat yaptığınız SGK’nın meslek yoğunluğuna göre farklılık gösterse de ortalama 3-4 ay sürmekte.

Sürekli meslek göremezlik ödeneği hesaplaması nasıl organize edilmektedir ?

 

Ödenekte hesaplama meslek kazası tarihindeki brüt ücretiniz ve devamlı meslek göremezlik dereceniz esas alınarak yapılır. Hesaplamada formül çok fazla basit.Sürekli meslek göremezlik geliri hesaplama formülü şu şekildedir;

Kısmi meslek göremezliği şeklinde ise Günlük olarak yatırım x 30 x % 70 x SİD (sürekli meslek göremezlik derecesi) ve ya kısa bir şekilde GK x 21 x SİD

Sürekli meslek göremezlik maaşı ne kadar ?

2020 yılı için asgari ücret üstünden maaş hesaplaması yapalım ve formülü somutlaştırmış olalım. 2020 yılında brüt gündelik ücret 98,10 TL. 2020 yılı içerisinde asgari ücretli çalışanın meslek kazası geçirmesi şeklinde bağlanacak geliri şöyle hesaplayalım. Insanın heyet kararı neticesi %20 devamlı meslek göremezlik derecesi olduğunu varsayalım 98,10x21x%20= 412,02 TL gelir bağlanmış olacaktır bu kişiye.Alabileceğiniz geliri hesaplamak için hemen sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Sürekli meslek göremezlik ödeneği sorgulaması nasıl yapılıyor ?

Sürekli meslek göremezlik ödeneğinizin durumunu e devlet sisteminden kolayca sorgulayabilirsiniz. E devlet sistemine www.turkiye.gov.tr adresinden ya da mobil telofununuza indirerek T.C. numaranız ve e devlet parolanız ile giriş sağlayabilirsiniz.

 • Eğer Sosyal Sigortalar Kurumu kapsam gereğinde meslek kazası geçirdiyseniz meslek kazası maaşı sorgulamasını e devlet sisteminde SGK-4A Hizmetleri-4a Aylık Bilgisi menüsünden,
 • Bağkur kapsam gereğinde meslek kazası geçirdiyseniz SGK-4B Hizmetleri-4B Aylık bilgisi menüsünden sorgulama yapabilirsiniz.

Sürekli meslek göremezlik geliri piyasa çalışabilir mi ?

Evet sigortalı şekilde çalışmaya devam edebilir ya da Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu kapsam gereğinde prim ödemeye devam edebilirsiniz. Devamlı meslek göremezlik ödeneği çalışınca kesilmez. Normal çalışmaya ya da prim ödemeye devam ederek bununla birlikte emeklilik hakkı da elde edebilirsiniz. Emeklilikte hem bu geliri alırsınız hem de emekli maaşı alırsınız.

Sürekli meslek göremezlik geliri ne süreç kesilir ?

Eğer sağlık kurulu anlamında verilen raporda Kontrol tarihsel belirtilirse belirtilen tarihte tekrardan heyete girmeniz gerekiyor. Tekrar heyete girdiğinizde meslek gücü kayıp oranınız %10’nun altına düşerse gelir kesilir. Şayet %10 üstünde olsa dahi varolan oranınızdan daha aşağı 1 oran çıkarsa bu halde geliriniz son orana göre güncellenir.Eğer tedavi ile iyileşebilecek 1 vaziyet yok ise zaten kontrole tabi olmazsınız ve gelir yaşam boyu ödenir.Daha detaylı bilgi için hemen sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Sürekli meslek göremezlik ödeneği hangi tarihten itibaren bağlanır ?

İş kazası akibeti geçici meslek göremezlik ödeneği aldıysanız ödemenin bitiş zamanını takip eden ay başından, almadıysanız meslek kazasının oluş zamanını takip eden aybaşından bağlanır ve o tarihten itibaren adalet ettiğiniz gelir toplu şekilde ödenir.

Sürekli meslek göremezlik geliri yerlerin hakları nelerdir ?

Sürekli meslek göremezlik maaşı alanın hakları şunlardır;

 • Hem kendileri hem de bakmakla yükümlü oldukları bireyler gelir aldıkları vakit boyunca bu kapsamda sağlıktan yararlanırlar.
 • Kişi çalışmaya devam edebilir ve kuralları sağladığında iki. 1 emeklilik hakkı elde edebilir.
 • İş göremezlik geliri neticesi belirlenen oran esas alınarak işverenden tazminat rica edebilir.
 • Eğer en az %40 ve üzeri mani raporu var ise ıslak beklemeden erken emekli olabilir.
 • Kişinin ölümü biçiminde eşine, anne ve ya babasına ya da evlatlarına şartların sağlanması biçiminde gelir ödenmeye devam edilir.

Bu arada geçici meslek göremezlikten ötürü da ödeme alabilirsiniz. Hemen başlıklı paylaşımızı ziyaret ederek işgöremezlik ödemesini nasıl alabileceğiniz meselesinde bilgi bulabilirsiniz.

 

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar