Sürekli İş Göremezlik Ödeneği Hesaplaması Nasıl Yapılır ?

Sürekli meslek göremezlik ödeneği hesaplama bölgesinde bütün ayrıntılar bu paylaşımımızda. İş kazası akibeti işgücü kaybını en az %10 ve üstünde kaybettiği anlaşılan sigortalı ya da bağkurlulara Sosyal Güvenlik Kurumu anlamında bağlanan gelir devamlı meslek göremezlik geliri şekilde tanımlanmaktadır.

Tabi maaşa müracaat oluşturan şahıslar için öncelikli merak konusu sürekli meslek göremezlik maaşı ne kadar konusu olmakta. Biz de bu yazımızda sürekli meslek göremezlik maaşının nasıl hesaplandığı,ne kadar alabileceğiniz,  meslek kazası emeklilik koşulları ve sürekli meslek göremezlik maaşı ne kadar sürede bağlanır v.s konularında bilgi vermeye çalışacağız.

İş kazası maaşı alma kuralları nelerdir ?

Sürekli meslek göremezlik ödeneğinden yararlanabilmeniz için meslek kazası neticesi meslek gücü kayıp oranınızın SGK Sağlık Kurulu nedeniyle en az %10 ve üstünde kaybolduğunun tetkik edilmiş olması gerekiyor. Bununla birlikte meydana gelen olayın meslek kazası şekilde kabul edilmesi de aranan diğeri Şart tabi ki. Bu 2 şartı sağlamanız halinde iş kazası maaşı için bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezi’ne müracaat yapabilirsiniz.

Sürekli meslek göremezlik raporu kuralları nelerdir ?

Sürekli meslek göremez halde sayılabilmeniz için meslek kazası akibeti işgücü kaybınızın en az %10 ve üstünde olduğunun tespiti gerekir. Haricinde 1 Şart aranmaz. Devamlı meslek göremezlik maaşı ve raporu koşulları meselesinde daha fazla detay, meslek kazası maaşına başvuruda izlenecek yol ve lüzumlu evraklar için hemen sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Sürekli meslek göremezlik maaşı hesaplaması nasıl organize edilmektedir ?

Sürekli meslek göremezlik hesaplaması meslek kazası geçirdiğiniz tarihteki gündelik brüt kazancınıza göre yapılmakta. Tabi meslek kazası akibeti belirlenen meslek gücü kayıp oranı ile meslek göremezliğin kısmi ya da tam olmasına göre bağlanacak gelir tutarı artabilmekte. Kısaca sürekli işgöremezlik geliri hesaplamasında uygulanan formüller alt taraftaki gibidir.

 • Tam meslek göremezlik durumunda; Günlük yatırım x 30 x % 70 yahut kısa bir şekilde GK x 21,
 • Kısmi meslek göremezlik zorunda Günlük yatırım x 30 x % 70 x SİD (sürekli meslek göremezlik derecesi) ya da özetleyecek şekilde GK x 21 x SİD,
 • Eğer kaza geçiren şahıs kaza neticesi diğeri birinin devamlı bakımına muhtaç duruma geldiyse yani tam meslek göremezlik niteliğine girdiyse gelir bağlama oranı %100 şekilde esas alınır ve Gelir=Gelir = GK x 30 x SİD formülü üstünden hesaplanır.

Sürekli meslek göremezlik hesaplama örnekleri

İş gücü kaybı maaşı hesaplama örnekleri aşağıda verilmiştir ;

 • Örnek bir : Ali asgari ücretle çalışmaktadır ve 16.02.2019 tarihinde meslek kazası geçirmiştir. Ali’nin devamlı meslek göremezlik derecesi SGK sağlık kurulu aracılığı ile %18 şekilde belirlenmiştir. Bu halde devamlı meslek göremezlik geliri hesaplaması kısmi meslek göremezlik formülüne göre alt taraftaki bunun gibi olacaktır;Günlük yatırım x 30 x % 70 x SİD= 85.28x30x%70×18/100=322,35 TL
 • Örnek 2: Mehmet 17 Mart 2019 tarihinde geçirmiş bulunduğu meslek kazası neticesi meslek gücü kaybını %50 oranında yitirmiştir. Mehmet’in günlük olarak brüt kazancı 150 TL dir. Bu durumda sürekli meslek göremezlik geliri hesaplaması şu biçimde olacaktır: 150x30x%70*50/100= 1.575,00 TL

Sürekli meslek göremezlik raporu oranını ve meslek kazası tarihindeki son brüt kazancınızı yorum kısmından yazmanız biçiminde ne kadar gelir bağlanacağını hesaplayabiliriz. 

İş kazası maaşı sorgulaması nasıl düzenlenmektedir ?

Sürekli meslek göremezlik ödeneği sorgulamasını e devlet sisteminden yapabilirsiniz.

 • Eğer 4a sosyal sigortalar kurumu kapsam gereğinde iseniz sosyal sigortalar kurumu devamlı meslek göremezlik maaşı sorgulama e devlet sisteminde SGK-4A Aylık Bilgisi menüsünden ya da buradan T.C. ve e-devlet şifrenizle giriş yaparak ⇒ .
 • 4b Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu kapsam gereğinde iseniz SGK-4B Aylık Bilgisi menüsünden meslek kazası maaşı sorgulaması yapabilirsiniz. Buradan T.C. ve e-devlet şifrenizle giriş yaparak sorgulama gerçekleştirebilirsiniz ⇒ .

Sürekli meslek göremezlik maaşı ne süreç bağlanır ?

Bu müracaat yaptığınız Sosyal Güvenlik Merkezi’nin meslek yoğunluğuna göre değişir. Ortalama bağlanma zamanı 4-5 aydır. Şayet meslek kazası neticesi geçici meslek göremezlik raporu aldıysanız devamlı meslek göremezlik geliri rapor ödemenizin bittiği tarihsel takip eden aybaşından itibaren bağlanır. İstirahat raporu almadıysanız meslek kazasının oluş zamanını takip eden aybaşından bağlanır.

Sürekli meslek göremezlik geliri ne süreç kesilir ?

Sigortalı çalışma, bağkurlu olma ya da emekli olma v.s. bunun gibi durumların hiçbirisinden ötürü kesilmez. Şayet SGK anlamında kontrol raporu verildiyse ve kontrol neticesi meslek gücü kaybınız %10 altına düştüğü tetkik edilirse fakat bu halde kesilir. Onun haricinde kesilmez.

Sürekli meslek göremezlik geliri alanlar çalışabilir mi ?

Evet çalışabilirsiniz. Çalışmanız biçiminde gelirde 1 değişiklik olmaz, kesilmez. Aynen ödenmeye devam edilir. Hatta çalışmaya devam ederek normal emekli olabilmekte hem emekli maaşı hem gelir olmak üzere 2 aylık aniden alabilirsiniz.

Sürekli meslek göremezlik maaşı alanlar sigortadan nasıl yararlanır ?

Gelirinizin aktif şekilde devam ettiği vakit boyunca hem siz hem de bakmakla yükümlü olduğunuz bireyler bu gelir üstünden sağlıktan parasız şekilde yararlanırsınız. Gelir alırken sigortalı olmanız şeklinde gelir üstünden değil sigorta üstünden yararlanırsınız.

Sürekli meslek göremezlik geliri sahaların hakları nelerdir ?

Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan meslek kazası ya da uğraş rahatsızlığı sonucunda gelir alanlar;

 • Çalışmaya devam ederek normal emeklilik hakkı elde edebilirler. Bu halde maaşları kesilmez.
 • Engel oranı %40 ya da üstünde ise engelli yani erken emeklilik hakları olur.
 • Engel oranı %40 ya da üzeri ise vergi indiriminden yararlanırlar.
 • Kişinin hem kendisi hem de bakmakla yükümlü bulunduğu şahıslar bu gelir üstünden sigortadan yararlanırlar.
 • Kişinin vefatı mecburiyetinde gelir geride kalan adalet sahiplerine bağlanır.
 • İş kazası akibeti verilen oran esas alınarak şahıs işyerine tazminat davası açabilir.

Sürekli meslek göremezlik ve engelli maaşı tıpkı anda alınabilir mi ?

Sürekli meslek göremezlik geliri piyasa şahıs tıpkı anda %40 ya da üzeri engele de sahipse engelli emeklilik hakkından yararlanarak iki. emeklilik hakkı elde edebilir. Burada ilk sigorta prim girişi ve mani oranı esas alınarak lüzumlu olan prim günü ve sigortalılık zamanı şartı sağlandığında ıslak şartı aranmadan şahıs erken emekli olabilmekte. aracılığı ile hesaplama yapabilirsiniz.  Devamlı meslek göremezlik ödeneği saha bireyler Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları vasıtasıyla ödenen 2022 engelli maaşından yararlanamazlar.

İş kazası devamlı işgöremezlik maaşı ile ilgili bütün merak ettiklerinizi Yorum kısmından sorabilirsiniz. 

İçerik Başlıkları

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar