Sürekli İş Göremezlik Geliri Ne Zaman Kesilir ?

Sürekli meslek göremezlik geliri ne süreç kesilir ? İş kazası akibeti işgücü kaybını en az %10 ve üstünde kaybettiği tetkik edilen sigortalılara devamlı meslek göremezlik maaşı Öbür ismi ile meslek kazası maaşı bağlanmaktadır.

Sürekli meslek göremezlik ödeneği sahaların en aşırı merak ettiği konuların başında maaş bağlandıktan sonrasında sigortalı çalışıp çalışamayacakları, çalışırlarsa maaşlarının kesilip kesilmeyeceği. Bu paylaşımımızda bu husus üstünde durmaya çalışacağız.

Sürekli meslek göremezlik geliri başvurusu nereye, nasıl organize edilmektedir ?

Sürekli meslek göremezlik geliri almak için;

 • Birinci ve olmazsa olmamakta Şart meydana gelen olayın meslek kazası olması ve SGK vasıtasıyla da meslek kazası şekilde kabul edilmesi.
 • Eğer vaka meslek kazası ise herşeyden önce SGK’ya gelir için müracaat yapılması gerekiyor. Müracaat üzerine SGK herşeyden önce komisyon kararı alır.
 • Komisyon kararının ardından sigortalıyı ikametine en yakın devlet hastanesi ya da üniversite hastanesine sevk eder ve son vaziyet raporu ister.
 • Hastaneden gelen son vaziyet raporu SGK sağlık kurulunca değerlendirilir.
 • Değerlendirme neticesi devamlı meslek göremezlik derecesi en az %10 ve üzeri tetkik edilirse gelir bağlanır.
 • Sürekli meslek göremezlik raporu koşullarını sağlıyorsanız dilekçe, epikriz raporu, var ise işe ilk girişte istenen sağlık raporu olmadan olmadığına dair beyan, erkek sigortalılar için askerlik terhis belgesi ya da askerlik ile ilişik olmadığına dair belge, elinizdeki bütün adli tutanaklar ile işyerinizin bağlı bulunduğu Sosyal Güvenlik Merkezi’ne müracaat yapabilirsiniz.
 • Ayrıntılı kuralları öğrenmek, başvurmak ve başvuruda istenen evraklaı indirmek için hemen sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Sürekli meslek göremezlik maaşı ne süreç bağlanır ?

Maaşın ortalama bağlanma zamanı müracaat zamanından itibaren 3-4 aydır. Gelir geçici meslek göremezlik raporunun bittiği tarihsel takip eden aybaşından bağlanır. Kaybınız söz konusu olmamakta. Gelirin bağlanabilmesi için SGK sağlık kurulu anlamında meslek göremezlik derecesi ile ilgili nihai kararın verilmiş olması gerekiyor.

Sürekli meslek göremezlik maaşı sorgulaması nasıl yapılıyor ?

Sürekli meslek göremezlik ödeneği sorgulama işlemi epey bir pratik. E devlet sistemi üstünden sorgulama yapabilirsiniz.

 • Eğer sosyal sigortalar kurumu kapsam gereğinde bağlandıysa e devlette SGK-4A Aylık Bilgisi menüsü ya da bağlantısı aracılığı;
 • 4b Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu kapsam gereğinde bağlandıysa SGK-4B Aylık Bilgisi menüsünden ya da bağlantısı aracılığı ile sorgulama yapılabilir.

Sürekli meslek göremezlik maaşı ne süreç kesilir ?

Bu maaş sigortalı çalıştığınızda, vergi kaydı ya da çiftçilik kaydı açıldığında ya da kuruluş ortağı olduğunuzda ve gibi benzeri pozisyonlarda kesilmez. Hatta prim ödemeye devam ederek iki. 1 emeklilik hakkı da elde edebilirsiniz.

Bu gelir yalnızca kontrole tabi tutularak kontrol akibeti meslek göremezlik oranının %10 altına düştüğü tetkik edilmesi biçiminde kesilir. Şöyle ki ilk etapta %40 şekilde belirlenen kayıp kontrol neticesi diyelim ki %9’a düştüyse gelir yalnızca böyle 1 halde kesilebilir. Ne kadar maaş alacağınızı merak ediyor musunuz ? O süreç hemen sayfamızı ziyaret ederek hesap yapabilirsiniz.

Sürekli meslek göremezlik maaşı ne kadar ?

Sürekli meslek göremezlik hesaplaması paylaşımımızın linki yazının girişinde verilmiştir. Dilerseniz ilgili makalemizden daha detaylı bilgi edinebilirsiniz. İş kazası maaşı hesaplaması meslek kazası tarihindeki son brüt maaş ile işgöremezlik derecesi esas alınarak hesaplanmakta. Bulunan ortalama kazancın 30 sert ise maaş şekilde bağlanmakta.

Emekli olunca devamlı meslek göremezlik geliri kesilir mi ?

İş kazası ya da uğraş rahatsızlığı sonucunda devamlı meslek göremezlik geliri bağlanan bireyler sigortalı çalışmaya ya da Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu ve ya diğeri isteğe bağlı sigorta kollarında prim ödemeye devam ederek normal emeklilik hakkı elde edebilir. Emekli olduklarında gelirleri kesilmez fakat yüksek olan aylık ya da gelirin tamamı, diğerinin ise %50’si bağlanır.

Sürekli meslek göremezlik geliri yerlerin hakları nelerdir ?

Sürekli meslek göremezlik geliri alanlar;

 • Bu vakit boyunca gelir üstünden sağlık hizmeti alırlar. Hem kendileri hem de bakmakla yükümlü oldukları bireyler bu sigorta kapsam gereğinde yer alırlar.
 • Çalışmaya devam edebilir ve iki. emeklilik hakkı elde edebilirler.
 • Vefatları zorunda bağlanan gelir adalet sahiplerine bağlanır.

Sürekli meslek göremezlik geliri konusundaki merak ettiklerinizi yorum kısmından sorabilirsiniz. 

İçerik Başlıkları

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar