Stajyer Maaşı Devlet Desteği Nasıl Alınır ? ( 2021 Güncel )

Stajyer maaşı devlet desteği nasıl alınır ? Uğraş liselerinde mecbur staja tabi tutulan öğrencileri çalıştıran özel saha işverenlerine 6764 Sayılı Kanun gereği stajyer desteği ödenmektedir. Ödenen bu stajyer çalıştıran işyerlerine devlet desteğinden yararlanabilmek için bazı şartların sağlanması gerekmektedir.

Staj seferberliği kapsam gereğinde ödenen bu destek meselesinde paylaşımımızda teferruatlı şekilde bilgi verilecek bununla beraber konu meselesinde çok sorulan stajyer talebe devlet desteği nasıl alınır, devlet stajyer desteği başvurusu nereye organize edilmektedir meselesinde teferruatları bulabilirsiniz.

Stajyer devlet desteği nasıl alınır ?

Peki stajyer devlet katkısı nasıl alınır? Bu destekten yararlanabilmek için;

 • Özel saha işvereni olmanız gerekmektedir.
 • 6764 Sayılı hukuk kapsam gereğinde mecbur staja tabi tutulan uğraş lisesi ve sağlık lisesi öğrencisinin işyerinizde staj görmesini sağlamanız ve 2021 yılı için belirlenen en düşük İdadi stajyer maaşını düzenli ödemeniz gerekmektedir.
 • Staj parası 2021 desteğinden yararlanabilmeniz için her ayın 10’una kadar öğrencinin 2021 staj ücretini banka yolu ile ödemeniz ve maaş ödeme dekontu ile okula başvurmanız gerekiyor. Okul da en geç ayın 20’sine kadar haketmiş olduğunuz destek tutarını size ödemesi gerekmektedir.
 • Staj koordinatörü ile görüşerek net süre meselesi için da bilgi alabilirsiniz. Çünkü bazı okullarda uygulama farklılıkları olabilmektedir.
 • Cumhurbaşkanlığı staj seferberliği ücreti, üniversite staj ücreti 2021 güncel tutarları ve İdadi staj maaş tutarlarına göz atmak ve 2021 staj ücreti ne süreç yatar konusu için bilgi için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

6764 sayılı kanun ile stajyer öğrencileri çalıştıran işletmelere devlet desteğinden kimler yararlanabilir ?

Lise stajyer devlet desteğinden;

 • Özel sektörde yer saha ve üst kısımda belirtilen bütün koşulları veren işverenler yararlanabilmektedir.
 • Devlete bağlı firmalar ile sermayesinin %50’sinden fazlası devlete ait olan Kuruluşlar bu destekten yararlanamazlar.

Stajyerlere devlet desteği başvurusu nasıl düzenlenmektedir ?

Stajyer devlet desteği başvurusu öğrencinin okuluna yapılmalıdır. Müracaat için;

 • Öncelikle her ayın maaşını herşeyden önce banka kanalı ile en geç diğeri ayın 10’una kadar öğrencinin maaş hesabına yatırmanız gerekmektedir.
 • Maaş ödeme dekontu ile yanında en geç ayın 20’sine kadar da okula başvurmanız gerekiyor.
 • Çoğu süreç sırf dekont yeterli bulunmaktadır. Dilekçe gerekirse zaten okul anlamında hazırlanmakta olan hazır dilekçe müracaat için yeterli olacaktır.

Stajyer devlet desteği 2021 ( Güncel Tutarlar )

2021 yılı için net stajyer maaşı tutarı 767,00 TL’dir.  2021 stajyer maaşı devlet desteği tutarları önceki senelerde bulunduğu gibi;

 • 20’den az çalışanı olanlar için net staj ücretinin  2/3’ü yani 2021 yılı için 511,40 TL destek şekilde ödenir.
 • 20’den fazla çalışanı olan işletmelere ise staj maaşının 1/3’ü yani 2021 yılı için 255 TL destek şekilde ödenir.

Stajyerlere devlet desteği ne süreç yatacak ?

Özel sektörde stajyer devlet desteğinden yararlanan işverenler en geç ayın 10’una kadar maaş ödeyip okullara başvurmaları zorunda destek tutarlarının da en geç ayın 20’sine kadar işletmelerin banka hesaplarına aktarılması gerekmektedir.

İçerik Başlıkları

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar