Staj Sigortası Sorgulaması Nasıl, Nereden yapılır ?

Staj sigortası sorgulamasını online şekilde yaparak stajyerlik kapsam gereğinde ödenen sigorta primlerinizi ve gün sayınızı görüntüleyebilirsiniz. Bu paylaşımımızda stajyer sigortası sorgulamasını nasıl ve nereden yapabileceğiniz ve stajyerlik sigorta başlangıcı sayılır mı, staj sigortası emeklilik kurallarını nasıl etkiler konularında bütün sorularınızın yanıtını bulabilirsiniz.

Staj sigorta başlangıcı sorgulaması nasıl yapılıyor ?

Stajyerlik sigorta başlangıcı sorgulamasını e-devletten yapabilirsiniz. Stajyerlik ya da çıraklık kapsam gereğinde başlangıç tarihinizi öğrenmek ve sigorta girişi sorgulaması yapmak için;

 • Staj bilgisi sorgulaması yapmak için herşeyden önce buradan e-devlet parolanız ile giriş yapın ⇒ .
 • T.C. numaranızı ve e-devlet şifrenizi girdikten sonrasında Kimliğimi Şimdi Doğrula diyerek staj sigorta başlangıcı sayılır mı sorgulamak için devam edin.
 • Hizmet Dökümü Türü kısmında Tüm SGK Hizmet Dökümü yönünü seçmeniz gerekmektedir.
 • Eğer Hizmet Dökümü Türü kısmında Tüm SGK Uzun Vade Hizmet Dökümü seçili kalırsa alt taraftaki kısımda staj sürelerine ilişkili olarak hizmetler görüntülenemeyecektir.
 • Bunun nedenini ve e devlet staj sorgulaması neticesi neden “4a uzun vade hizmetiniz bulunmamaktadır!” yazdığı ile alakalı bilgileri paylaşımımızın devamında teferruatlı şekilde bulabilirsiniz.

Güncel İdadi ve üniversite staj maaşlarına  sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Staj belgesi sorgulaması nasıl yapılıyor ?

Yukarıda E-devlet üstünden staj sigorta sorgulamasını nasıl yapabildiğiniz dalında bilgilendirme yaptık. Şayet staj yaptığınız sürelere ait staj belgesi lazımsa;

 • Yine e devlet staj sigortası sorgulama ekranından sorgulama yapın.
 • Hizmet Dökümü Türü kısmında Tüm SGK Uzun Vade Hizmet Dökümü menüsünü takip edin.
 • Üniversite ya da uğraş lisesi sigorta sorgulaması yaptıktan sonrasında buna ait belgeyi “YAZDIR” seçeneğini kullanarak indirebilir ve sizden arzulayan kurumlara ibraz edebilirsiniz.

Sgk çıraklık sigortası sorgulaması nasıl organize edilmektedir ?

Ssk çıraklık sigortası sorgulaması da gene e-devlette üst kısımda anlatılan tıpkı menüden yapılıyor. Yani E-devlette SGK Tescil ve Hizmet Dökümü-Hizmet Dökümü Türü kısmında Tüm SGK Uzun Vade Hizmet Dökümü menülerini takip ederek çıraklık sigorta sorgulaması yapabilirsiniz.

Staj sigortam gözükmüyor ne yapabilirim ?

Yukarıda e-devlet üstünden staj bilgilerimi nasıl öğrenirim alt başlığında üniversite ve İdadi staj sorgulamasını ve buna ait yatan sigorta primlerinin nasıl sorgulanacağı meselesi için bilgi vermiştik. Şayet;

 • Üniversite ya da uğraş lisesi staj sorgulaması yaparken Tüm Sigorta Kolları seçeneğini seçmezseniz staj sigorta hizmetleri görünmez.
 • E-devlette SGK hizmet dökümü sorgulaması yapıldığında uzun vade hizmetleri görünür ve staj ya da çıraklık süreleri görünmez.
 • Staj Sosyal güvenlik kurumu sorgulama ekranında Bütün sigorta kollarını seçmiş olmanıza karşın hizmetler gene de görünmüyorsa staj yapılan iş yeri anlamında sigorta prim bildirimlerinin yapılmadığından ötürü görüntüleme yapamıyorsunuzdur. Bu halde staj işletmeniz ile irtibata geçerek bu işi çözmeniz gerekmektedir.

Çıraklık sigortası nedir ?

Çıraklık Mesleki Eğitim Merkezleri’ne bağlı şekilde ya da diğeri Firma ve ya Kurum ile işyerlerinde çıraklık yapanlar için yapılan sigortadır. Çıraklık sigorta günü öğrenme ve sorgulama işlemini e-devletten ve üst kısımda anlatıldığı bunun gibi yapabilirsiniz. Çıraklık sigortası kapsam gereğinde sırf meslek kazası ve uğraş hastalıkları primi ödenir. Sosyal güvencesi olmayanlar için bununla birlikte hastalık primi de ödenir. İİşte çıraklık okulu sosyal sigortalar kurumu başlangıcı sayılır mı sorusunun yanıtını da burada vermiş oluyoruz. Uzun vade yani emeklilik primleri yatmadığından ve  kısa vade primleri ödendiğinden çıraklık sigorta başlangıcı emeklilikte sayılmaz.

Uzun vade gün sayısı ne demek ?

Sosyal Güvenlik mevzuatımıza göre uzun vade ve kısa vade olmak üzere 2 ayrı prim uygulaması vardır. Kısa vade primleri hastalık, meslek kazası ve uğraş hastalığıdır. Uzun vade yani emeklilik sigorta primleri ise malulluk, yaşlılık ve ölüm sigortası primleridir.

Normal çalışanların bütün sigorta kolları için işverenleri nedeniyle primleri ödenirken staj ve çıraklık sigortası bunun gibi sigorta kollarında şahısların sadece kısa vade olan meslek kazası, uğraş rahatsızlığı ve hastalık primleri yatar. Uzun vade sigorta kollarında prim ödenmediğinden bu şahıslar bu primlerle emekli olamazlar.

4a uzun vade hizmetiniz bulunmaz ne demek ?

E-devletten İdadi staj sigortası sorgulaması ve ya çıraklık sorgulaması yapanların sorgulama akibeti bize sordukları soruların başında 4a uzun vade hizmetiniz yok ne demek sorusu gelmekte. üst kısımda da anlattığımız üzere Şayet siz stajyerlik sigortası ya da çıraklık sigortası kapsam gereğinde primleriniz ödeniyorsa Bütün Uzun Vade SGK Hizmet Dökümü kısmında bu uyarıyı görüyor olmanız bu süreler için kısa vade primleri olan hastalık, meslek kazası ve uğraş rahatsızlığı primlerinin yatıyor olmasından kaynaklanmaktadır. Şayet bu sigortalar haricinde sigortanız olmadan sistem bu uyarıyı verecektir. Hizmet Dökümü Türü kısmında Tüm SGK Hizmet Dökümü seçeneğini seçmeniz şeklinde bu süreler için sorgulama yapabilirsiniz.

Staj dönemi sigorta başlangıcı sayıldı mı ?

İlk işe giriş tarihsel staj olanların maalesef mağduriyetleri devam etmekte. Staj sigortası başlangıç sayılır mı sorusunun cevabı maalesef şu lahza için hayır.Bu sürelerin emeklilikte giriş şekilde çıkabilmesi için staj yasasının çıkarılması ve bu sürelere ilişkili olarak borçlanma hakkının tanınması gerekmekte.Her ne kadar bu süreler e-devlette görünse de maalesef şu lahza için emeklilik hakkı sağlamamakta.

diye bize günde yüzlerce soru gelmekte. Şu lahza için staj başlangıcı emeklilikte sayılmıyor ve hukuki 1 çalışma da yoktur. Çıkması mecburiyetinde sayfamızda takibini yapabilirsiniz.

Staj parası yattı mı nasıl öğrenebilirim ?

Yukarıda üniversite ve İdadi staj belgesi sorgulamasını e-devlet üstünden nasıl yapacağınız konusu için bilgi vermeye çalıştık. Buradan geçmiş staj sorgulaması da yapabilirsiniz. Öğrencilerin sen çok aşırı sordukları ve sorguladıkları kısım ise maaşlarının yatıp yatmadığını nasıl öğrenecekleri.

 • Mobil/internet bankacılık kanallarını kullanıyorsanız hesabınızı kontrol edin.
 • Eğer yok ise e-devletten staj sorgulama İdadi ve ya üniversite için yapın.
 • E-devlet staj sorgulaması sonucunda üst kısımda belirtilen menüde son ayın priminin yattığını görüyorsanız buna ait maaşlarınızın da ödenmesi gerekir.

İçerik Başlıkları

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar