Staj Sigortası Başlangıç Sayılacak mı 2021

Staj sigortası başlangıç sayılacak mı ? Evet bu soru staj girişi olanların hemen hemen tümü aracılığıyla devamlı sorulan soruların başında gelmekte. Bildiğiniz bunun gibi çıraklık ya da staj sigortası kapsamındaki sigorta başlangıçları emeklilikte ilk başlangıç şekilde kabul edilmiyor. Bu girişlerin emeklilikte sayılabilmesi için kanuni güncelleme yapılması gerekiyor.

2021’dE şu ana kadar TBMM’de görüşülen ve kabul edilen torba hukuk düzenlemelerinde staj sigortasının emeklilikte sayılması düzenlemesi yer aldı. Teklifler sürüldü lakin hiç görüşülmeden reddedildi. Peki yeni torba yasada staj sigortası düzenlemesi çıkacak mı, stajyer sigortası sosyal sigortalar kurumu başlangıcı sayılır mı ? Staj sigortası başlangıç sayılacak mı son dakika haberlerini sayfamızda bulabilirsiniz.

Staj sigortası nedir ?

Staj gören öğrencilerin staj zamanı boyunca meslek kazası ve uğraş hastalıklarına karşı korunması için yapılan mecbur sigorta koludur. Anne ya da babası üstünden bakmakla yükümlü şekilde herhangi 1 güvencesi olmayan öğrencilerin hastalık primleri de bu sigorta kolu kapsam gereğinde ödenir. Dolayısıyla bu halde olan kişiler bu sigorta üstünden sağlıktan da yararlanabilir.

Staj sigortası emeklilikte geçerli mi 2021

SGK Tescil ve Hizmet Dökümünde her ne kadar staj girişleri bundan böyle görünüyor olsa da bu girişler sosyal sigortalar kurumu başlangıcı şekilde kabul edilmiyor. Kabul edilebilmesi için bu süreler için borçlanma yapılması gerekiyor. Varolan halde staj başlangıcı emeklilik ilk giriş hesaplamasında dikkate alınmıyor. Şayet aktif şekilde stajyerlik yapıyorsanız güncel maaşlara sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Sgk staj borçlanması mümkün mü ?

Şu anda bu sürelerin borçlanılarak giriş şekilde sayılması ve staj günlerinin emeklilikte kabul edilmesi yönünden 1 uygulama bulunmuyor. Bu sürelerin borçlanma kapsam gereğinde sayılabilmesi için Kanuni güncelleme yapılması gerekmektedir.

Staj sigortası sorgulaması nasıl yapılıyor ?

Staj sigortası ve çıraklık kapsamındaki işe girişler şu lahza için emeklilikte ilk başlangıç şekilde sayılmıyor. Sebebi ise bu kapsamda sırf hastalık, uğraş rahatsızlığı ve meslek kazası sigorta primlerinin ödenmesi. Uzun vade yani emeklilik sigorta primleri ödenmediğinden emeklilikte başlangıç şekilde sayılmıyor. Sayılabilmesi için uzun vade sürelerinin borçlanma hakkının verilmesi gerekiyor. Staj/çıraklık girişlerinin sayıldığı bazı istisnai durumlar mevcut.

Staj sigorta başlangıcınızın tam şekilde hangi tarihte olduğunu e devlet sisteminden pratik olarak sorgulayabilirsiniz. Bunun için e devlet şifrenizin olması gerekiyor. Staj başlangıcı sorgulamak için herşeyden önce T.C. numaranız ve e devlet parolanız ile www.turkiye.gov.tr adresinden sisteme giriş yapın. Ardından SGK-SGK Tescil ve Hizmet Dökümü menüsünden ya da SGK-4A Hizmetleri-4A Tescil Kaydı menüsünden staj başlangıcınızı sorgulayabilirsiniz. E-devletten sorgulama yapmak için hemen sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Çıraklık sigortası başlangıç sayılır mı ?

Çıraklık sigortası da üst kısımda belirtilen hukuklar doğrultusunda başlangıç şekilde kabul edilmez. Kabul edilebilmesi torba kanun ile yapılacak düzenlemeye bağlı.

Stajerlik emeklilikten sayılacak mı 2021

Yukarıda da belirttiğimiz bu gibi bu sürelerin emeklilikte sayılabilmesi için torba hukuk ile güncelleme yapılması Şart. Şu anda ülkemiz Büyük Millet Meclisi’ne verilmiş kanuni 1 Öneri bulunmuyor. İlerleyen senelerde gündeme gelebilir. Bunun için gündem oluşturmak güncellemenin çıkması için faydalı olacaktır.Staj sigortası son dakika gelişmelerini sayfamızdan takip edebilirsiniz.

İçerik Başlıkları

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar