Staj Defteri Örnekleri

Staj defteri nasıl doldurulur, örnek staj dosyası nasıl olmalıdır gibi sorunların stajyer öğrencilerin staja başladığı ilk günden itibaren merak ettiği durumlar arasında yer almaktadır.

Meslek liselerinde zorunlu olarak yapılması gereken staji, üniversitelerde ise birçok bölümünde de zorunlu olarak yapılması uygun görülen staj, güzel yarınlara ve kendi sektörünüze atılmanız anlamında güzel bir adım olacaktır.

Her ne kadar güzel bir adım olsa da, gelen her güzel şeyin yanında getirdiği bazı ufak tefek sıkıntılar da vardır. Bunlardan birisi de staj defteri doldurmaktır. Bütün sosyal medyada da takip edeceğiniz üzere staj yapan binlerce insandan çoğu bu durumdan yakınıyor, Stajın ilk günüyle birlikte gün gün yazılıp kaleme alması zorunlu olan staj defteri, staj bitimine kadar tertemiz güzelce yazılıp bitirilmiş olmak zorundadır. E haliyle hergün sürekli yazı yazmak ve ne kadar düzenli, güzel olursa o kadar da güzel puan alacak olmaları, öğrencilerin staj defterinin üzerine titremesine sebep oluyor :).

Öncelikle staj defteri doldururken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar, noktalar vardır, Kısaca bunlar nedir;

  • Staj defterinin kesinlikle tükenmez kalem‘le doldurulmasına özen gösterin
  • Kullanacağınız A4 kağıdını kesinlikle temiz kullanın ve gereksiz fazla cümlelerden kaçının
  • O güne dair yazdıklarınıza bir adet de resim eklerseniz, hem hocalarınızın gözünde hem de staj yaptığınız firma gözünde yaptığınız işe gösterdiğiniz önemden ötürü takdir alırsınız.
  • Kenar boşluklarına kesinlikle önem gösterin, dengesiz bir şekilde 1 santim sağdan 2 santim soldan 5 santim üstten boşluk bırakma gibi bir hataya düşmeyin. Ortalama olarak kenarlardan 3-5 santim boşluk bırakın.

Stajın başından sonuna kadar özen ve itinayla doldurduğunuz staj dosyasınızı, her gün yazdığınız o A4 sayfaları düzenli bir şekilde dosyalayın. Dosyalama işlemleri için A4 kağıtlarınızı koyacağınız, kırtasiye ve marketlerde kolaylıkla bulabileceğiniz şeffaf dosya içerisine koymanız gerekmektedir.

Sayfaların birbirine zımbalanmış veya yapıştırılmış olarak verilmesi, istenilen bir durum değildir. Hem koordinatör hocanızın dosyanızı kolaylıkla okuması açısından hem de temiz, tertipli düzenli kalması için kesinlikle şeffaf dosyada bulundurmalısınız.

Şeffaf dosyalara koyduğunuz dosyaların adedinin eksik olmadığını onayladıktan sonra karton veya yine şeffaf dosya benzeri dosyalarla bütün notlarınızı içerisine koyup, isminiz soyisminiz numaranız ve bölümüz gibi bilgileri de sunacağınız güzel de bir kapağınız size ek puan getirecektir. Şimdiden başarılar dilerim :)

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar