Ssk Emekli Maaşı Ne Kadar 2021

SSK emekli maaşı emekliliği yaklaşan herkes aracılığı ile merak edilen 1 konu. 2021 yılı içerisinde 4a eski ismi ile Sosyal Sigortalar Kurumu kapsam gereğinde emekli olacaksanız ve emekli olmanız biçiminde alabileceğiniz ortalama emekli maaşını merak ediyorsanız paylaşımımızın devamında konu konusu için detaylı bilgi bulabilirsiniz.

Bu paylaşımımızda ise 2021 yılı arasında 4a/SSK kapsam gereğinde emekli olacakların alabileceği ortalama emekli maaşları, sosyal sigortalar kurumu emekli maaş tablosu, sosyal sigortalar kurumu emekli maaşı öğrenme ve konu bölgesinde bilgi verilecektir. Peki 2021 sosyal sigortalar kurumu emekli aylığı ne kadar ?

Ssk emekli maaşı üst limiti 2021

Aslında emekli maaşlarında üst limit ya da tavan maaşı diye 1 uygulama bulunmaz. Asıl uygulama prime esas yatırım tavanındadır. Yani sizin sigorta primine esas kazancınız hiç 1 biçimde brüt asgari ücretin 7,5 katını geçemiyor. Aylık hesaplaması yapılırken de ortalama prime esas kazancınızın prim ödemelerinizin geçtiği yıllardaki aylık bağlama oranları üstünden hesaplama yapılıyor.

Örneğin 2008 sonrası hizmetlerde aylık bağlama oranı ortalama prime esas kazancın %40’dır. Örneğin 2008 sonrası hizmetler için ortalama prime esas kazancınız 10000 TL ise bu halde aylığınız dört bin lira olacaktır bunun gibi. Özetle asıl limit emekli maaşı ile ilgili değil tavan miktar ile ilgili.

2021 emeklilik maaşı hesaplaması nasıl yapılıyor ?

Emekli maaşlarının hesaplanmasında ciddiyet arz eden çok sayıda vaziyet bulunur. Emekli maaşını etkileyen durumları alt taraftaki bunun gibi sıralayabiliriz;

  • Çalışmaların geçtiği dönemler,
  • Farklı sigorta kollarında çalışma ya da prim ödeme olup olmadığı,
  • Primlerin asgariden mi, tavandan mı ödendiği yani prime esas yatırım ortalaması.

Bu 3 etken emekli maaşı hesabında en önemlileri ve alınacak maaş hesabında etkili. Vaziyet böyle olunca herkes için sabit 1 emekli maaşı olmuyor. Yukarıdaki durumlara göre alınacak emekli maaşı farklılık gösteriyor. Sigortalı çalışmanız ağırlıklı şekilde 2000 yılından evvelinde ise yüksek emekli maaşı alabilirsiniz.

Eğer prim ödenen günlerin çoğu 2000 sonrası ise bu halde yüksek emekli maaşı hayali kurmamanızı öneririm. Aşağıda önceki yıllar ve 2021 yılları ortalama emekli aylıkları esas alınarak primlerinizin tamamının asgariden ödendiği düşünülerek alabileceğiniz ortalama emekli maaşları yazılmıştır. Dilerseniz aşağıda vermiş olduğumuz uygulama linkinden ne kadar maaş alabileceğinizi kendiniz de hesaplayabilirsiniz.

  • SSK kapsam gereğinde prim ödemenizin tümü 2000 yılı bundan öncesinde ise ortalama maaşınız 2000-2200 TL
  • Çalışmanızın 1 bölümü 2000 bundan öncesi Öbür bölümü sonrası ise en düşük emekli maaşı ortalama 1600-1800 TL,
  • Prim ödemeniz 2000 öncesi, 2000-2008 arası ve 2008 sonrası olacak biçimde ise en düşük emekli maaşı  1500 TL, 
  • Prim ödemenizin tümü 2000 yılından sonrasında ise gene en düşük emekli maaşı 1500 TL olacaktır. 

Kısmi emekli maaşı, Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu ve emekli sandığı güncel maaş tutarları ve emekli tavan maaşı, 2021 emekli maaş tablosu ve daha fazlası için hemen sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Ssk emekli maaşı tavanı 2021

Bildiğiniz benzeri tavan prime esas yatırım brüt prime esas kazancın 7,5 katını geçememektedir. Dolayısıyla maaşı yüksek olan çalışanlar için brüt prime esas yatırım üst sınırı asgari ücretin 7,5 katını geçemeyeceğinden alınacak sosyal sigortalar kurumu tavan emekli maaşı hesaplaması için de bu ciddiyet arz etmektedir. Yani gerçekte emekli maaşı üst sınırı yerine prime esas yatırım için üst hudut uygulaması vardır.

Sgk tavan emekli maaşı şu kadardır diye 1 şey belirtmek imkansızdır. Çünkü herkes için tıpkı oranda 1 maaş bulunmamaktadır. Zira emekli maaş hesabında çalışanların ortalama prime esas kazancı ve aylık bağlama oranı esas alındığından en yüksek tavan sosyal sigortalar kurumu emekli maaşı şu kadar alabilirsiniz demek hatalı olacaktır. Siz yorum bölümünden ilk sigorta giriş tarihinizi, ortalama aylık brüt kazancınızı yazarsanız prime göre emekli maaşı hesaplaması yapabilir ve yaklaşık ne kadar emekli aylığı alabileceğiniz meselesinde 1 hesaplama yapabiliriz.

4a emekli maaşı hesaplama robotu 2021

2020 yılında emekli olursam sosyal sigortalar kurumu emekli maaşı ne kadar olur merak ediyorsanız ilk sigorta başlangıç tarihinizi ve hizmet bilgilerinizi detaylı şekilde yazının sonundaki Soru Sor bölümündne bize yazın alabileceğiniz ortalama emekli maaşını hesap edelim. Dilerseniz buradaki uygulamadan  da alabileceğiniz maaşı kendiniz hesap edebilirsiniz >>4a emekli maaşı hesaplama programına giriş için tıklayınız:

Ssk emeklilik sorgulaması nasıl yapılıyor ?

Emekli maaşınızın ne kadar olduğunu, maaşınızın bağlanıp bağlanmadığını v.s. bunun gibi bütün sorgulamaları e devlet sisteminden rahatça yapabilirsiniz

  •  E devlet sisteminde SGK-4A Hizmetleri-4A Aylık Bilgisi menüsü aracılığı ile bu 4a emekli maaşı sorgulamasını rahatça yapabilirsiniz.
  • Buradan T.C. numaranız ve e-devlet parolanız ile giriş yaparak sosyal sigortalar kurumu emekli aylığı sorgulaması yapabilirsiniz ⇒ .

Ssk emeklilik maaşları hangi tarihlerde ödenir  ?

Ssk emekli maaşlarının ödeneceği tarih emeklilik tahsis numaranızın son rakamına göre belirlenir. Tahsis numaranızın son rakamına göre emekli maaşınızı hangi gün alacağınız ile ilgili sorgulama yapmak için hemen sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İçerik Başlıkları

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar