Ssk Birikmiş Para Sorgulaması Nasıl Yapılır ?

Ssk birikmiş nakit sorgulama işlemini yaparak SGK’da biriken paranızı öğrenebilirsiniz. Emekli olabilmek için biz çalışanlar yıllarca çabalarız. Lakin emekli olabilmek de kanuna göre belirgin şartlara bağlanmıştır. Bu koşullar prim gün sayısı, sigortalılık zamanı ve en önemlisi de ıslak şartıdır. Bu şartların üçünü beraberinde sağlayamadığınızda size emekli maaşı bağlanmamakta.Emeklilik için lüzumlu olan bu 3 şarttan bir tanesi olan ıslak şartını yerine getirmiş lakin sigorta zamanı ve hizmet zamanı şartını sağlayamadığınız için emekli olamıyorsanız adınıza Sosyal Güvenlik Kurumu’na yatırılan sigorta primleri, Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu primlerini v.s. iade alabilirsiniz.

Bu paylaşımımızda ise sosyal güvenlik kurumu nakit iadesi sorgulama işleminin nasıl yapılacağı ile ilgili bilgi sahibi olabilirsiniz. Emekli toplu nakit sorgulama yani yaşlılık toptan iade sorgula işleminin nasıl yapıldığına geçmeden evvelinde dilerseniz sigortadan nakit nasıl alınır meselesinde kısa bir şekilde bilgi verelim.

SSK birikmiş paramı nasıl alırım ?

Ssk iptali nakit iadesi alabilmeniz için üst kısımda da belirttiğim üzere bağkurda, sosyal sigortalar kurumu da biriken parayı alabilmek için emeklilikte lüzumlu olan prim ıslak şartını sağlamış olmanız gerekiyor. Örneğin sosyal sigortalar kurumu girişiniz 1990 yılında, prim gün sayınız 1200 olsun ve cinsiyet erkek olsun. Bu halde olan 1 bireyin sskdan emekli olabilmesi için en az 3600 gün ve 60 yaşı tamamlaması gerekiyor. Ancak bu şahıs 60 yaşı tamamlamış lakin 3600 prim gününü tamamlayamadığı için emekli olamıyor. Bu şahıs talepte bulunması biçiminde sosyal güvenlik kurumu da biriken parasını alma hakkından yararlanabilir.

Sigortadan nakit alma zamanı için belirlenen 1 süreç bulunmamakta. Yani sgk dan nakit çekme işlemi süreç aşımına tabi değildir. Sigorta günlerinin parasını alma hakkından yararlandığınızda adınıza yatırılan primlerin tümü iade edilmez.

Ssk birikmiş nakit hesaplaması nasıl düzenlenmektedir ?

Sigortadan toplu nakit alabilmek için müracaat yaptığınızda hesaplama yani iade edilecek miktar prim ödemelerinin geçtiği tarihe göre alt taraftaki bunun gibi olacaktır;

  • 01 Ekim 2008 zamanından evvelinde adınıza ödenen Sosyal Sigortalar Kurumu primlerinde işçi ve işveren hissesinin tümü ( o dönemki brütün %20’si), 01 Ekim 2008 sonrası sosyal sigortalar kurumu primlerinde ise sırf sigortalı hissesi yani brütün %9’u
  • Bağkurda brütün %20’si,
  • İade şekilde hesaplanır.
  • Güncel oranlar üstünden biriken nakit hesaplaması yapmak için hemen sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Ssk havuzda biriken nakit sorgulaması nasıl organize edilmektedir ?

Sosyal Güvenlik Kurumunun birikmiş SGK nakit sorgulaması için geliştirmiş bulunduğu 1 uygulama maalesef henüz geliştirilmedi. Fakat hesaplama işlemini kendiniz rahatça yapabilirsiniz.

  • E devlet sisteminde SGK Tescil ve Hizmet Dökümünüze giriş sağlayın.
  • Buradan T.C. numarası ve e-devlet şifrenizle giriş yaparak sigortada kalan parayı sorgulama yapabilirsiniz ⇒ .
  • Hizmet cetvelinizi açtıktan sonrasında hizmet cetvelinizde yer sektör P.E.K/Bsmk Dğr/Ek Gstrg kısmındaki brüt kazancınızı esas alarak sigortadan alınacak nakit sorgulaması yaparak yukarıdaki biçimde hesaplama yapabilirsiniz.

Ssk birikmiş paramı alabilmek istiyorum

Yukarıda belirtilen yasalar ve koşullar doğrultusunda Şayet biriken paranızı almaya karar verdiyseniz o süreç hemen  sayfamızı ziyaret ederek sigorta parası alabilmek için müracaat dilekçeleri ve lüzumlu diğeri evrakları indirebilirsiniz.

Sgk da birikmiş paramı nasıl alabilirim hakkındaki merak ettiklerinizi Yorum kısmından sorabilirsiniz. 

İçerik Başlıkları

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar