Sosyal Medyanın Ticaret Araçları

Bloglar, üreticinin ya da satıcının markasının özünü anlatabileceği, uzun ya da kısa yazılar yazabileceği, fotoğraf, video da ekleyebileceği alanlardır. E-ticaret sitesine bile sahip olsalar blog,markanın tanıtımı için gerekli görülmektedir. Bloglara eklenen stumble upon, digg, facebook, e-mail this gibi butonlar izleyiciler tarafından blogların sosyal paylaşım yapılmasını sağlayabilmektedir.

Ticaret yapanların Facebook hayran sayfası açmaları işlerini kolaylaştırmaktadır. İsteyen tüketici bu sayfalara kolayca katılabilmektedir. Twitter ise en güçlü marka geliştirme aracı olarak görülmektedir.Mobil sistemlere uygun olarak geliştirilmiştir. Kısa mesajlar yazıldığı için mobil araçlardan kolay bir şekilde izlenebilmektedir. Sektör liderleri dünyaya ne yaptıklarını,planlarını bu şekilde duyurmaktadır. Şirketler,müşterilerinin şikayetlerini de anında cevaplayabilmektedirler.

Twitter ve Facebook ve diğer sosyal ağ siteleri her girişimci ve şirkete müşterilerinin kendileriyle ilgili düşüncelerini en yakından takip etme olanağı vermektedir.Twitter bir geliştirme aracı olarak da kullanabilmektedir. Bir soru sohbete de dönüşebilmektedir. Google ya da Youtube tek yönlüyken twitter çift yönlüdür. Ticari hedeflerin gerçekleştirilmesini sağlamada daha güçlü görünmektedir. Hedefler twitter’a taşınıp cevaplar beklenebilir. Twitter,girişimcinin bloguna insanları çekmek amaçlı da kullanılabilmektedir. Twitter’a yapılan girişler merak uyandırıp blog da izleyiciler tarafından takip edilmeye başlanabilir. Girişimci uygun kişileri twitter’da ‘search’ ile bulabilir ve ona yönelik mesajlar yazarak kulaktan kulağa yayılmayı başlatabilir.

Flickr gibi fotoğraf paylaşım sitelerinde ürünlerin fotoğraflarını paylaşarak üreticiler dikkat çekebilirler. Fotoğraflarla birlikte yorumlara da yer verilebilmektedir. Fotoğraf siteleri tatil yerleri ya da gezi fotoğraflarını paylaşması,olumlu ya da olumsuz yorumlarda bulunması işletmeyi etkileyecektir.

Video sitelerinde değişen reklam ve ticaret yöntemlerine bir örnek olarak da viral videoları görmekteyiz. Kısa sürede herkes tarafından sözü edilip çok sayıda internet kullanıcısı tarafından izlenmesi amaçlanmaktadır. Viral videoların yeri sosyal paylaşım siteleridir. Hızlı şekilde popüler olmaktadırlar. Çekim teknikleri amatör etki verecek şekilde tasarlanmıştır. Profesyonel oyuncular kullanılmamaktadır.

Sosyal ticarette başarılı olmak sosyal medyayı doğru kullanmakla bağlantılıdır. Bir kitle yaratılmalıdır. Fakat takipçi sayısının çok olması yeterli olmamaktadır. Kitle yaratmanın temelinde ise sohbeti başlatabilmek yatmaktadır. Öncellikle bir blog ve video hazırlanmalı,sosyal ağlarda yer alınmaları,ağlardaki sohbet konuları araştırmalı,amaç doğrultusuna uygun sohbet konularına yorumlar yapılmalı,ilgi çekici yorumlarda bulunmalıdır. Dikkat çekilebilirse izleyici ürün hakkında yazıların bulunduğu blog sayfasını da merak edecektir.

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar