Sosyal Medyada Oyunlaştırma

Gamification, oyun dışı bir ortamda davranışı ödüllendirmek için oyun benzeri öğeler ekleme uygulamasıdır. Düşünün: dişlerinizi fırçalarken her defasında puan aldığınızı,çamaşır yıkamak için bir ödül ya da arabayı yıkamak için bir ödül. Basitçe ifade etmek gerekirse, oyunlaştırma bir pazarlama stratejisine rekabet unsuru içermektedir. Ayrıca, sadece bir ton takipçisi olanları değil, tüm marka taraftarları ve katılmak isteyen insanlar ile de çalışır. Bu tür teknikleri uygulayanların arkasındaki teori, izleyicilerle duygusal bir bağ kurmaları ve basit marka bilinirliği yerine daha uzun bir ilişkiye götürdüğüdür. Marka savunucuları ve potansiyel tüketicilerle çalışmanın kolay bir yolu, yarışmalar, bloggerlarla yapılan ücretsiz ürün hediye kampanyaları ve terfi edilen markayla tematik bir ilgisi olan oyun taktikleridir.

Bazı istatistiklere baktığımızda;

Dünyanın en büyük 2.000 şirketinin% 70’inden fazlasının 2014 yılının sonuna kadar en az bir tane uygulama geliştirmesi bekleniyor Satıcılar, oyun stratejilerinin, etkileşim metriklerinde % 100 ila % 150 arasında bir artış sağlayabileceğini iddia ediyor.

Diğer Markalar Nasıl Yapıyor?

İstatistiklere bakmanın yanı sıra, diğer markaların bir taktik çalışmasını nasıl gerçekleştirdiğine bakarak stratejimize ilham tohumları ekelim. Burada, oyun oynamak ve kendi markanızın stratejisine dahil etmek için bahar panoları görebilecek bazı harika örnekler var: Dominos, mobil pizza siparişi verme uygulamasına gamification eklemiştir. Kullanıcılar, ne sipariş etmek istediklerini bilmiyorsa Android ve ya iPhone cihazlarını sallayıp malzemeleri seçerler. Popchips, mobil oyunlarda oyuncular belirli bir seviyeye geldiğinde ödül olarak Popchips çantaları sunmak için uygulama şirketi Kiip ile bir araya geldi. Satışlar ı arttırmak için benzersiz bir yol arayan Moosejaw, tüketicilerin satın alması için aciliyet hissi yaratarak gün boyunca yükselen düşük fiyatlı ürünleri sunarak e-ticaret yapma biçimini değiştirdiler. Ayrıca, tüketicilerin arkadaşlarını davet edip toplumsal yayın yaparak daha iyi fırsatlar elde etme yollarını da eklediler. Foursquare Foursquare, sosyal medyayı daha eğlenceli hale getiren ilk sosyal medya platformlarından biridir. Konuma dayalı check-in, rozet, mayorluk ve puanlama yapan Foursquare, insanların gezintileri sırasında heyecanı ölçmek için bir yol açtı. Foursquare’in patlamalı başarısı, kullanıcılarını şimdi farklı şekillerde ödüllendiren, erken başarısına yol açan yoğun rekabet etmeden başarılı bir şirket haline getirdi. Yine de, oyun ve sosyal medya fikri Foursquare ile iç içe geçti. Siz Neler Yapabilirsiniz?

Eğlenceli ve ciddi çalışma huzur içinde birlikte yaşayabilir. Amaç işi yapmak olduğunda, işyerinde oyun oynamak ve ya iş için oyun oynamak mümkündür. Birçok kişi müzik çalarken “akış tecrübesi” yaşar. Ve bir oyun oyuncusu, bir oyun oynarken aynı “akış” ı elde eder. Peki neden iş yerinde oyun oynamıyorsunuz? Aslında, Mario Herger “yeni zamanlarla yeni araçlar var” diye açıklıyor. Ve “Satış bulmaca platformları, kullanabileceğiniz yeni bir araç kümesidir.” İş arkadaşlarınız arasında, postayla ilgili en büyük erişim ve ya en çok yorum içeren yarışmalara ne dersiniz? Bir şirket hesabında en çok beğenilen tweet ve ya yazıya film bileti hediye etmeyi düşünebilirsiniz. Tabii ki, oyun alanı her örnek için düz olmalıdır. Ayrıca, bir tweetchat sırasında en iyi tweet için bir ödül de verebilirsiniz. Siz de bu konu hakkında soru ve görüşlerinizi yorumlarda paylaşabilirsiniz.

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar