Sosyal Medya Yöneticileri İçin Facebook Jobs

Son zamanlarda, sosyal medya devi Facebook, kullanıcılarını yeni yetenek arayan işverenlerle bağlantı kurmak üzere tasarlanan yeni bir özellik açıkladı. Facebook geçen sene servise imza atmaya başladı ve nihayet Şubat ayının ortasında Kuzey Amerika’da yaygınlaştırmaya başladı. Facebook Jobs’tan Yapılan Açıklamaya Göre: “İşletmelerin her ay bir milyondan fazla insanın Sayfaları ziyaret etmesini kolaylaştıracak yeni yollar geliştirmeye odaklandık. İşletmeler ve insanlar işlerini doldurmak ve bulmak için zaten Facebook kullanıyorlar, bu yüzden iş ilanını ve doğrudan Facebook’ta uygulama imkânı tanıyan yeni özellikleri kullanıma sunuyoruz ” Özellikler, bir kuruluşun sayfasında bir sekme olarak ortaya çıkar.

Bu yeni sekmenin görünüşte pazarlama ve topluluk yönetimi ile pek alakalı olmamasına rağmen, dijital pazarlamacılar ve sosyal medya uzmanları, Jobs özelliğini gözden kaçırmamalıdır. İşiniz için fark edebileceğinizden daha fazla etkiye sahiptir ve tam olarak yararlanmak için yapmaya başlamanız gereken bazı hususlar vardır. Jobs sekmelerini ve mesaj gönderme seçeneklerinin zaman içinde gelişmesini beklememize rağmen şu anda Facebook Sayfanızda olan bitenler hakkında bilmeniz gereken bazı şeyler var. Kullanılabilecek işleri görmek için kullanıcılar anahtar kelime, yer, sanayi ve iş türüne göre fırsatları aramak için bu adrese gidebilirler. Alternatif olarak, bu organizasyonun sayfasına gidip yeni “İşler” sekmesine tıklayarak hizmeti kullanarak herhangi bir işletmedeki işleri görebilirsiniz. İşletmenizin bir Facebook sayfası varsa, şu anda şu anda ziyaretçilerin görebileceği bir İşler sekmesi de vardır. Yakın gelecekte Facebook’ta iş göndermek gibi bir niyetiniz yoksa, daha karışık ziyaretçileri önlemek için sekmeyi Sayfa Ayarları’ndaki “Sayfayı Düzenle” işleviyle gizlemek isteyebilirsiniz: Yayıncılık Araçları aracılığıyla işletmenize ait sayfadaki diğer güncellemeleri nasıl yayınlayacağınıza çok benzer bir iş gönderebilirsiniz: İş ilanları, durum güncellemeleri ve gönderdiğiniz multimedya ile birlikte doğrudan Sayfasında görünebilir. Bu, takipçilerinizin yayınları arasında da büyüdükleri anlamına gelir. Yaptığınız diğer yayınlarla aynı şekilde görünürler ve kullanıcıların diğer içeriklerden istedikleri gibi beğenme, yorum yapma ve ya paylaşma özelliklerini korurlar. Temel fark, kullanıcıların siteden ayrılmadan doğrudan Facebook’a başvurmasına olanak tanıyan Şimdi Uygula düğmesinin eklenmesidir. Uzaktan Çalışan Ekipleri Destekleme

İnsan Kaynakları ve pazarlama ortaklığı yapmak son derece yaygın değildir. Ancak bu durumda, sosyal ve işe alım ekiplerinizin aynı sayfada olduğundan emin olmak istersiniz. Facebook işinize her türlü yeni yetenek için son derece güçlü bir kaynak olmaya devam ediyor. İşe alım görevlisi, profesyonel birini bulmak için mevcut sosyal paylaşım ağı olan LinkedIn’den çok daha büyük bir kullanıcı tabanına sahiptir. Dahası, kullanıcılar Facebook’ta LinkedIn’den çok daha aktif. Belki de en önemlisi, Facebook, web üzerindeki neredeyse hiç kimseden çok daha sofistike kitle hedefleme ve reklamcılık kabiliyeti sunmaktadır. Bu, çok özel bir tür insana ve beceriye sahip olmak isteyen işletmelerin iş fırsatlarını doğrudan doğruya göz çevresine doğru elverişli bir ortamda teşvik etme benzeri görülmemiş bir kabiliyete sahip olduğu anlamına geliyor.

Bu, vazgeçmek için çok iyi bir fırsat. Fakat bu fırsat bazı zorluklarla birlikte gelir. Geleneksel olarak iş ilanları ve istihdam konuları İK ekibine bırakılmıştır. Ancak genellikle, ortalama İK çalışanlarınızın mevcut durumundaki Facebook Business özelliğini etkili bir şekilde kullanmaları için gerekli sosyal medya yeteneklerine ve dijital akıcılığa sahip değillerdir. Dijital pazarlamacılar bunu anlamak için çok önemlidir, çünkü İK ekibiniz yeni özelliği uygularken zayıf bir işe yararsa sosyal medya varlığınızı etkileyecektir. Unutmayın, “jobs” mesajları diğer tüm marka mesajlaşmalarınızın, topluluk katılım çabalarınızın, ürün tanıtımlarının ve diğerlerinin yanında Facebook sayfanızda da görünür. Ne yazık ki, Facebook henüz Kurumsal Başvuru Takibi Sistemleri ile herhangi bir doğrudan entegrasyon sunmamaktadır. Bu, gönderilen tüm başvurular işletmenizin Mesajlar kutusuna gittiği anlamına gelir. Şu anda Facebook mesajları için bir otomatik yanıt ayarlamışsanız, iş başvurusunda bulunanların sorularına, müşteri hizmetleri taleplerine, iş taleplerine ve daha fazlasına aynı şekilde sunulacaktır. Olası iş başvurularını kabul etmek için onu güncellemek isteyebilirsiniz. Buradan işinizin Facebook gelen kutusuna ulaşan uygulamaları işlemek için bir sistem kurmak için İK ekibi ile koordine etmeniz gerekecek. Adayların yanıt almadıkları ve ilgisini kaybettiği uzun bir süreyi terk etmek istemezsiniz. Büyük olasılıkla, mevcut işler özelliği bu işlevleri karşılamadığı için, sitenizde resmi bir başvuruyu tamamladıklarını veya özgeçmişlerini istemek için bir yol bulmanız gerekir. Siz de bu konudaki düşüncelerinizi yorumlarda bizimle paylaşabilirsiniz.

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar