Sosyal Medya Profesyonel VS Kişisel

Sosyal medyayla etkileşime girme yolları geliştikçe, profesyonelce veya şahsen sunmak istediğiniz görüntüyü düşünmelisiniz. Her Sosyal Medya Katılımcısının Düşünmesi Gereken Faktörler Bir sosyal medya platformuna katılmaya karar verdiniz ve arkadaşlarınızla, ailenizle ve diğer kişilerle etkileşimde bulunmaya başlamıştınız. Geleceğiniz mesleğiniz ve kişisel hayatınız hakkında düşünmeden böyle bir başlangıç yapmış olabilirsiniz. Sosyal medya gün geçtikçe olgunlaşmaya başladı. Sosyal medyayla etkileşime girme yolları geliştikçe, profesyonelce veya şahsen sunmak istediğiniz görüntüyü düşünmelisiniz. Mesleki ve kişisel sosyal medya arasındaki en önemli farklılıklar şu şekilde listeledik. Profesyonel: Sosyal medya, multimedya özgeçmişinizin onaylarıyla tamamlanmış olmasıdır. Düşünce liderliğinizi oluşturmak için size bir platform sağlar. Kişisel: Sosyal medya, bulundukları yere bakılmaksızın aile ve arkadaşlarınızla etkileşim kurmanın bir yoludur. Size aksi yönde temas kurmadığınız kişilerle bağlantı kurmanızı sağlar. Her birimiz sosyal medyada kendi anlatımımızın yıldızı olmayı düşünürüz. Profesyonel ya da kişisel olmanızdan dolayı kendinizi tanıtma şeklinizin belirli hedeflere ulaşmanıza yardımcı olacağını unutmayın. Bazı kritik farklılıkları incelemeye başlamadan önce internetin uzun bir hafızaya sahip olduğunu hatırlatmak önemlidir. O zamanlar eğlenceli görünen şey daha sonra farklı etkilere sahip olabilir. Bu hem profesyonel hem de kişisel sosyal medya etkileşimleri için geçerlidir. Diğer insanlar tarafından sosyal medyada masumca ifade ettiğiniz şeylerin nasıl algılanacağını asla bilemezsiniz. Profesyonel sosyal medya şahsiyetinizin kişisel sosyal medya şahsınızdan farklılaştığı 5 durum söz konusudur .

  1. Sosyal medya adı Profesyonel: Mesleki adınızı kullanın . Ortak adlara sahip kişiler için mesleğinizi, yerinizi veya işletmenizi ekleyin. Kişisel: Gerçek adınızı kullanın . Zaten bir başkası tarafından alınmışsa, yakın olan bir sürüm seçin. Kullanıcıların bir lakap gibi bildiği ek özellikleri kullanın.
  2. Sosyal medya görüntüleri Fotoğrafınızı yayınlamadan önce (ve değiştirirken) sosyal medyada nasıl görünmesini istediğinize karar verin. Profesyonel: Profesyonelce çekilmiş bir fotoğraf kullanın. Kendinizi bir grup imajından mahrum bırakmayın. Birçok kişi illüstrasyon(resimlerle bezeme) kullanırken, iş yaptığı gerçek kişiyi görmek ister. Bir işletme hesabı yönetiyorsanız, markanızla ilişkili logonuzu veya diğer sembolik imajınızı kullanın. Kişisel: Profiliniz için mutlu olduğunuz bir fotoğraf kullanın. Birçok kişi, bir açıklama yapmak için eşlerini veya çocuklarını içerir. Bu kişisel bir tercihtir. Bunu yaparken de, sizi arayan yabancılara nasıl göründüğünü düşünün. Profilinize ek olarak, seçtiğiniz arka plan resminin kişisel markanızı nasıl temsil ettiğini düşünün.

  3. Sosyal medya biyolojisi Profesyonel: İnsanların iş bağlantıları ve düşünce liderliği konusunda sizi bulmalarını istediğiniz anahtar kelimeleri kullanın. Aşırı kullanılan terimlerden kaçının. Akranlar ve işverenler, kendinizi nasıl ifade ettiğinize dikkat edeceklerdir. Sizinle iletişim kurmadan önce sizi internet ortamında ararlar. Nasıl bir izlenim bırakmak istersiniz? Kişisel: Kendinizi olumlu bir şekilde tanıtın. Başkalarıyla bağlantı kurmak istediğiniz yönlerinizi ve ilgi alanlarınızı vurgulayın.
  4. Sosyal medya bağlantıları Sosyal medya bağlantıları iki şekilde gerçekleşmektedir. Bağlanmak istediğiniz insanlar ve sizinle bağlantı kurmak isteyen insanlar. İki bağlantı şeklini eşdeğer görmek yapılabilecek en büyük hatalardan bir tanesi. Profesyonel: Her bir platformu nasıl kullanmayı planladığınızı ve hangi kitleyi çekmek istediğinizi düşünün. Kişisel: Bağlanmak istediğiniz kişileri düşünün. Çoğu insan sosyal medyada ilgilendiği insanlarla etkileşimde bulunuyor.
  5. Sosyal medya içeriği Paylaştığınız bilgi ve iletişimlerle kendinize daha derin bir bakış açısı kazandırırsınız. Bilgileri, insanların sizi nasıl görmesini istediğinize göre değerlendirin. Unutmayın, birçok insan tanıttığınız şirket ile birlikte sizi tanıyacak. Düşünen liderlerle tanışmak mı yoksa bu liderlerle bağlantı kurmak mı istiyorsunuz? Ardından onları takip edin ve içeriklerini beğenerek, paylaşarak veya bloglarında yorum yaparak etkileşimde bulunun. Profesyonel: Sizi mesleki profesyonel alanlarınızla aynı hizaya getiren bilgileri paylaşın. Uygun olan yerlerde, sosyal paylaşımınızla işinizi destekleyin. Herkese açık olmayan bilgileri paylaşmayın. Kişisel: Özel hayatınızı nasıl sunmak istediğinizi düşünün. Sosyal medyada aktif olmak hayatınızın her detayını paylaşmanız gerektiği anlamına gelmez. Kişisel bir tercih olarak birçok insan sosyal medyada daha açık olmayı seçebilir. Politika gibi güçlü duygular taşıyan konuları nasıl ele almak istediğinizi düşünün. Sizler profesyonel ve kişisel sosyal medya hesaplarınızı yönetirken nasıl bir yol izliyorsunuz? Düşüncelerinizi yorum yaparak bizlerle paylaşabilirsiniz. Keyifli okumalar 🙂

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar