Sosyal Medya Paylaşımlarında Doğru Zamanlama Nedir?

İnternet aleminin yenilikleri ve popülerliğini bizlere sunan sosyal medyalar aynı zamanda markalar için gelir kaynağı sayılmaktadır. Sosyal Medya mecrasında yapılan her paylaşım takip edilecek ya da ilgi odağı olacak diye kaide zorunlulu yoktur. Doğru kitle ile doğru sonuçlar elde edebilmek var iken lüzumsuz zaman kaybının önüne geçin.

Yerel sektörlerin en çok dikkate aldığı durumlar, aslında sanıldığı gibi doğru ilgi oluşturmaya yaramamakta. İçerik üretirken aynı zamanda da doğru imajı yakalamak ve bunu kullanıcı potansiyeline sunmak gerekmektedir. Ancak içeriğiniz ne kadar doğru ve uygunlukta olursa olsun doğru zamanlamayı yakalayamazsanız emekleriniz boşa gidebilir. Zaman dilimini sosyal medya üzerinde farklı yoğunluk potansiyelleri oluşturmaktadır. Doğru zamanla sayesinde verimlilik artacak aynı zamanda istikrarlılık doğrudan yükseliş gösterecektir. Sosyalmedya ortamında dikkate alınan istatistik oranları sonucu hangi platform hangi saatlerde daha yoğun kullanılmakta olduğunu sizlere belirtmekte.   Facebook Markanız hangi sektörler alakalı olursa olsun facebook platformu üzerinde yapılan içerik paylaşımlarının her daim doğru kitlelere ulaştığı ve olumlu sonuçlar alındığı bilinmekte. Projelerin %90’lık kısmı ise yanlış saatlerde yanlış paylaşım yüzünden doğru kitle ile ulaşamamasından kaynaklanmaktadır. Facebook platformunun yoğun kullanım süreleri: • Cumartesi ve Pazar 12.00-13.00 • Perşembe ve Cuma 13.00-16.00 • Çarşamba 15.00 Facebook üzerinde yoğun ilgi görülen gün ise Cuma günü seçilmiştir. Bu günün diğer günlere nazaran insanların hafta sonunun habercisi olması dolayısıyla mutlu oldukları tespit edilmiştir. Cuma günü 13.00 ila 15.00 arası yoğun paylaşım oranı olduğu nitelendirilmektedir. Twitter Kitlesel odak içeren yoğun ilgi gören ve en aktif kullanılan sosyal plaform arasında yer alan Twitter üzerinde anlık olayların daha hızlı yayıldığı görülmektedir. Kullanıcıların haberlerden en kısa sürede haberdar olması, en çok konuşulanlar ve aktif bilgilinin her daim gündemde olması sayesinde reklam için en uygun ortamdır. • Çarşamba öğlen, 17.00-18.00 • Pazartesi ve Cuma 12.00-15.00 ve 17.00 Kullanıcıları genellikle Twitter mecrasına uğrama sebeplerinin başında mola verme isteği olduğu gözlemlenmiştir. Ancak her paylaşımı göz ardı etmeden ilgi alanı olup olmamasının yanı sıra ilgilendikleri bir gerçektir. LinkedIn Profesyonel insanların bir arada olduğu en doğru bilginin en hızlı yayıldığı ortam LinkedIn’dır. Platform üzerinde reklam çokta ilgi odağı değildir. Ancak içerikleri hiçe saymadan hepsine göz atan takipçiler ve odaklı kişiler her daim var. LinkedIn plaftormunun en yoğun kullanım süresi:

Salı 10.00-11.00 Salı, Çarşamba be Perşembe ise 7.30-8.30 ve 17.00-18.00

Konseptin özgünlüğü dolayısıyla kişiler 1. tekil ağızdan yayınlanan içeriklere daha çok önem gösterir. Reklam içeriklerini fazla benimsemeyen kitleden oluşması sizleri rahatsız etmesin. İçerikler her daim okunur ve etkileşimde bulunur bir ortam olduğu için söz konusu olay doğru imajı yakalamakta bitmektedir.  

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar