Sosyal Güvenlik Kayıt Belgesi Sorgulaması Nasıl Yapılır ?

Sosyal Güvenlik Kayıt Belgesi sorgulamasını nasıl ve nereden yapabileceğiniz meselesi için bütün ayrıntıları paylaşımımızda bulabilirsiniz. Özellikle Koronavirüs tedbirleri kapsam gereğinde 20 ıslak altındakilere sokağa çıkma yasağı gelmesi ve Büyükşehirler ile belirlenen bazı vilayet ve ilçelerde giriş ve çıkışın yasaklanması ile yanında sosyal güvenlik kayıt belgesinin önemi arttı.

20 ıslak altında olup sigortalı çalışanların çalıştıklarını belgelemeleri, bununla beraber muhtelif iller bünyesinde gidiş geliş oluşturan insanların çalıştıkları işyerlerini belgelemeleri açısından İçişleri Bakanlığı vasıtasıyla çıkartılan genelgede Sosyal Güvenlik Kayıt Belgesi rica edilmesi talimatlandırılmıştır. Biz de bu belgeyi nasıl ve nereden alabileceğiniz ile konu dalında yoğun sorulan soruların cevabına bu paylaşımımızda yer vermeye çalışacağız.

Sosyal Güvenlik Kayıt Belgesi nedir ?

Bu evrak ile Sosyal Güvenlik Kurumu’na olan bütün kayıtlarınız tetkik edilir. Evrak ile;

  • Bağkur kapsam gereğinde prim ödemeye başlanan ve biten tarih,
  • Emekli sandığı kapsam gereğinde başlangıç ve bitiş tarihleri,
  • SSK kapsam gereğinde sigorta giriş ve çıkış tarihleri,
  • 506 S.K. Geçici 20. Md. Sandığı kapsam gereğinde var ise giriş ve çıkış tarihleri,
  • Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan emekli maaşı ya da gelir alıyorsanız başlangıç ve bitiş tarihlerinin tespiti,

Kısacası Sosyal Güvenlik Kurumu’nda başlayan ve biten ya da devam eden bütün kayıtlarınız bu belgede yer alır. Bununla beraber en son sigorta giriş tarihsel ve devam edip etmediğinin tespiti de bu belgeye göre belirlenir.

Sosyal güvenlik kayıt belgesi ne işe fayda ?

Bu evrak sigortalının ya da emeklinin son durumunu tetkik için kullanılıyor. Belgenin ne bulunduğu ve belgede yer saha kısımlar üst kısımda anlatılmıştır. Bununla beraber paylaşımımızın devamında hem belgenin örneği paylaşılmış hem de belgedeki bölümlerin detaylı açıklamaları verilmiştir.

Sosyal Güvenlik Kayıt Belgesi nasıl alınır ?

İçişleri Bakanlığı ile Sosyal Güvenlik Kurumu bünyesinde imzalanan protokol gereği bundan böyle Jandarma ya da Polis sosyal güvenlik kayıt belgenizi sorgulayabilecek ve son sigortalılık durumunuza ilişkili olarak tespiti online şekilde yapabilecektir. Fakat gene de yanınıza almanızda fayda olacaktır. Aşağıdan e-devlet üstünden belgeyi nereden ve nasıl alabileceğiniz adım adım anlatılacaktır.

Sosyal Güvenlik Kayıt Belgesi E-devletten nasıl alınır ?

Belgenin barkodlu 1 suretini e-devlet üstünden alabilmeniz için e-devlet şifrenizin olması gerekiyor. E-devlet üstünden SGK kayıt belgesi sorgulaması yapmak ve barkodlu çıktı indirmek için lütfen alt taraftaki adımları takip ediniz;

  • E-devlette Sosyal Güvenlik Kurumu-Sosyal Güvenlik Kayıt Belgesi Sorgulama sayfasından e devlet sosyal güvenlik kayıt belgesi sorgulaması yapabilirsiniz.
  • Direkt bağlantısını kullanarak sosyal güvenlik kayıt sorgulama sayfasına giriş yapabilirsiniz.
  • Sgk kayıt sorgulaması akibeti önünüze aşağıda örneği verilen biçimde sigorta kayıt belgesi gelecektir. Sağ üst tarafta DOSYAYI İNDİR yönünü tıklayarak belgenin 1 suretini bilgisayarınıza ya da mobil telefonunuza indirebilirsiniz.

Sosyal güvenlik belgesi nereden alınır ?

Eğer e-devlet parolanız var ise sosyal kayıt belgesini online şekilde ve üst kısımda verilen menüden alabilir ve sizden istenen işletme ya da Kuruluşa ibraz edebilirsiniz. Barkodlu bulunduğu için resmi meslek ve işlemlerde e-devlet çıktısı geçerlidir. E-devlet parolanız yok ise ya da e-devletten alamadıysanız en yakın Sosyal Güvenlik Merkezi’ne uğrayarak da belgeyi alabilirsiniz.

Burs ya da bazı yardımlar için 18 yaşından küçük öğrenciler için de veli Sosyal güvenlik kurumu kayıt belgesi istenebilmekte. Veli şekilde sizden istenen bu edevlet sosyal güvenlik kayıt belgesini online şekilde e-devletten alabilirsiniz.

Sosyal Güvenlik Kayıt Belgesi örneği

E-devlet üstünden barkodlu şekilde oluşturacağınız belgenin 1 örneği aşağıda verilmiştir. Sosyal güvenlik belgesinde yer piyasa kodlar ve açıklamaları aşağıda paylaşılmıştır.

sosyal güvenlik kayıt belgesi örneği

 

5510 S.K. 4/1-a (SSK) kapsam gereğinde ne demek ?

Sigortalı şekilde özel sektörde çalışanlar 5510 Sayılı Kanunun 4/1-a bendi kapsam gereğinde sigortalı sayılırlar. Burada aktif çalışma devam ediyorsa Durumu: Aktif çalışan sigortalı şekilde görünür. Şayet işten çıkış var ise “tescilinin …/…./….. tarihinde sona erdiği tetkik edilmiştir” biçiminde yazar.

5510 S.K. 4/1-b (BAĞ-KUR) kapsam gereğinde ne demek ?

Tarım, esnaf, firma ortağı ya da Öbür kapsamlarda kendi adına prim ödeyenler Bağ-Kur kapsam gereğinde sigortalı sayılır. Bağkurlular 5510 Sayılı Kanunun 4/1-b bendi kapsam gereğinde sigortalı sayılırlar ve bu nedenden 4b sigortalısı şekilde da adlandırılırlar. Şayet Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu kapsam gereğinde tescil var ise ve devam ediyorsa Durumu: Aktif çalışan sigortalı olarak görünür. Başlayıp sona erdiyse “tescilinin …/…./….. tarihinde sona erdiği tetkik edilmiştir” şeklinde yazar.

5510 S.K. 4/1-c (EMEKLİ SANDIĞI) kapsam gereğinde ne demek ?

Emekli sandığı kapsam gereğinde kadrolu şekilde ve memur kadrosunda çalışanlar yeni adıyla 5510 Sayılı Kanunun 4/1-c bendi kapsam gereğinde sigortalı sayılırlar ve 4c sigortalısı şekilde da adlandırılırlar. Bu kapsamda devam eden sigortalılık var ise …/…../….. zamanından itibaren tescil kaydı bulunmaktadır.
Durumu: Aktif Çalışan Sigortalı şekilde yazar. Kayıt olmadan tetkik edilmemiştir ya da kayıt sona erdiyse sona ermiştir yazar.

506 S.K. Geçici 20. Md. Sandığı kapsam gereğinde ne demek ?

Banka sandığına tabi şekilde sigortası ödenenler bu kapsamda sigortalı olurlar. Sigortalılık niteliğine göre tetkik edilmiştir ya da Banka sandığı tescil kaydı bulunmamaktadır yazacaktır.

SGK Hizmet dökümü sorgulaması nasıl düzenlenmektedir ?

Sosyal Güvenlik Kayıt belgesi yerine SGK Tescil ve Hizmet Dökümü’nüzü sorgulamak isterseniz bunu da e-devletten yapabilirsiniz. Hizmet dökümünde adınıza ödenen bütün primler, prim gün sayısı, prime esas yatırım bilgileri, çalıştığınız işyerlerine ait bilgiler yer alınır. SGK Hizmet dökümü sorgulaması yapmak ve burada yer piyasa parametrelerin açıklamalarına ulaşmak için hemen sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

TC kimlik no ile Sosyal Sigortalar Kurumu hizmet dökümü sorgulama son dakika

Hizmet dökümü sorgulaması maalesef yalnızca T.C. numarası ile yapılamamakta. E-devlet üstünden sorgulama yapılabilmekte. Bunun için e-devlet şifrenizin olması gerekmekte. E-devlet parolanız var ise üst kısımda bağlantısı verilen sayfamızı ziyaret ederek sorgulama yapabilirsiniz.

Kimlik numarası ile sigorta sorgulaması yapılıyor mı ?

Sadece kimlik ile sosyal sigortalar kurumu ya da diğeri sigorta kollarında adınıza ödenen primlerin sorgulamasını yapamazsınız. E-devlet üstünden nasıl yapılacağını öğrenmek adına üst kısımda bağlantısı verilen sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İçerik Başlıkları

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar