Son 6 Aylık SGK Hizmet Dökümü Nasıl Alınır ?

Son 6 aylık SGK hizmet dökümünü e-devletten rahatça alabilirsiniz. Bankalar, konsolosluklar ve çoğu Müessese ve firmalar sigortalıların aktif çalışıp çalışmadığının tespiti ile hangi işyerinde çalıştığının tespiti için Sosyal Güvenlik Kurumu tescil ve Hizmet belgesini isterler. Daha evvelinde de e-devletten alınabilen SGK Tescil ve Hizmet dökümü son 6 ayı değil yekün hizmet süresini veriyordu. Bununla beraber bağkur, emekli sandığı ve Öbür prim ödenen bütün sigorta kolları yer alıyordu.

Yapılan son güncelleme ile ve e-devlet üstünden açılan yeni uygulama ile bundan böyle 4a Sosyal Sigortalar Kurumu için son 6 aylık hizmet cetveli alınabilmekte. Paylaşımımızın devamında son 6 aylık hizmet dökümünün nasıl alınabileceği meselesinde bilgi verilecektir.

SGK 4a hizmet dökümü ne demek ?

4a sigortalılığı eski ismi ile sosyal sigortalar kurumu sigortasıdır. Yani 1 işverene bağlı şekilde çalışan işçilerin tabi bulunduğu sigorta koludur. Eski ismi ile sosyal sigortalar kurumu şekilde bilinen bu sigorta kolu yeni SGK mevzuatında 4a sigortalılık şekilde tanımlanır. 4a Hizmet dökümü ise Sosyal Sigortalar Kurumu hizmetlerinin yer aldığı hizmet dökümüdür.

E-devletten Son  6 Aylık 4a hizmet dökümü nasıl alınır ?

Bu işlem için E-devlet şifrenizin olması gerekiyor. E-devlet parolanız olmadan herhangi 1 PTT şubesinden alabilir ya da mobil/internet bankacılık kullanıyorsanız bankanız üstünden de e-devlete giriş yapabilirsiniz. E-devletten 4a sosyal sigortalar kurumu 6 aylık hizmet dökümü alabilmek için;

 • Öncelikle www.turkiye.gov.tr adresinden ya da mobil uygulama üstünden Sosyal Güvenlik Kurumu sayfasına giriş yapın.
 • Ardından 4A Hizmet Dökümü (Son 6 ay) sayfasına giriş yaparak SGK hizmet dökümü sorgulaması yapabilirsiniz. Yazdır diyerek dökümü indirip yazdırabilir ya da telefonunuza kaydedebilirsiniz.
 • E-devlet 4a SGK son 6 aylık hizmet dökümü ekranına buradan T.C. numaranız ve e-devlet şifrenizle giriş yapabilirsiniz ⇒ .

SGK hizmet dökümünde;

 • Sigorta Kolu,
 • Sigorta Statüsü,
 • Sicil No,
 • Meslek kodu,
 • İşyeri No,
 • Ünite,
 • BK/B/DK,
 • P.E.K/Bsmk Dğr/Ek Gstrg,

Gibi çok sayıda parametre yer alıyor. Bu parametrelerin her birinin 1 manası vardır. Bütün bu parametreler, açıklamaları ve ayrıntılar için sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

T.C. ile 4a hizmet dökümü sorgulaması yapılabilir mi ?

Online sorgulama işlemleri T.C. numarası ve e-devlet şifresi ile sırf E-devlet sistemi üstünden yapılabilmekte. TC kimlik no ile Sosyal Sigortalar Kurumu hizmet dökümü SORGULAMA parolasız yapılamıyor. Şayet E-devlet parolanız yok ise herhangi 1 Sosyal Güvenlik Merkezi’ne kimliğiniz ile uğrayarak sorgulama yapabilir ve doküman temin edebilirsiniz.

İçerik Başlıkları

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar