Sitenizi Spam Yorumlardan ve Bot Hesaplardan Korumanın Yolları

Yorumlar WordPress uygulamalarımızın olmazsa olmazlarındandır. Özellikle blog yazarları için hem iyi hem de kötü yönleri vardır. Yorumların iyi yönlerini şu şekilde ele alabiliriz. İyi bir yorum ile hatalarımızı, eksiklerimizi görebilir veya bilgimizi daha da artırabiliriz fakat kötü yorumlar hem kendimize hem de bloğumuzu ziyaret edenlere hoş görünmez. Kötü yorumların en başında ise bot hesaplar geliyor. Blog yazılarınızda istemediğiniz veya spam yorumlardan kurtulmanız zor değil. Akismet Anti-Spam Akismeti’ i WordPress kullanan herkes kullanmasa bile görmüştür. Akismet ile sitenizi kötü amaçlı yorumlardan koruyabilirsiniz. Akismet yapılan yorumu global spam veritabanında tarar ve istenmeyen bir yorum ise o yorumun görünmesini engeller. Yönetici ekranındaki “Yorumlar” kısmından ayarlarınızı yapabilirsiniz. Akismet kişisel bloglar için ücretsizdir fakat işletmeler ve ticari siteler için bir Akismet API anahtarına ihtiyacınız olacak.

Anti-Spam Anti-Spam ile sinir bozucu botlardan kurtulabilirsiniz. Özellikle botlardan gelen yorumları tek tek silmeniz bir hayli zamanınızı alacaktır. Anti-Spam bunu sizin yerinize otomatik olarak yapar tek yapmanız gereken eklentiyi kurmaktır. Ayrıca sadece botlardan değil gerçek hesaplardan gelen yorumlara da dikkat etmenize yardımcı olur.

No Page Comments No Page Comment eklentisi sayfalardaki yorumları tek tek etkinleştirme yeteneği verirken, ayarlar kısmından birkaç basit tıklama ile varsayılan olarak etkinleştirip etkinleştirmeyeceğinizi de size sunar. Ayrıca bu eklenti doğrudan veritabanınızla etkileşim kurar, bu yüzden veritabanınızı önceden yedeklemeniz tavsiye edilir.

Cookies for Comments Bu eklenti çok fonksiyonlu olarak çalışıyor. Blogunuzun html kaynak koduna bir stil sayfası veya resim ekler. Tarayıcı stil sayfası veya resim yüklediğinde çerez bırakılır. Kullanıcı daha sonra yorum bırakırsa tanımlama bilgisi kontrol edilir. Bulunamazsa yorum spam olarak işaretlenir. Ayrıca kullanıcının yorumu ne kadar sürede girdiğini de kontrol eder bu zaman çok kısa ise bot olarak tanımlar. Bir kullanıcı e-posta ve web adresini ne kadar hızlı girebilir veya yorumu düşünüp ne kadar kısa sürede yazabilir ?

wpDiscuz wpDiscuz, yerel WordPress yorum sistemine destek sağlar. Ajax’ ı kullanmasından dolayı çok hızlıdır. Daha kapsamlı kullanıcı bilgisi toplamak adına kendi özel yorum form alanlarınızı oluşturabilirsiniz. Ayrıca “Akismet” ve “BuddyPress” gibi popüler eklentilerle uyumlu olarak çalışır.

WP Ajaxify Comments Yorum formunu gönderirken WordPress varsayılan olarak sayfanın tamamını yeniden yükler ve hata durumunda kullanıcıya hata mesajı gönderilir. Hatalı kısmı düzeltmek için kullanıcı tarayıcıdan geri butonunu kullanarak hatasını düzeltmelidir. WP Ajaxify Comments eklentisi, yorum formuna Ajax işlevselliği ekler. Kullanıcı yorumu gönderdiğinde tüm sayfa yeniden yüklenmez ve eklenti verinin tamamını WordPress arka ucuna gönderir. Bir hata durumunda hata mesajı kullanıcıya gösterilir ve kullanıcı geri butonunu kullanmadan hatayı düzeltebilir. Yorum başarılı bir şekilde gönderildiğinde sayfa yeniden yüklemesine gerek kalmadan yorumu ekler.

Replyable Replyable, kullanıcıların yorumları abone etme yeteneğini alır ve özellikler ekler. Örneğin bütün kullanıcılara yorumları e-posta ile göndermez bunda makine öğrenmesinin etkisi vardır. Yorum aboneliğini e-posta ile sadece alakalı kişilere gönderir. Aynı şekilde yoğun bir sitede günlük postayla özdeşleşmeleri de yeterince iyi bilir. Abonelerin bir yoruma e-posta ile cevap verme hizmetini de sunar.

WP First Letter Avatar WP First Letter Avatar eklentisi, Gravatar olmayan kullanıcılar için özel avatarlar ayarlar. Avatar, kullanıcı adının ilk harfidir. Eklentiyi, özel avatar ayarlamak için başka bir harf kullanacak şekilde de ayarlayabilirsiniz. Varsayılan klasörünün yanında yeni dizin oluşturarak ve varsayılan adlandırma kuralını takip ederek kendi avatar kümenizi de oluşturabilirsiniz. Varsayılan olarak sadece Gravatarsız kullanıcılara ayarlanacaktır, ayarlarda değiştirebilir ve Gravatar’ ı hiç kullanamazsınız.

WP Ajax Edit Comments WP Ajax Edit Comments ile kullanıcılar kendi yorumlarını belirli bir süre için düzenleyebilirler. Yöneticiler, ön uçtaki bütün yorumları düzenleyebilir. Bu süreyi yönetici belirliyor. Bu özellik ile birlikte hem kullanıcı hem yönetici kazanmış oluyor.

Bu makalemizde sizlere blog sitelerinizdeki spam ve istenmeyen yorumlardan nasıl kurtulabileceğinizden bahsettik, siz de bilgilerinizi bizlerle yorum kısmından paylaşarak mutfağa katkıda bulunabilirsiniz.

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar