Sigortam Yatıyor mu Nasıl Öğrenebilirim ?

Sigortam yatıyor mu sorusu sigortalılar aracılığıyla en aşırı sorulan soruların başında gelmektedir. Ülkemiz teknolojik haberleri yakından takip eden 1 memleket. Bu sebepten bundan sonra çoğu hizmet e-devlet sistemi üstünden verilir. Sigorta sorgulama işlemleri de bunlardan birisi.

Sigortanızın yatıp yatmadığını e devlet üstünden sorgulayabileceğiniz bunun gibi e devlet parolanız yok ise telefonunuzdan mesaj göndererek de öğrenebilirsiniz. Bunların haricinde ise telefonla çağrı merkezinden ya da en yakın Sosyal Güvenlik Merkezi’ne uğrayarak sorgulama yapabilirsiniz. Sigorta sorgulamasını nasıl yapabileceğiniz meselesi için bütün bilgileri paylaşımımızda bulabilirsiniz.

Sağlık sigortam aktif mi ?

Genelde bu soru sigortalılar vasıtasıyla sağlık güvencelerinin açık olup olmadığını öğrenmek adına sorulmakta. Şayet sizin ya da bakmakla yükümlü olduğunuz kişilerden kimsenin sağlıktan yararlanma hakkı olup olmadığını sorgulamak istiyorsanız hemen sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Paylaşımımızın devamında ise sigortanızın işveren sebebi ile düzenli yatıp yatmadığını nasıl sorgulayabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Sigortam başlandı mı ?

Sigorta başlangıcında işveren sebebi ile işe giriş bildirgesi verilmektedir. İşe giriş bildirgesini siz çalışan şekilde göremezsiniz. Yalnızca SGK ve ya işvereniniz görüntüleyebilir. Çalışmanıza ilişkili olarak her ayın prim gün sayısı ve kazancını içeren bildiri takip eden ayın 23’üne kadar verilmekte. Dolayısıyla işveren sebebiyle bildiri verilmeden hizmetlerinizi e devlette göremezsiniz. Şayet işe girişin yapılmadığına ilişkili olarak tereddütünüz var ise 170 numaralı telefonu arama yaparak ya da en yakın Sosyal Güvenlik Merkezi’ne uğrayarak sorgulama yapabilirsiniz.

Sigortam var mı nasıl öğrenebilirim ?

Sigortanızın aktif şekilde ve tam 1 biçimde işveren aracılığıyla ödenip ödenmediğini öğrenmenin oldukça çok yöntemi bulunmaktadır. Bunların en kolayı e devlet üstünden sorgulama yapmak. E devlet üstünden sosyal sigortalar kurumu sorgulama ve diğeri yöntemlerle sorgulama işlemlerinde izlenecek yol aşağıda verilmiştir.

Sigortam yatıyor mu e devletten sorgulama nasıl düzenlenmektedir ?

Bu sorgulama işlemi için  e-devlet şifrenizin olması gerekiyor. E devlet parolanız olmadan herhangi 1 PTT Şubesinden alabilirsiniz. Bununla birlikte mobil ya da internet bankacılığı sistemlerini kullanıyorsanız bunlar üstünden de e devlete bağlanabilirsiniz.

  • E devlete www.turkiye.gov.tr adresinden ya da mobil uygulama üstünden giriş sağlayın.
  • Ardından SGK-SGK Tescil ve Hizmet Dökümü Menüsüne giriş sağlayın.
  • Buradan T.C. numaranızla da giriş yapabilirsiniz ⇒ .
  • Buradan hizmet dökümünün en alt tarafına inerek en son yatırılan çağa ve aydaki sigorta prim ve gün sayısı bilgisine ulaşabilirsiniz.

Sigorta aktif ne demek ?

Aktif sigortalı demek hali hazırda aktif şekilde sigorta bildirimi yapılan sigortalı manasına gelmez. Emekli olmayan yani Sosyal Güvenlik Kurumu anlamında herhangi 1 kapsamda aylık bağlanmayan herkes hizmet cetvelinde aktif sigortalı şekilde görülmektedir. Emekli kişiler ise Edilgen sigortalı şekilde görünür.

Sigortam var mı telefon numarası ile nasıl öğrenilir ?

Sigortanızın işveren aracılığı ile düzenli şekilde ödenip ödenmediğini, en son ne süreç yattığını öğrenmenin 1 Öbür yolu da Alo-170’tir. Telefonunuzdan 170 numaralı hattı 7/24 arama yaparak primlerinizin düzenli ödenip ödenmediği, en son ne süreç ödendiği, sağlık güvencenizin aktif olup bulunmadığı benzeri kafanıza takılan bütün soruları sorabilirsiniz.

Sigortam yatıyor mu kısa mesajla öğrenme

Adınıza en son ne süreç ve ne kadar prim ödendiğini telefonunuzdan mesaj göndererek de öğrenebilirsiniz. Bunun için telefonunuzun kısa mesaj bölümüne girin P yazın boşluk bırakın T.C. numaranızı yazın boşluk bırakın aile dizi numaranızı yazın ve 5502’ye gönderin.

Sigortam yatıyor mu tc ile öğrenme nasıl yapılıyor ?

Ayrıca T.C. numarası ile de sorgulama yapabilirsiniz. Sorgulama için hemen sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Sigorta ne süreç görünür ?

İşe girişiniz düzenlenmektedir yapılamaz sigortanızı göremezsiniz. Nedeni epey bir basittir. Kanuna göre işverenler işçiye ilişkili olarak 1 ayın hizmetini bildirmek için o ayın bitmesini beklemek zorundalar. Bildirmek için son tarih de takip eden ayın 23’üdür. Yani işveren ay bittikten sonrasında ayın 23’üne kadar herhangi 1 sürede prim hizmet beyannamesini eda hakkına sahip. İşveren aracılığı ile bildirge verildikten sonrasında siz SGK Hizmet cetvelinizde hizmeti görebilirsiniz.

Konu konusundaki merak ettiklerinizi yorum kısmından sorabilirsiniz.

İçerik Başlıkları

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar