Sigortalının İşten Ayrılış Kodu 3 Nedir ?

Sigortalının işten ayrılış kodu 3 SGK kodu ile verilenler sigorta üç kodunun ne anlama geldiği meselesi için araştırma yaparlar. Sosyal Güvenlik Kurumu’nda sigortalının her 1 işten çıkışı için kodlar verilmiştir ve işverenler çıkış işlemini işten ayrılış kodları ile yapmaktadır. başlıklı makalemizden hem güncel sosyal güvenlik kurumu çıkış kodu tablosuna bakabilir hem de anlamlarını öğrenebilirsiniz. Bu paylaşımımızda ise işçi çıkış kodları 03 sigortalı işten ayrılış kodları ile verilenler için kod 03 nedir ve sosyal güvenlik kurumu üç kodu bölgesinde takip edilmesi gereken yol konusu için detaylar sunulacaktır.

İşten ayrılış kodu 03 ne demek ?

İşten çıkarılma maddelerinden “3” kodu açıklaması Kanunen şu şekildedir: “İstifa diğeri adıyla sözleşmenin işçi aracılığıyla feshi, işçinin kendi merakı ile ayrılması” . Yani sigortalının ayrılış nedeni 03 ile çıkışınız yapıldı ise işveren sizi kendi isteğiniz ile yani istifa ederek ayrılmış şekilde sergilemiştir. Tabi çalışanın işten çıkarılma kodlarından 03 kodu ile çıkışının verilmesi tıpkı sürede maddi kayıplar yaşamasına da neden olacaktır. 03 işten ayrılış kodu ile çıkış verilenlerin sahip bulunduğu haklar ve takip edilmesi gereken yol meselesi için ayrıntılar paylaşımımızın devamında verilmiştir.

İşten çıkış kodu üç ile verilenlerin hakları nelerdir ?

03-sigortalı işten ayrılış kodu ile işten çıkışı yapılan 1 sigortalı;

  • İşsizlik maaşı için lüzumlu olan 600 günlük olarak sigorta prim şartını sağlasa da bu kodla çıkış yapıldığında işsizlik ödeneğinden yararlanamaz.
  • 03-sgk işten çıkış kodu ile çıkışı verilen işçiye işveren tazminat ödemesi yapmak durumunda değildir.
  • 03-işten ayrılış nedeni ile çıkışı verilenlerin var ise maaş alacakları, yıllık izin alacakları ve ihbar süresine uyulmadıysa ihbar tazminatının işveren anlamında ödenmesi gerekmektedir.

Peki işten çıkarılma kodunuz hatalı mı, yani kendiniz ayrılmadığınız durumda işveren bu işten ayrılış nedenleri kodu ile mi çıkışınızı verdi. Şayet sosyal güvenlik kurumu işten ayrılış kodu hatalı ise bu düzeltilebilir. Sosyal güvenlik kurumu ayrılış kodlarının nasıl düzeltileceği ve örnek dilekçesi paylaşımımızın devamında verilmiştir.

SGK işten ayrılış kodu nasıl düzeltilir, düzeltme dilekçesi örneği

Sigorta çıkış kodları işçinin çıkış zamanından itibaren 10 günlük olarak vakit dolmadıysa işveren sebebi ile elektronik ortamda düzeltilebilmektedir. Şayet işten çıkış zamanından itibaren 10 gündelik vakit dolduysa bu halde sigorta ayrılış kodlarının düzeltilmesi için işveren nedeniyle bağlı olunan Sosyal Güvenlik Merkezi’ne dilekçe verilmesi gerekebilir. Sosyal güvenlik kurumu işten çıkarma kodlarının düzeltilmesi için sosyal güvenlik kurumu işten çıkış kodu düzeltme dilekçesi örneği şu biçimde olmalıdır;

  • İşveren şekilde Müdürlüğünüzde …………………… numaralı sicilde işlem görüyoruz. …………… T.C. numaralı sigortalımızın …/……/……… tarihli işten çıkış bildirgesindeki işten ayrılış nedeninin ……. kodu ile düzeltilmesi hususunda gereğini arz ederim. 

İşveren nedeni ile üst kısımda örneği verilen dilekçe ile SGK’ya başvurudan sonrasında SGK başka da 1 doküman rica etmeden işveren isteklerine istinaden işten çıkış nedeni üç kodunu doğru olan kodla günceller. Lüzumlu düzeltme yapıldıktan sonrasında işsizlik maaşı başvurunuzu yapabilirsiniz. İşsizlik ödeneğine online başvurmak için hemen buradaki sayfamızı ziyaret edebilirsiniz ⇒ .

Sigortalının işten ayrılış nedeni 03 kodu ile ilgili lüzumlu düzeltme yapıldıktan sonrasında işverenin Şayet kurallar sağlanıyorsa çalışanına kıdem tazminatını da ödemesi gerekiyor. Tazminatınızı hesaplamak için hemen sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İçerik Başlıkları

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar