Sigorta Öncesi Doğum Borçlanması Çıkacak mı 2021

Sigorta bundan öncesi doğum borçlanması düzenlemesi sigorta başlangıcından evvelinde doğum oluşturan bütün bayanların müşterek beklentisi. Doğum borçlanması hanım çalışanların sigorta başlangıç zamanından sonrasında doğan çocukları için borçlanma yaparak bu süreleri SGK hizmetinden saydırmasını veren 1 uygulamadır.

Malumunuz hanımların doğum borçlanması yapabilmesi için doğumdan evvelinde sigorta başlangıcının olması gerekiyor.Bu paylaşımımızda ise sigorta bundan öncesi doğum borçlanması çıktı mı, sigorta bundan öncesi doğum borçlanması ne süreç çıkacak ile ilgili bilgileri bulabilir bununla beraber sosyal güvenlik kurumu evveli doğum borçlanması yeni olup bitenleri bulabilirsiniz. 

Doğum borçlanması koşulları 2021

Eğer doğum evveli sigorta olmadan varolan uygulamada borçlanma yapamıyorsunuz. Bayanlarda doğum borçlanması kurallarını kısa bir şekilde şöyle sıralayabiliriz;

  • Kadınlara doğum borçlanması üç çocuğa kadar yapılıyor. Her çocuk için 720 gün olmak üzere toplamda 2160 güne kadar borçlanma yapma hakkınız var.
  • Borçlanma başvurusu yapabilmeniz için doğumdan evvelinde herhangi 1 kapsamda sigorta başlangıcınızın olması gerekiyor. Staj/çıraklık kapsamındaki sigorta başlangıcı da doğum borçlanması için ilk giriş şekilde kabul edilebiliyor.
  • Borçlanma yapılacak vakit doğum zamanından sonraki 24 aylık süredir. Bu vakit içerisinde adınıza prim ödemesi yapılmadıysa 24 aylık süreyi yani 720 günü borçlanma hakkınız var. Şayet 24 aylık zamanda prim ödenen zamanlar var ise prim ödenmeyen süreleri borçlanırsınız. 24 aylık sürenin tamamında adınıza prim ödemesi var ise bu halde borçlanma hakkınız olmayacaktır.
  • Sigortasız annenin doğum borçlanması yapma hakkı bulunmamaktadır.

Doğum borçlanması başvurusu 2021

  • Son çalışmanız sigorta ya da Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu ise son çalışmanızın bağlı bulunduğu SGK’ya,
  • Son çalışma emekli sandığı ise başvuruyu Halk Görevlileri Daire Başkanlığı-Mithatpaşa Cad. No: yedi Sıhhıye/ANKARA adresine yollamanız gerekiyor.
  • Başvuru için SGK borçlanma müracaat formu ve kimlik fotokopiniz yeteri olacaktır.Borçlanma müracaat formunu buradan indirebilirsiniz >> 
  • Başvuruyu e-devletten de kolayca yapabilirsiniz. sayfamızdan adım adım e-devlet üstünden nasıl doğum borçlanması başvurusu yapabileceğiniz konusu için bilgi bulabilirsiniz.

Sigortadan önceki doğum borçlanması düzenlemesinin büyük ihtiyaç olduğunu ve bu hakkın tanınması gerektiğini düşünmekteyiz. Zira erkek çalışanlar sigorta bundan öncesi askerlik sürelerini borçlanma hakkına sahipken kadınların sigortadan önceki doğuma borçlanma yapamaması eşitlik ilkesine aykırılık teşkil etmekte. Sosyal güvenlik kurumu bundan öncesi doğum borçlanması çıktımı v.s. benzeri konularda doğum borçlanmasında son durumların takibi için sayfamızı takipte kalmanızı öneririz.

Doğum borçlanması kaç gün kazandırır ?

Borçlanma işlemi herhangi 1 kapsamda staj ve çıraklık dahil ilk SGK tescil zamanından sonrasında doğan 3 çocuk için yapılabilmekte. Her 1 çocuk için 720 güne kadar, toplamda da üç çocuk için 2160 güne kadar borçlanma yapılabilmekte.

Eğer anne adına çocuğun doğum zamanından sonraki 24 aylık zamanda prim ödenmediyse bu sürenin tümü borçlanılabilir. Şayet prim ödenen süreler var ise bu süreler borçlanılacak kısımdan düşülerek borçlanma düzenlenmektedir. Borçlanma hakkı olunan bütün süreler hizmete eklenir.

Doğum borçlanması taksitlendirme 2021

Doğum borçlanması başvurusu yaptıktan sonrasında Sosyal Güvenlik Kurumu sebebiyle borçlanma tutarının ödeneceğini işaret eden tebligat gönderilir. Bu tebligata istinaden tebliğ zamanından itibaren çıkartılan borcun en geç 30 gün arasında peşin şekilde ödenmesi gerekiyor. Doğum borçlanması için taksitlendirme yapılmıyor. Çıkarılan borcun tek seferde ve peşin şekilde yatırılması gerekiyor.

Sgk evveli doğum borçlanması çıktı mı ?

Her yıl bulunduğu bu gibi 2021 yılı içerisinde de sosyal sigortalar kurumu evveli doğum borçlanması düzenlemesi ile ilgili tekliflerin TBMM’ye sunulmasını bekliyoruz. Tabi asıl önemli olan konu sosyal güvenlik kurumu bundan öncesi doğum borçlanması 2021 teklifleri değil ciddi olan Hükümet’in sigortadan evvelinde doğum borçlanması düzenlemesine bakış açısı.

Şu ana kadar doğum evveli borçlanma çıkarılması meselesi için Hükümet aracılığıyla somut 1 adım atılmış değil. Şu lahza için sosyal güvenlik kurumu evveli doğumlar için Mecliste çalışma da bulunmuyor. 2021 yılında güncelleme menfaat mı derseniz göze çarpan olmamakla yanında zor olduğunu düşünmekteyiz. Sigorta evveli doğum borçlanmasında son vaziyet ve olup bitenleri bu yazımız altında takip edebilirsiniz. Güncel borçlanma tutarlarına sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

İçerik Başlıkları

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar