Sigorta Girişi Ne Zaman Görülür ?

Sigorta girişi ne süreç görülür ? Daha evvelinde başlıklı paylaşımımızda sigortanızın başlayıp başlamadığını, sigorta girişi yapıldı mı nasıl sorgulayabileceğiniz konusu için bilgi vermiştik. Bu paylaşımımızda ise en çok fazla sorulan sigortam yapıldı mı, sigorta işe girdikten kaç gün sonrasında sigorta görünür, sigorta girişimin yapıldığını nasıl öğrenirim bunun gibi sorularınızın yanıtını bulabilirsiniz.

Sigortamın yapılıp yapılmadığını nasıl anlarım ?

Sigorta girişleri yeni yapılanların en aşırı sordukları sorulardan biri sigortam başlamış mı sorusudur. İşe başlayan 1 çalışan için sigorta işe giriş bildirgesi işveren aracılığıyla Sosyal Güvenlik Kurumu’na elektronik ortamda ve en geç işe başlama zamanından bir gün evvelinde verilmekte. Çalışanların işe giriş bildirgesini e-devlette ya da online şekilde sorgulama yapabilmesi ne yazık ki mümkündür değildir. Bu nedenden dolayı işvereninize sigorta teşebbüs yapıldı mı sorusunun yanıtını işvereninizden öğrenebilir ve yapıldıysa işe giriş bildirgesini işverenden alabilirsiniz.

Ssk girişi sistemde ne süreç görülmektedir ?

İşe girişler elektronik ortamda işe giriş bildirgesi ile verilmektedir. Bu girişin işçi vasıtasıyla elektronik ortamda görülmesi mümkün bulunmamakta. İşçi lakin e-devlette aylık prim ve hizmet belgesi gönderildikten sonrasında hizmetlerini görüntüleyebilir. Bunun için de işverenin kanuni zamanı bulunmaktadır ve e-devlette ne süreç görüntülenebileceği meselesi için aşağıda bilgi verilmiştir.

Sigorta e devlette ne süreç görünür ?

Gelelim asıl konumuz olan sigorta e devlette ne süreç gözükür sorusunun cevabına. İşverenlerin çalışanların her aya ait aylık prim ve hizmet belgesi yani SGK hizmetini bildirme süresi;

 • Muhtasar ve prim hizmet beyannamesine tabi olan işyerlerinde Öbür ayın 26’sı,
 • Aylık prim ve hizmet belgesine tabi olanlar için ise diğeri ayın 23’üdür.

Yani gerçekte sigorta girişi ne süreç gözükür sorusunun cevabı için bu süreleri bilmek gerekir. Örneğin 09 Eylül tarihinde işe başlayan 1 çalışan için işveren nedeniyle işe giriş bildirgesi en geç 08 Eylül’e kadar görmekte. Tabi bu giriş işçi sebebiyle görülemez. Hizmeti bildirmek için ise Eylül ayının bitmesi gerekiyor. İşveren bu sigortalı için hizmeti 01 Ekim-26 Ekim tarihleri arasında bildirebilir. İşveren son süreye kadar bildirim yapmak mecburiyetindedir ve bildirim yapar yapmaz sistemde yani e-devlette sosyal sigortalar kurumu hizmetleri görünür.

Sigorta girişimin yapılıp yapılmadığını nasıl öğrenirim konusu için sorgulamayı ise E-devlette T.C. numaranız ve e-devlet parolanız ile yapabilirsiniz. Bu işlem için;

 • Öncelikle e-devlet sistemine T.C. ve e-devlet parolanız ile giriş yapınız.
 • Ardından Sosyal Güvenlik Kurumu-SGK Tescil ve Hizmet Dökümü bölümünden sorgulama yapabilirsiniz.
 • Dilerseniz direkt buradan giriş yaparak sorgulama yapabilirsiniz ⇒

sayfamızda hizmet dökümünde yer piyasa kısımlar ve açıklamaları konusu için detaylı bilgi bulabilirsiniz.

Sigortam aktif mi nasıl sorgulayabilirim ?

E-devletten sosyal sigortalar kurumu hizmetlerinize ilişkili olarak sorgulamayı nasıl yapabileceğiniz konusu için üst kısımda detaylı bilgi verdik. Şayet işe başlama zamanından önceki son bir sene içerisinde en az 30 günlük olarak sigorta primi ödemeniz var ise işe girişiniz organize edilmektedir yapılamaz sigortadan yararlanmaya başlarsınız. Şayet son bir sene arasında 30 gün yok ise bu halde işe girdikten sonrasında sağlıktan yararlanabilmeniz için 30 gün geçmesini beklemeniz gerekiyor. Sağlık sigortanızın aktif olup olmadığını sorgulamak için;

 • E-devlete T.C ve e-devlet parolanız ile giriş yapın.
 • Sosyal Güvenlik Kurumu-SPAS Müstehaklık Sorgulama(Sağlık Provizyon Aktivasyon Sistemi) tarafına giriş yapın. Buradan da sayfaya giriş sağlayabilirsiniz ⇒ .
 • Sorgulama akibeti “Müstehaktır, provizyon alabilir” diyorsa sağlık sigortanız açık manasına gelmektedir. Ters halde kapalı bulunduğu manasına gelir.
 • Sağlık sigortanız yok ise yapmanız gerekenler ve takip etmeniz gereken yol için başlıklı sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Sigortam sistemde görünmüyor nedeni ne olabilmekte ?

Eğer sorgulama neticesi henüz aktif sigortalılığınız olmadan bunun birkaç nedeni olabilir;

 • Son bir sene içerisinde 30 günlük olarak şartı sağlamama,
 • İşveren sebebi ile bildiri ya da giriş yapılmama,
 • Başka 1 sigorta kolunda mesela bağkurda devam eden sonlandırmayan kayıttan dolayı,

gibi nedenlerle görünmüyor olabilmekte . Dilerseniz en yakın Sosyal Güvenlik Merkezi’ne uğrayarak ya da Alo-170 çağrı merkezini arama yaparak nedeni ile ilgili bilgi alabilirsiniz.

4-a sigortalıların sigorta primleri en son ne süreç ödenir ?

Hizmet bildirimleri için Kanuni süreleri üst kısımda belirttik. Zaten hizmet gönderilir gönderilmez hizmetler e-devlette görünür. Yani işveren primleri ödemeden de sistemde görünür. İşverenin ise tahakkuk eden sigorta primlerini her ay için Öbür ayın sonuna kadar ödemesi gerekir. Şayet son ödeme tarihsel resmi tatil, bayram tatili ya da hafta sonu tatiline denk geliyorsa bu halde son ödeme tarihsel takip eden ilk meslek günü olacaktır.

SGK ödemesi sisteme ne süreç düşer ?

Sosyal Güvenlik Kurumu’na ödenen işveren sosyal sigortalar kurumu prim, Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu prim borçları ve Öbür bütün sigorta primlerinin ödendikten sonrasında sisteme yansıma zamanı yani borçtan azalış zamanı ortalama şekilde 3-4 saat sürmektedir.

Sgk girişimi nasıl öğrenebilirim hakkındaki merak ettiklerinizi yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

İçerik Başlıkları

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar