Sigorta Başladıktan Sonra Sağlık Hizmetlerinden Yararlanma Süresi 2021

Sigorta başladıktan sonrasında sağlık hizmetlerinden yararlanma süresi insanın işe başlamadan önceki özelliğine göre farklılık gösterir. Sigortalı işe girenlerin, bağkurlu olanların ya da isteğe bağlı sigorta kolları kapsam gereğinde prim ödemesi yapmaya başlayanların merak ettiği konuların başında sigortadan ne süreç yararlanabilirim sorusu gelmektedir.

Bu paylaşımımızda işe başladıktan kaç gün sonrasında sigorta başlar, isteğe bağlılar sigorta başladıktan kaç gün sonrasında sağlıktan yararlanırlar, sigorta girişi yapıldıktan sonrasında ne süreç muayene olunur ve sigorta bittikten sonrasında sağlık hizmetlerinden yararlanma zamanı konusu için teferruatlı bilgi bulabilirsiniz.

Sigorta başlayınca sağlıktan ne süreç yararlanılır ?

Sgk işe başladıktan sonrasında sağlık hizmetinden yararlanma zamanı insanın özelliğine ve son sigortalılık statüsüne göre farklılık göstermektedir. Bunu bütün sigorta kollarında ve bir duruma göre ayrı ayrı ele alabilmek gerekir. SSK, Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu ve diğeri sigorta kollarında yararlanmaya başlanacak tarih farklılık gösterebilmektedir.

Sağlıktan yararlanmak için kaç gün sigortalı olmak gerekir 2021

İlk kere 4b Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu kapsam gereğinde prim ödemesi yapmaya başlayacak kimsenin sağlıktan yararlanabilmesi için en az 30 gün beklemesi gerekiyor. Bununla beraber 30 gündelik süreden sonrasında yararlanabilmesi için en az bir aylık primi de yatırmış olması gerekir. Tek başına 30 günlük olarak sürenin geçmiş olması yetmiyor yani. 30 güne tekabül eden prim tutarını da ödemeniz gerekiyor. Bununla beraber bağkurda sağlıktan yararlanabilmeniz için diğeri isteğe bağlı sigorta kollarında da son ödeme vadesi geçmiş prim borcunuzun olması gerekir. Yani;

  • Genel Sağlık Sigortası,
  • Ek beş tarım isteğe bağlı ssk,
  • Ev hanımları isteğe bağlı bağkur,
  • İsteğe bağlı Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu kapsamında,

60 günden fazla son ödeme vadesi geçmiş prim borcunuz var ise Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu prim borçlarınızı düzenli ödeseniz dahi sağlıktan yararlanma hakkınız bulunmamaktadır. Öncesinde diğeri sigorta kolundaki prim borçları sağlıktan yararlanma için mani teşkil etmezken Sosyal Güvenlik Kurumu 2017/09. ayda çıkarmış bulunduğu genelge ile bu konuyu tekrardan düzenledi.

Sigorta başlangıcından kaç gün sonrasında sağlıktan yararlanırlar 2021

Sigortalı şekilde işe başlayanların bana en çok fazla sordukları soruların başındassk girişinden kaç gün sonrasında sağlıktan yararlanabilirim sorusu gelmekte. Normal koşullar altında Şayet işe giren 1 insanın işe girdiği tarihten önceki son bir yıl içerisinde en az 30 gün ssksı yok ise ve anne, peder ya da çocukları üstünden aktif sosyal güvencesi yok ise işe girdikten sonrasında sağlıktan yararlanma zamanı 30 gündür. Yani işe girdiğiniz tarihten itibaren 30 gün sonrasında sağlıktan yararlanabilirsiniz. Lakin 30 gün sonrasında yararlanabilmeniz için;

  • İşverenin sigorta hizmetlerinizi Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirmesi gerekir. Sistemde en az 30 günlük olarak hizmet yok ise sağlıktan yararlanamazsınız.
  • İşverenlerin normal kurallar altında her ayın sosyal sigortalar kurumu hizmetini takip eden ayın 23’üne kadar bildirme süresi olduğundan sağlıktan yararlanmak için aciliyetiniz var ise işveren hizmet bildirmeden elektronik ortamda adınıza sosyal sigortalar kurumu hesap fişi girerse de sağlıktan yararlanabilirsiniz.

Sigortalı işe girdiğiniz tarihten önceki son bir yıl arasında diğeri işyerlerinde en az 30 günlük olarak sosyal sigortalar kurumu hizmetiniz var ise işe girdiğiniz tarihten itibaren sağlıktan yararlanmaya başlayabilirsiniz.

Örnek 1

Ahmet 1 işyerinde 20 mart 2021 tarihinde işe başlamıştır. Ahmetin daha evvelden 2020 Ekim ayında başlayan ve Kasım’da biten yekün 40 günlük olarak ssksı olmaktadır. Bu halde Ahmet’in işe girdiği tarihten önceki bir yıl arasında 30 günü olduğundan Ahmet sağlıktan işe girdiği günden itibaren yararlanmaya başlayabilecektir.Yine işe girdiği tarihte anne, baba, eş ya da çocukları üstünden sağlıktan yararlanan bireyler de işe girdiği tarihten itibaren sigortadan yararlanmaya başlar.

Örnek 2

Ayşe babasının sigortasından yararlanırken 01 Nisan 2021 zamanından itibaren işe girmiştir. Ayşe’nin babası üstünden devam eden aktif sigortası olduğundan işe girdiği tarihten itibaren yani 01 Nisan 2021 zamanından itibaren sağlıktan yararlanmaya başlayacaktır.

Bağkur ya da Öbür isteğe bağlı sigorta kollarındaki prim borçları Sosyal Sigortalar Kurumu kapsam gereğinde sigortadan yararlanmaya mani değildir. Yani GSS prim borcu, Bağkur, ek beş tarım sigortası ya da isteğe bağlı sigorta prim borcu olanlar sigortalı işe girip 30 günü tamamlarlarsa sigortadan yararlanmaya başlayabilirler.Sağlıktan yararlanmanın püf noktalarını öğrenmek ve daha fazla detaylı bilgi elde etmek için hemen sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Yeni sigortalı olan sağlıktan ne süreç yararlanır ?

Yeni sigortalı başlayanlar için de üst kısımda sosyal sigortalar kurumu kısmında belirtilen hukuklar geçerlidir. Kısa bir şekilde gene değinmek gerekirse sigortaya yeni giren 1 bireyin işe girdiği tarihten önceki son bir sene arasında en az 30 günü var ise işe girişi yapılıyor yapılmamaktadır sistem provizyon vermekte ve şahıs sağlıktan yararlanmaya başlamaktadır. Fakat 30 gün yok ise bu halde işveren aracılığıyla en az 30 günün bildirilmesi biçiminde sağlıktan yararlanma hakkı olabilecektir.

İşverenler SGK’ya hizmet bildirimlerini geç yaptığından sigortalıların sağlıktan yararlanma konusu için mağduriyetleri olmakta. Bu halde hizmet bildirimi beklenmeden 30 günlük olarak vakit dolduktan sonrasında işveren anlamında hesap fişi girişi yapılması zorunda da sağlık açılabilmektedir. İşe girmeden evvelinde bakmakla yükümlü şekilde anne, baba, eş ya da çocukları üstünden provizyonu olanlar da işe girer girmez sigortadan yararlanabilmekteler.

İsteğe bağlı sigorta sağlıktan ne süreç yararlanır ?

İsteğe bağlı sigorta kollarından olan ek beş tarım sigortası, isteğe bağlı Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu ya da ev hanımları için isteğe bağlı sigorta kollarından birisinde prim ödemeye başlayan kimsenin isteğe bağlı sigorta sağlık hizmetlerinden yararlanma hakkı elde edebilmesi için 30 gündelik süreyi beklemesi ve 30 gündelik vakit dolduktan sonrasında da en az bir aylık primi ödemesi gerekiyor. Prim ödemeden sağlık aktivasyonu başlamayacaktır.

Bunun haricinde genel sağlık sigortası ya da Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu ile Öbür sigorta kolları kapsam gereğinde ödeme vadesi geçmiş prim borcu var ise bunların da ödenmesi gerekebilir. Ters halde sağlık açılmayacaktır. Bireyin olduğu sigorta kolunda borcu olmasa dahi başka 1 sigorta kolunda borç var ise şahıs sağlıktan yararlanamamakta.

Sağlıktan yararlanma sorgulaması nasıl yapılıyor ?

Sigortanızın aktif olup olmadığını, sağlıktan yararlanıp yararlanamadığınızı E devlet sisteminden rahatça sorgulayabilirsiniz. E devlet parolanız yok ise PTT’den alabilirsiniz. Sağlık provizyon sorgulaması için;

  • www.turkiye.gov.tr adresinden T.C. numaranız ve E devlet parolanız ile sisteme giriş yapın.
  • Sosyal Güvenlik Kurumu-Spas Müstehaklık sorgulama menüsünden sorgulama yapabilirsiniz.
  • Buradan T.C. ve e-devletle giriş yaparak sorgulama yapabilirsiniz ⇒ e-devlet .
  • Sağlıktan yararlanma sorgulamasını yapamadıysanız ya da sorgulama yaptınız fakat provizyonunuz olmadan ayrıntılar için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Sigortadan yararlanmak için kaç gün gerekir ?

Yukarıda da belirttiğim üzere Şayet işe girdiğiniz tarihten önceki son 1 yıl içerisinde en az 30 gün sigorta var ise ya da bakmakla yükümlü şekilde devam eden sağlık güvenceniz var ise hemen olmadan 30 gün beklemeniz gerekir.

Tabi sigorta girişinin yapılması sağlıktan yararlanmak için yeterli değildir. Bunun beraberinde işverenin hizmet bildirimi yapmış olması da gerekmektedir.  İşverenin her aya ait hizmeti takip eden ayın 23’üne kadar bildirme süresi olmaktadır. Şayet bu süreden evvelinde sağlıktan yararlanmak için acil 1 vaziyet söz konusu ise işverene hesap fişi girdirebilirsiniz. Hesap fişi girişinin ardından sağlık açılacaktır.

Sigorta yapıldıktan kaç gün sonrasında muayene olunur ?

Normal şartlarda sigorta girişi yapıldıktan sonrasında 30 günlük olarak sürenin beklenmesi gerekir. Lakin bu durumun bazı istisnaları da mevcuttur. Şayet işe giriş zamanından önceki son bir sene içerisinde 1 işyerinde çalışma var ise ve en az 30 günlük olarak sigorta bildirimi de sağlandıysa işe giriş yapılıyor yapılamaz sigorta başlatılır.

Bu konu ile ilgili 1 diğeri istisnai vaziyet da bakmakla yükümlü iken işe başlayanlar içindir. İşe girişi yapılan şahıs işe giriş tarihinde aktif şekilde anne, baba, eş ya da çocuğu üstünden aktif şekilde provizyon alabiliyorsa diğeri 1 tabirle sigortadan yararlanabiliyorsa bu insanların de girişi organize edilmektedir yapılmamaktadır sigortaları başlamaktadır.

Sigortalının eşi ne süreç sağlıktan yararlanır ?

Sigortalı aktif şekilde provizyon almaya başladığı tarihten itibaren eşin de sigortası otomatik şekilde açılır. Tabi bazı şartların sağlanması gerekebilir. Eşin aktif şekilde sigortalının üzerine SGK sebebi ile kaydının oluşturulmuş olması gerekebilir. Bunu da e devlet sisteminden sağlıktan yararlanma sorgulaması yaparak yararlandığı T.C. kimlik no bölümünden öğrenebilirsiniz.

İşten ayrıldıktan sonrasında sigorta ve sağlıktan yararlanma zamanı 2021

Gelelim sigortalılar işten çıkınca kaç ay sağlıktan yararlanırlar sorusunun cevabına. İşten ayrılan sigortalı ile bakmakla yükümlü bulunduğu bireyler dikkat çekici vakit ile sigortadan yararlanmaya devam ederler. İşten çıkış tarihinden önceki son bir sene arasında en az 90 gün sigortası olanlar işten çıktıktan sonrasında 99 gün daha sigortadan yararlanır. 90 günden az primi olanlar ise dokuz gün yararlanabilirler.

Bu sürelerin bitiminden sonrasında şahıs yine çalışmayacaksa ve herhangi 1 kapsamda da güvencesi olmadan genel sağlık sigortası kapsamına geçmesi gerekebilir. Sosyal güvenlik kurumu çıkışından sonrasında sağlıktan yararlanma konusu için teferruatlı bilgi için başlıklı sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Eş ve çocuğun sağlıktan yararlanma şartları

Eşin sigortadan yararlanabilmesi için kendi adına sigortalı olmaması, bağkurlu olmaması, vergi kaydı ya da ziraat odası çiftçilik kaydının olmaması özetle kendi sigortalılığının aktif olmaması gerekiyor. Bu koşullar sağlanıyorsa ve resmi nikah da var ise eşin güvencesinden yararlanabilir.

Çocuklarda ise hastalık sigortasından yararlanma şartlarında vaziyet biraz daha farklıdır. Normal koşullar altında küçükler 18 yaşına kadar koşulsuz şekilde anne ve ya babanın sigortasından yararlanabilmekte. 18 ıslak tamamlandıysa lisede okuyorsa 20 yaşına kadar, üniversite okuyorsa da 25 yaşına kadar yararlanabilir.

Lisede okuyan küçükler liseden mezun olunca da 2 yıl vakit ile lakin 20 yaşını geçmemek koşulu ile sağlıktan yararlanabilir. Tıpkı vaziyet üniversiteden mezun olanlar için de geçerlidir. Üniversite mezuniyet zamanından itibaren iki yıl vakit ile 25 yaşı da geçmemek koşulu ile sigortadan yararlanabilirler. Bu durumdaki minikler anne ya da babanın aktif güvencesi olmasa ya da prim borçlusu olsalar dahi sigortadan yararlanabilirler.

İçerik Başlıkları

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar